Sfaturi pentru casa mea

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Cuibusordenebunii
    Incepator
    • 16.iun.2014
    • 13

    Sfaturi pentru casa mea

    Buna seara

    Dupa ce am petrecut ceva vreme citind diferitele subiecte din diferitele categorii, m-am gindit sa deschid si eu un subiect si o sa va rog sa ma sfatuiti daca puteti.
    Am vazut ca in aproape toate postarile se imbina sfaturile serioase cu distractia si pe alocuri cu ironia. Eu le iau de bune pe toate asa ca daca vi se pare ca scriu timpenii, puteti sa rideti fara grija, o sa ne distram impreuna.

    O sa va explic ce vrem sa facem si o sa va cer diferite sfaturi. Nu am nici o idee despre constructii dar incerc sa-mi fac temele inainte de a ma apuca de ceva.

    Situatia:

    Recent am cumparat un teren. Asa ca terenul il avem. Este intr-o zona de munte si are 4000 de metri patrati. Inteleg ca este suficient incit sa nu avem probleme legale legate de distanta la drum / limitele terenului, etc. Este intravilan si construibil dupa certificatul de urbanism, deci in teorie totul pare OK.

    Vrem sa construim o casa mica cu parter si mansarda. Amprenta la sol trebuie sa fie intre 50 si 65 de metri patrati. Nu mai mult, din doua motive.
    1) Ca nu avem bani de mai mult si preferam o casa mica dar bine facuta decit una mare si facuta cu materiale proaste doar pentru a ne incadra intr-un buget prea mic si sa suferim pe durata constructiei.
    2) Ca si daca am avea bani multi, tot o casa mica am construi, sintem putini si deloc grasi. Calculam ca mai tot timpul o sa-l petrecem in living / bucatarie sau pe timpul verii in gradina/padure. Si dormitoarele de 70 de metri patrati nu ne emotioneaza. In plus, cum casa este la munte, o sa fie probabil mai usor sa o mentinem calda daca este mai mica.

    Casa am vrea sa fie cam in felul urmator:
    Parter: Living + bucatarie + baie de serviciu + camara + hol
    mansarda: Dormitor 1 + Dormitor 2 + Baie cu cada + hol. Daca incape si un fel de dressing, si mai bine.

    La mansarda ar fi bine daca am avea si un balcon cel putin la un dormitor (sau direct din hol). La parter ne-ar placea o terasa. Cu iesire din bucatarie daca se poate. Sau din Living.

    Va dau toate detaliile astea pentru ca inca nu am ales nici un model, am vazut doar pe internet trei milioane de proiecte. Cred ca o sa facem intii studiul geotehnic dupa care o sa mergem la un proiectant / firma de constructii sa le explicam ce vrem.

    Va trebui sa construim si un put si o fosa septica.

    Intrebarile mele:

    1) Daca am vrea sa facem si o pivnita sub casa, ar creste foarte mult costurile fundatiei? Repet ca inca nu cunosc recomandarile geotehnice pentru adincime.

    2) Am vrea sa facem casa de caramida si am tot auzit versiuni despre ce grosime ar trebui sa aiba zidurile exterioare. Ne recomandati sa fie mai groase decit traditionalul poroterm de 25cm + Izolatie exterioara de 10 cm + tencuieli ? Am vazut ca acesta este standardul in multe cazuri, cu o grosime totala de 42 cm (cel putin). Altcineva mi-a spus sa fac dublu zid de caramida cu camera de aer in mijloc.

    3) Am vazut ca acum se folosesc o multime de tipuri de acoperis. Tinind in cont ca vorbim de o mansarda, sa folosim tigla ceramica sau tigla metalica sau sindrila bituminoasa ?

    4) Ferestrele de PVC sint bune ? Stiu ca exista variante mai bune (eficiente energetic etc). Dar daca e suficient cu climalit de PVC inteleg ca este o varianta destul de economica si buna.

    5) Deocamdata astea sint intrebarile pe care le am, in principiu o sa incercam sa ne apucam de treaba anul viitor in primavara si probabil o sa am mult mai multe intrebari. Daca aveti vreo recomandare / sfat, v-as fi recunoscator sa ni le scrieti.

    VA multumesc si scuzati textul excesiv.
  • fanero
    Living Legend
    • 02.aug.2008
    • 2107

    #2
    Răspuns la: Sfaturi pentru casa mea

    De la unul care mai are putin si termina o casa, care a dat afara din curte doua firme de constuctii, un singur sfat.
    Indiferent din ce materiale o sa iti faci casa, nu incheia un contract de executie cu o firma de constructii.
    Construieste casa in regie proprie.
    Patronii de firme de constructii nu stiu decat un lucru, sa ceara cat mai multi bani si sa nu faca nimic.
    Cu meseriasii este altfel. Ii platesti dupa ce fac lucrarea pentru care i-ai angajat.

    Legat de casa ta.
    In ce zona de munte este?
    Din ce materiale sunt construite casele in zona? Incearca sa folosesti acelasi tip de materiale.
    Pe de o parte au fost testate de localnici, iar pe de alta, sigur o sa gasesti meseriasi care stiu sa faca astfel de case.

    De ce balcon la o casa la munte. Scumpeste constructia.
    Ai ”balcon” in toata curtea.

    Beciul/pivnita sub casa scumpeste constructia, datorita cresterii costurilor pentru hidroizolare.

    In loc de caramida tip porotherm alege BCA de la Ytong, cel putin 35 pentru zidurile exterioare.
    In zona montanta chetuielile pentru incalzire sunt semnificative. Asa ca o buna izolare scade aceste costuri.

    Tigla ceramica, creste costurile pentru structura acoperisului.
    Sindrila bituminoasa nu permite construirea unui acoperis ventilat.
    Asa ca alege o tigla metalica de calitate si izoleaza tavanul de la mansarda cu cel putin 20 cm de vata minerala.

    Ferestrele PVC de calitate si bine facute, sunt foarte bune.
    Eu am ales Deceuninck si sunt foarte multumit (inclusiv de firma care le-a executat si montat)

    Comentariu

    • Cuibusordenebunii
      Incepator
      • 16.iun.2014
      • 13

      #3
      Răspuns la: Sfaturi pentru casa mea

      Fanero, multumesc de sfaturi.

      O sa fie greu sa fac casa in regie proprie pentru ca nu locuiesc in Romania. Am cam vazut ca toata lumea se plinge de lucrarile "nesupravegheate", dar sper sa gasesc o echipa de oameni onesti. Ma gindesc ca nu au disparut de tot de pe planeta asta sau din Romania. Nu se poate sa fie toti constructorii o gasca de hoti pregatiti sa "ne traga in teapa". (Sper sa nu descopar contrariul) Terenul este in judetul Hunedoara. Ai dreptate in ce priveste contructia caselor din zona. De fapt cunosc pe cineva care si-a acut o casa acolo dar acum 25 de ani. Nu stiu daca materialele de constructie de atunci sint cele de acum dar o sa cer sfaturi.

      Cu balconul ai mai multa dreptate, o sa am un balcon destul de marisor iesind afara din casa . Doar ca la majoritatea proiectelor la care m-am uitat pe internet, unde nu era balcon/terasa parea ca lipsea ceva. Toata viata am locuit la bloc (in chirie) si acum marturisesc ca daca apartamentul nu are o terasa serioasa, nu il inchiriez. Dar cred ca e diferit cind ai o curte mare. O sa vedem.

      Cred ca beciul o sa-l las intr-adevar pentru cind o sa ma pensionez si o sa petrec mai mult timp in crama cu vinul.

      Nu stiu de ce dar BCA-ul nu ma convinge prea mult. O sa ma interesez serios, sint probabil doar prejudecati de-ale mele ; dupa cum spuneam, nu stiu nimic sau mai nimic despre constructii.

      O sa iau cu siguranta in considerare sugestia in privirea acoperisului si evident una dintre prioritati este izolarea corecta a mansardei. Citeam in multe locuri despre avantajele si dezavantajele mansardei. Eu ma gindesc la o mansarda din considerente estetice dar si practice. Com o sa fie o casa cu suprafata mica, doua etaje o fac sa arate ca un turm. Asa ca mansarda este o optiune estetica atragatoare pentru mine.

      Multumesc mult pentru sfaturi. Incet incet o sa inteleg relatia dintre ce vreau, ce pot si ce trebuie sa fac in asa fel incit sa nu-mi para rau ca-mi fac o casa.

      Salutari

      Comentariu

      • coby
        Living Legend
        • 21.feb.2012
        • 6701

        #4
        Răspuns la: Sfaturi pentru casa mea

        Deja ati primit sfaturi bune ; aceleasi lucruri le as fi spus si eu si repet , zidaria din BCA Ytong de 38,5 + termosistem de 10 cm ( minim ) si acoperis cu tigla de tabla , fara balcon caci balconul pe langa faptul ca va creste costurile , nu l veti folosi niciodata ( nu e ca la bloc , unde esti limitat ) . Beciul se poate face ulterior langa casa si eventual deasupra lui un foisor sau terasa etc .
        Impartirea spatiilor in casa : sa fie functionale si usor accesibile adica din timp sa va ganditi de ex - unde vine terasa ca sa puteti proiecta iesire din living direct in terasa etc .
        Si din nimicuri poti face ceva bun .

        Comentariu

        • cheluakame
          Living Legend
          • 27.oct.2012
          • 2298

          #5
          Răspuns la: Sfaturi pentru casa mea

          Postat în original de Cuibusordenebunii
          Casa am vrea sa fie cam in felul urmator:
          Parter: Living + bucatarie + baie de serviciu + camara + hol
          mansarda: Dormitor 1 + Dormitor 2 + Baie cu cada + hol. Daca incape si un fel de dressing, si mai bine.
          Recomand impartirea astfel incat la parter sa existe un dormitor, sau cel putin o camera ce va putea fi transformata in viitor. Odata cu inaintarea in varsta, urcarea/coborarea scarilor va deveni o problema.

          Postat în original de Cuibusordenebunii
          1) Daca am vrea sa facem si o pivnita sub casa, ar creste foarte mult costurile fundatiei? Repet ca inca nu cunosc recomandarile geotehnice pentru adincime.
          O pivnita inseamna hidroizolatie + armatura + beton clasa tare, deci pret ridicat.
          Se poate construi in camara un "frigider" natural. Aveam pe undeva un video explicativ de la nemti pentru a va face o idee.

          Postat în original de Cuibusordenebunii
          2) Am vrea sa facem casa de caramida si am tot auzit versiuni despre ce grosime ar trebui sa aiba zidurile exterioare. Ne recomandati sa fie mai groase decit traditionalul poroterm de 25cm + Izolatie exterioara de 10 cm + tencuieli ? Am vazut ca acesta este standardul in multe cazuri, cu o grosime totala de 42 cm (cel putin). Altcineva mi-a spus sa fac dublu zid de caramida cu camera de aer in mijloc.
          Fiind in zona montana va recomand o izolatie exterioara de minim 15 cm EPS. Grosimea zidurilor se alege in functie de tipul structurii (portanta/neportanta).
          Nu are rost sa construiti ziduri groase din materiale grele cand in piata exista variante mai ieftine si mai eficiente (exemplu, 10 cm EPS 80 = 47.5 cm porotherm = 22.5 cm Ytong A+)

          Postat în original de Cuibusordenebunii
          3) Am vazut ca acum se folosesc o multime de tipuri de acoperis. Tinind in cont ca vorbim de o mansarda, sa folosim tigla ceramica sau tigla metalica sau sindrila bituminoasa ?
          Recomand tigla metalica, dar una de calitate caci este si rezistenta si usoara.
          Tigla ceramica ingreuneaza mult structura, sindrila bituminoasa necesita cherestea multa pentru realizare sistemului de ventilatie.

          Postat în original de Cuibusordenebunii
          4) Ferestrele de PVC sint bune ? Stiu ca exista variante mai bune (eficiente energetic etc). Dar daca e suficient cu climalit de PVC inteleg ca este o varianta destul de economica si buna.
          Un profil de calitate, cu 6 camere si pachet din 3 foi de sticla + argon este suficient.
          iTermice --- Sursa ta de caldura

          Comentariu

          • emanuelguzu
            Living Legend
            • 30.oct.2013
            • 1026

            #6
            Răspuns la: Sfaturi pentru casa mea

            hidroizolatia la o pivnita sau la o casa in o zona de munte se face foarte usor daca terenul este denivelat,mult mai usor decat daca ar fi teren drept,ne trebuie poze cu terenul,sa vorbim pe subiect mai clar.

            Comentariu

            • smeagle
              Membru marcant
              • 15.ian.2013
              • 502

              #7
              Răspuns la: Sfaturi pentru casa mea

              puteti sa va ganditi si la o structura de lemn iar cu incalzirea si racoarea nu prea o sa aveti probleme (daca e cosntruita cum trebuie) , si un balcon in acest caz nu va costa prea mult ...

              Comentariu

              • fanero
                Living Legend
                • 02.aug.2008
                • 2107

                #8
                Răspuns la: Sfaturi pentru casa mea

                Postat în original de Cuibusordenebunii
                nu locuiesc in Romania. ..............dar sper sa gasesc o echipa de oameni onesti.
                Eu unul, daca asi fi in locul tau, asi renunta la idea de a-mi construi o casa atata timp cat nu am posibilitatea de a verifica personal lucrarile.
                Mai cauta pe forum (de exemplu aici http://www.misiuneacasa.ro/forum/sho...mn-doar-Parter) si pe net si o sa vezi destule exemple de constructori care nu isi respecta angajamentele.

                Sfatul meu.
                Amana inceperea construirii casei pana vi acasa.

                In ziua de astazi, eu nu asi avea increde in nici un patron de firma de constructii.
                Iti urez multa bafta.

                Comentariu

                • emanuelguzu
                  Living Legend
                  • 30.oct.2013
                  • 1026

                  #9
                  Răspuns la: Sfaturi pentru casa mea

                  treaba cu tigla ce ingreuneaza structura....nu o mai crede nimeni,din ce ne facem case oameni buni? din paie sau din caramida,bca cu structura de rezistenta...sau credeti ca o structura a unei case simte 5 tone plus sau minus? sau o structura de lemn din grinzi de 15x10 la o separare de 43 cm este afectata? am construite 40 acoperisuri din tiglele astea grele..si nu au nimic..acoperisurile sunt ca in prima zi ..sa fim seriosi...cel mai bun material de invelitoare este tigla de beton,tabla ...exclus,tigla ceramica dupa un anumit timp face probleme...de la inghet dezghet se decojeste,tigla de beton e garantata 50 ani si va spun eu ca o aveti pe casa 100 de ani..pentru o diferenta minima...fata de tabla..30% mai scumpa dar isi merita toti bani...

                  Comentariu

                  • fanero
                    Living Legend
                    • 02.aug.2008
                    • 2107

                    #10
                    Răspuns la: Sfaturi pentru casa mea

                    Postat în original de emanuelguzu
                    ..pentru o diferenta minima...fata de tabla..30% mai scumpa dar isi merita toti bani...
                    Si diferenta pana la o structura de lemn din grinzi de 15x10 la o separare de 43 cm?

                    Comentariu

                    • cheluakame
                      Living Legend
                      • 27.oct.2012
                      • 2298

                      #11
                      Răspuns la: Sfaturi pentru casa mea

                      Ma rog, in ziua de azi toti tind sa reduca greutatile, consumul de materiale si costurile.

                      Acum fiecare alege ce doreste.

                      La fel de bine se pot gasi acoperisuri realizate din tabla zincata ce au zeci de ani, fara vopsire sau coacere si sunt inca in stare buna.

                      Dupa cum am spus, fiecare alege ce considera.

                      Postat în original de fanero
                      Si diferenta pana la o structura de lemn din grinzi de 15x10 la o separare de 43 cm?
                      Nea Fane, parerea mea, nu are rost sa continuam discutia, stricam topicul omnului degeaba.

                      Mai intai sa vedem ce pareri are si dumnealui si apoi zic sa continuam discutia.
                      Va spun eu mai multe pe privat
                      iTermice --- Sursa ta de caldura

                      Comentariu

                      • emanuelguzu
                        Living Legend
                        • 30.oct.2013
                        • 1026

                        #12
                        Răspuns la: Sfaturi pentru casa mea

                        Postat în original de fanero
                        Si diferenta pana la o structura de lemn din grinzi de 15x10 la o separare de 43 cm?
                        in realitate structura,grinzile se monteaza la maxim de 50 cm si se folosesc grinzi de 10x15,daca apare pe piata o inveliatoare care e mai usoara ca tabla o sa ajungem sa montam grinzile din 2 in 2 m,structura trebuie facut ca la carte indiferent ca puneti tabla sau tigla deci rezulta pentru un acoperis un cost cu 30% mai scump folosind tigla de beton.

                        Comentariu

                        • bogdanfnf`
                          Membru marcant
                          • 26.dec.2007
                          • 623

                          #13
                          Răspuns la: Sfaturi pentru casa mea

                          Structura acoperisului nu se calculeaza doar din prisma greutatii invelitoarei , sa nu uitam si de greutatea zapezii pe timpul iernii !

                          Comentariu

                          • coby
                            Living Legend
                            • 21.feb.2012
                            • 6701

                            #14
                            Răspuns la: Sfaturi pentru casa mea

                            Deci cu zapada si tigla de beton , sectiunea capriorilor vor implica niste costuri uriase nu cu 30% mai mult ci cu 300 % mai mult ....
                            Si din nimicuri poti face ceva bun .

                            Comentariu

                            • Cuibusordenebunii
                              Incepator
                              • 16.iun.2014
                              • 13

                              #15
                              Răspuns la: Sfaturi pentru casa mea

                              WOW.

                              Va multumesc pentru raspunsuri. Imi plac raspunsurile astea care ma fac sa ma intreb doua sute de lucruri noi.
                              Si apreciez si faptul ca parerile sint diverse (ca daca toti am gindi la fel, ar fi plictisitor).

                              Adevarul este ca ce ma intereseaza cel mai mult este sa pot face lucrurile la un pret decent, dar fara sa-mi bat joc de calitatea constructiei.
                              Daca vad ca pierd prea mult in calitate, prefer sa amin un an inceperea constructiei, deocamdata nu stau in strada si cred ca e important sa facem lucrurile cit se poate de bine.

                              Din raspunsurile pe care le-am primit acum am mai multe indoieli:

                              Zidarie portanta sau nu ?
                              Tigla ceramica sau de beton vor permite instalarea usoara si intretinerea comoda a ferestrelor de mansarda direct in acoperis ? Cred ca as instala si doua panouri solare. Se instaleaza mai greu pe un acoperis de tigla decit pe unul de tabla ?

                              Va marturisesc ca mie imi place mult cum arata tigla pe o casa. In special pentru ca o sa fie relativ mica, cu tabla s-ar putea sa semene mai mult cu un cotetz de gaini. Sau poate nu, ca pe un site de materiale am vazut niste tigle de tabla chiar simpatice.

                              Cu cit primesc mai multe raspunsuri, cu atit o sa-mi fie mai clare ideile inca de la inceput. Planul pentru vara aceasta este doar sa fac un gratar in gradina mea (unde nu o sa avem anul asta nici macar o buda) si sa facem un studiu geotehnic + proiect. Daca totul merge bine, anul viitor o sa inceapa constructia la rosu.

                              In urma raspunsurilor primite, impart lucrurile in doua:

                              A) Lucruri clare:

                              1) Casa o sa aiba parter si mansarda
                              2) O sa aiba amprenta la sol de 60-62 de metri patrati
                              3) Nu o sa aiba camera / dormitor la parter, pentru ca intr-un viitor o sa vreau sa fac o casa de oaspeti mica (foarte mica si fara etaj) pe acelasi teren (Living cu bucatarie americana, dormitor si baie, de cel mult 45 de metri patrati). Pina o sa fiu batrin si indoit si o sa ma doara artroza la urcatul scarilor, o sa o fac si pe asta. Intre timp, prefer ca in casa pe care vreau sa o construiesc acum sa am o camara unde sa pun borcanele de dulceata.
                              4) In functie de ce o sa ma sfatuiasca inteleptii locului, in principiu zidaria o sa fie de caramida sau caramida in parter si lemn in mansarda.
                              5) O sa aiba semineu - o sa incerc sa pun focar de ventilatie cu doua iesiri pentru doua dormitoare la etaj.
                              6) Incalzirea o sa fie cu centrala de fonta pe lemne / carbune
                              7) Nu o sa fac beci
                              Izolarea termica trebuie sa fie serioasa. M-am uitat un pic pe internet si am vazut o gramada de solutii.
                              9) Pe teren trec doua paraiase, asa ca o sa fiu atent si la hidroizolatie. Nu vreau sa ma trezesc cu apa in mansarda.

                              10) Cel mai clar lucru este ca daca ai foarte multi bani pentru constructie, dispar toate indoielile hahahahahaha. Nu este cazul meu

                              B) Lucruri Neclare

                              1) Structura Portanta sau Neportanta
                              Din cite inteleg din ceea ce citesc, daca aleg o zidarie portanta, blocurile de BCA sint mai greu de utilizat desi nu imposibil, dar se reduc costurile structurii de beton armat. Daca aleg o structura neportanta, cresc costurile structurii dar zidaria in sine este mai economica. Ma insel ?
                              2) Acoperisul de tabla, tigla ceramica, tigla de beton.
                              Aici o sa trebuiasca sa vorbesc cu proiectantul sa vedem care e cea mai buna solutie. Este vorba despre o mansarda asa incit ma intereseaza un acoperis bun si bine izolat ( si care sa nu cada pe mine).

                              Puff, invidiez pe toti aceia dintre voi care stiu asa de multe despre constructii . Si va multumesc pentru toate sfaturile, mai ales in ce priveste cele doua lucruri NECLARE .

                              In ce priveste echipa de constructori. Va promit ca o sa gasesc oameni seriosi si decenti.

                              Va multumesc si apreciez mult raspunsurile. Promit ca in August o sa postez fotografii cu terenul si daca totul merge bine, o sa postez toate detaliile procesului. Doar va rog sa aveti rabdare, o sa incerc sa fac lucrurile bine.

                              Comentariu

                              Procesare...