Casa pe structura metalica modulara

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Inghiner
    Incepator
    • 04.aug.2014
    • 2

    Casa pe structura metalica modulara

    Vreau sa va prezint un concept de constructii pe structura modulara metalica.

    Acest concept are multe avantaje fata de constructiile standard din Romania din beton si caramida, principalele avantaje sunt: timpul de executie redus de 2 luni, rezistenta la seisme de 8 grade pe scara Richter, structura permite spatii vitrate foarte mari, creem cu usurinta terase verzi la etaj si pe acoperis, am eliminat jgheaburile si scurgerea apei se face prin interiorul structurii metalice. Cel mai semnificativ avantaj al acestui tip de constructie il reprezinta pretul scazut in comparatie cu structura clasica de beton si caramida, deoarece structura de rezistenta este din otel, fiind mai ieftina si se poate pune accentul pe finisaje de calitate!

    Detalii structurale: fundatie de beton, structură de rezistenta din fier prelucrat la rece, asamblate din module prefabricate, pereti tip sandwich ( 30 cm grosime ), geamuri pvc, casa este certificata energetic in categoria A+







    Mai multe detalii despre aceste proiecte puteti gasi pe pagina de facebook http://www.facebook.com/3dsmartset (daca nu pot sa las link spre alte siteuri il voi sterge)

    Si un album cu toate conceptele si detalii despre ele: https://www.facebook.com/media/set/?...3337138&type=3


    As vrea sa vad si ce pareri aveti despre aceste proiecte si despre conceptul de case pe structura modulara si daca cineva ar renunta la metoda clasica de constructie in favoarea acesteia!?
  • smeagle
    Membru Marcant
    • 15.ian.2013
    • 550

    #2
    Răspuns la: Casa pe structura metalica modulara

    pai ca sa ne facem o idee, da-ti un pret pe mp la cheie , eu am o casa de lemn si construiesc si structuri metalice si nu prea ieseam mai ieftin daca imi faceam casa pe structura de metal ...

    Comentariu

    • coby
      Living Legend
      • 21.feb.2012
      • 6865

      #3
      Răspuns la: Casa pe structura metalica modulara

      Suna interesant dar trebuie date niste informatii referitoare la pret , pereti de 30 cm grosime = pret pe mp ? Cum este realizata pardoseala/ tavanele , ce termoizolatie se foloseste , etc .
      Si din nimicuri poti face ceva bun .

      Comentariu

      • fanero
        Living Legend
        • 02.aug.2008
        • 2467

        #4
        Răspuns la: Casa pe structura metalica modulara

        Postat în original de Inghiner
        daca cineva ar renunta la metoda clasica de constructie in favoarea acesteia!?
        Ca unul care si-a construit o casa pe structura din lemn, am citit si despre acest concept.
        Am ales lemnul pentru ca am iesit mai ieftin ca pret.
        Personal cred ca romanul ar alege case pe structura modulara daca pretul ar fi mai mic decat la metoda clasica de constructie.
        Pana la proba contrara, fiecare alege ce ii permite bugetul.
        Ce structura oferiti pentru o casa certificata energetic in categoria A+?

        Comentariu

        • Inghiner
          Incepator
          • 04.aug.2014
          • 2

          #5
          Răspuns la: Casa pe structura metalica modulara

          smeagle: Casele construite din metal, in mod normal, sunt mai scumpe decat cele construite din beton, dar noi le construim din structuri modulare care sunt produse in serie deci mai ieftine, un pret aproximativ ar fi de 350 de euro pe metru patrat, finisate complet, la cheie!

          coby: Tavanul este realizat din gips-carton, folie anticondens, profile aluminiu, vata minerala (10 cm), tabla cutata, polistiren (8 cm), carton bituminos; se ajunge la 25cm pentru acoperis si 55cm la planseu. Termoizolatia este realizata similar cu 10cm de vata minerala si 10cm de polistiren, se ajunge la grosimea de 30 de centimetrii pentru izolatie!

          fanero: Casele sunt certificate energetic in clasa A+ am dat mai sus si exemple despre modul de izolare care le face sa aiba un randament foarte bun din punct de vedere energetic.
          Ultima editare de Inghiner; 12.aug.2014, 09:52.

          Comentariu

          • emanuel.mahoi
            Incepator
            • 20.nov.2014
            • 2

            #6
            Răspuns la: Casa pe structura metalica modulara

            Buna ziua,

            Am gasit acest site http://www.casemexi.ro/. Aveti vreo informatie despre aceasta firma? As fi interesat de o casa pe structura metalica.

            Cu respect.

            Comentariu

            • coby
              Living Legend
              • 21.feb.2012
              • 6865

              #7
              Răspuns la: Casa pe structura metalica modulara

              Citat de la " mexi " :
              " Pereții exteriori ai Caselor Mexi sunt placați, dinspre interior înspre exterior, în straturi protectoare:
              - gipscarton de 12,5 mm
              - folie antivapori, care nu permite crearea condensului
              - strat de 100 mm de spumă poliuretanică de mare densitate (varianta economică = cu vată minerală de 100 mm)
              - placă OSB de 15 mm
              - strat de 40 mm de spumă poliuretanică de mare densitate (varianta economică = cu polistiren de 100 mm)
              - mână de șpaclu peste care se va aplica amorsa și tencuiala decorativă
              Pentru acoperiș folosim țiglă simplă, țiglă de tablă sau șindrilă bituminoasă, în funcție de bugetul alocat de dumneavoastră... "

              La un perete de 30cm grosime , plin de metal in el ma indoiesc ca devine casa " pasiva " asa cum zic ei pe site ; ramane de verificat pretul ...
              Si din nimicuri poti face ceva bun .

              Comentariu

              • Maestrul Max
                Living Legend
                • 28.iul.2006
                • 6886

                #8
                Răspuns la: Răspuns la: Casa pe structura metalica modulara

                Postat în original de Inghiner
                un pret aproximativ ar fi de 350 de euro pe metru patrat, finisate complet, la cheie!
                Pai ceva nu pusca, ce vad eu din link-uri sunt preturi mult mai mari. De ex. o casa de 50 mp costa 32.500 E deci circa 650 E/mp. Care este adevarul ?

                Tavanul este realizat din gips-carton, folie anticondens, profile aluminiu, vata minerala (10 cm), tabla cutata, polistiren (8 cm), carton bituminos; se ajunge la 25cm pentru acoperis si 55cm la planseu. Termoizolatia este realizata similar cu 10cm de vata minerala si 10cm de polistiren, se ajunge la grosimea de 30 de centimetrii pentru izolatie!
                Folie anticondens ? Polistiren ? Le c-am amestecati ? Nici grosimea termoizolatiei nu se intelege corect.
                Cu stima.

                Comentariu

                • emanuel.mahoi
                  Incepator
                  • 20.nov.2014
                  • 2

                  #9
                  Răspuns la: Răspuns la: Casa pe structura metalica modulara

                  Si aceste grosimi sunt mici? Ca nu prea inteleg. Cum ar trebui sa fie?

                  Comentariu

                  • Maestrul Max
                    Living Legend
                    • 28.iul.2006
                    • 6886

                    #10
                    Răspuns la: Casa pe structura metalica modulara

                    Pentru acoperis daca adun 10 cm de vata si cei 8 cm de polistiren ar fi la limita inferioara pentru o termoizolatie buna. Pentru pereti avem 10 cm de vata si 10 cm de polistiren aici este mai bine.
                    Cu stima.

                    Comentariu

                    • emanuelguzu
                      Living Legend
                      • 30.oct.2013
                      • 1027

                      #11
                      Răspuns la: Casa pe structura metalica modulara

                      Pe mine ma intereseaza structura planseului,daca se poate mai multe detalii.

                      Comentariu

                      • bambucea
                        Membru Marcant
                        • 13.iun.2014
                        • 317

                        #12
                        Răspuns la: Casa pe structura metalica modulara

                        Postat în original de emanuelguzu
                        Pe mine ma intereseaza structura planseului,daca se poate mai multe detalii.
                        Tu din ce crezi ca va fi structura planseului unei case modulare din metal?
                        Din bambus,montat din 15 cm in 15?

                        Comentariu

                        • emanuelguzu
                          Living Legend
                          • 30.oct.2013
                          • 1027

                          #13
                          Răspuns la: Casa pe structura metalica modulara

                          Postat în original de bambucea
                          Tu din ce crezi ca va fi structura planseului unei case modulare din metal?
                          Din bambus,montat din 15 cm in 15?
                          Eu inca nu inteleg ..cum va tine oameni acestia pe forum?
                          Aceasta este postarea mea: -Pe mine ma intereseaza structura planseului,daca se poate mai multe detalii-
                          Ce intelegi tu prin detaliile unei structuri? BAMBUS?
                          Spes sa va mai rareasca caci nu aveti ce cauta pe acest forum.

                          Comentariu

                          • insolventul
                            Membru
                            • 26.iul.2012
                            • 235

                            #14
                            Răspuns la: Casa pe structura metalica modulara

                            Postat în original de emanuelguzu
                            Pe mine ma intereseaza structura planseului,daca se poate mai multe detalii.
                            De ce te intereseaza structura?
                            Ca sa propui inventia aia a ta?

                            Comentariu

                            • cheluakame
                              Living Legend
                              • 27.oct.2012
                              • 2391

                              #15
                              Răspuns la: Răspuns la: Casa pe structura metalica modulara

                              Postat în original de emanuel.mahoi
                              Si aceste grosimi sunt mici? Ca nu prea inteleg. Cum ar trebui sa fie?
                              Tinand cont ca o casa trebuie sa se incadreze conform normativului C107 intr-un consum maxim de 100 kwh/mp/an, termoizolatia medie a unei case (evident nu o sa mentionez pentru fiecare zona a tarii) ar trebui sa fie de circa 40 cm la tavan, 15-20 cm pentru pereti si 20 cm sub pardoseala.
                              Evident, trebuie acordata importanta si puntilor termice dar si geamurilor si usilor ce nu ar trebui sa depaseasca un coeficient de transfer termic de 1 w/mpK.

                              Daca o casa este dotata si cu sistem de ventilatie cu recuperare de caldura, teoretic grosimile prezentate pot scade, insa tind sa cred ca cine opteaza pentru un astfel de sistem o face pentru economie, asa ca nu vad de ce ar aplica mai putina termoizolatie.

                              Postat în original de Inghiner
                              As vrea sa vad si ce pareri aveti despre aceste proiecte si despre conceptul de case pe structura modulara si daca cineva ar renunta la metoda clasica de constructie in favoarea acesteia!?
                              Sincer, as fi interesat si eu de astfel de case. Mai exact de structura de rezistenta daca se poate achizitiona si monta in regie proprie caci am cativa beneficiar interesati de case pe structura usoara, iar cele de lemn nu prea le plac.
                              Ultima editare de cheluakame; 01.dec.2014, 09:49.
                              iTermice --- Sursa ta de caldura

                              Comentariu

                              Procesare...