hidroizolatia teraselor

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Mitran Liliana
    Incepator
    • 25.mai.2006
    • 1

    hidroizolatia teraselor

    Langa casa am construit un garaj deasupra caruia vreau sa fac o terasa descoperita. Am primit ca sfat sa realizez termoizolarea cu placi de polistiren iar hidroizolarea cu folie de polietilena. Este buna o asemenea solutie? Daca da, care este ordinea aplicarii celor doua straturi si cum se realizeaza lipirea lor? Care ar fi alta solutie?
  • KATALIN
    Membru marcant
    • 25.ian.2006
    • 405

    #2
    se intelege ca aveti placa de beton pe garaj,in cazul asta daca doriti o termoizolare lipiti polistiren extrudat apoi iarasi adeziv+plasa de armare dupa care hidroizolatie cu membrana bituminoasa dupa care turnati o sapa si o placati cu gresie.
    folia de polietilena nu este recomandata in cazul acesta.
    nu uitati pantele de scurgere a apelor pluviale si eventual sifonul colector!
    KATA

    Comentariu

    • klaus
      Membru Marcant
      • 24.iun.2005
      • 960

      #3
      Eu cred ca si solutia pe care o primise doamna Mitran Liliana este buna.
      In acest caz este importanta izolarea terasei efective (cu folie bituminoasa si amorse bituminoase, cu hidroizolanti elastomerici - se dau la pensula/trafalet si ramane un strat gen cauciucat) facuta cum trebuie, si o terasa cat de cat dreapta (pentru a se pozitiona bine placile de polistiren extrudat)
      Peste terasa astfel realizata (care trebuie sa fie hidroizolata, sa nu curga apa prin ea) se pun prin pozitionare pur si simplu placile de polistiren extrudat.
      Peste placile de polistiren se intinde un material geotextil sau folie de polietilena.
      Peste folie, pentru a proteja hidroizolatia si termoizolatia de radiatia solara si de vant, se pun fie dale de terasa (pavele de ciment, de dimensiuni mai mari gen 40x40 cm), fie se torna pietris.

      Insa aceasta solutie este pentru terasele nefolosite intensiv si pe care nu se circula, pentru ca straturile superioare (polistirenul, pietrisul/pavelel) nu sunt f. stabile.

      Pentru terase folosite intens si circulate zilnic, sau aproape zilnic, eu zic ca este mult mai buna solutia propusa de Katalin


      PS: vedeti si topicul
      Viata e complexa si are multe aspecte...

      Comentariu

      • i96nds
        Membru marcant
        • 03.ian.2006
        • 427

        #4
        klaus are dreptate, e sistemul acoperisului inversat.



        Mai sunt acolo informatii.

        In celalalt topic e sistemul clasic al acoperisurilor/teraselor.
        Stefan

        Comentariu

        Procesare...