Refacerea hidroizolatiei la o sapa deja turnata...posibil???

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • marcone
    Incepator
    • 16.mai.2006
    • 6

    Refacerea hidroizolatiei la o sapa deja turnata...posibil???

    Buna ziua!
    Am citit aproape toate subiectele legate despre hidroizolatii si capilaritate, dar n-am gasit un raspuns la problema mea.
    Acum aprox un an, am turnat in casa o sapa direct pe pamant fara a-i face o rupere de capilartate. Problema am observat-o in primavara asta, cand am vazut ca peretii sunt umezi pe o inaltime de aprox.50cm. mentionez ca inainte de a turna sapa, pardoseala era din scandura aplicata direct pe pamant si n-au fost probleme.
    Cineva, mi-a indicat sa fac o decupare in sapa pe o distanta de 15cm de la perete, in acea portiune sa pun folie care sa urce si pe perete 15-20cm, peste care sa reumplul golul sapei cu beton.folia de pe perete va fi prinsa si ea cu ceva adeziv.
    sincer sa fiu, nu stiu cat de eficienta este aceasta metoda, de aceea va rog sa va exprimati parerile, sau sa-mi sugerati o alta solutie.

    Va multumesc.
    catalin.
  • marcone
    Incepator
    • 16.mai.2006
    • 6

    #2
    chiar nu este nimeni care sa-si dea cu parerea si la problema mea?
    sa incerc solutia de mai sus, sau trebuie sa sparg sapa toata si sa o refac ca la carte?

    va multumesc

    Comentariu

    • VYS
      Living Legend
      • 19.aug.2005
      • 12977

      #3
      Umiditatea o fi datorita sapei sau lipsei membranei de separare a fundatiei de zid?
      VYS Blog DIY

      Comentariu

      • marcone
        Incepator
        • 16.mai.2006
        • 6

        #4
        cred ca datorita sapei, pt ca inaite de a turna sapa, n-au fost probleme.
        se poate intampla ca o sapa proaspat turnata sa absoarba apa din pamant?
        stiu ca betonul "lucreaza" si cativa ani dupa ce a fost turnat, dar sa absoarba atata apa incat sa se infiltreze si-n pereti?
        din aceasta cauza intreb daca are vre-un sens metoda prezentata mai sus.
        merci.

        Comentariu

        • marcone
          Incepator
          • 16.mai.2006
          • 6

          #5
          pana la urma am facut decuparea in sapa de care spuneam mai sus si dupa de am decupat si o portiune din tencuiala pana la caramida, am facut urmatoarele observatii:
          1. fundatia este din piatra, iar intre fundatie si zidarie nu exista membrana pt ruperea capilaritatii.
          2. nivelul sapei este deasupra nivelului fundatiei.
          3. peretele, se umezeste in continuare, intr-o luna, cam 1 cm pe verticala.

          HEEELP...!!!!
          CE POT SA FAC...????

          credeti ca trebuie sa tai peretele si sa introduc o membrana si un mortar special (nu stiu exact de care...) intre zidarie si fundatie? este o metoda destul de greu de realizat si f scumpa, ma gandesc.
          o alta varianta la care m-am gandit ar fi sa sap in pamant in nisa pe care am facut-o in sapa, pana sub nivelul superior al fundatiei, sa pun balastru, folie care sa urce si pe perete peste nivelul superior al sapei si s-o acopar cu beton.
          sau...sa sparg toata sapa, sa sap pamatul pana sub nivelul sup. al fundatiei si sa fac ruperea de capilaritate pe toata suprafata sapei, dar nivelul sapei sa nu depaseasca fundatia. trebuie sa-i fac canale de drenaj sub sapa umplute cu balastru?

          va rog sa va dati cu parerea si sa-mi spuneti, ce metoda ati alege, sau poate o alta metoda, ca eu unul, nu mai stiu ce sa fac.

          multumesc.

          Comentariu

          • flo8200
            Membru
            • 01.nov.2005
            • 253

            #6
            poate ajuta:

            Uscarea zidurilor prin metoda electro-osmotica

            Comentariu

            • marcone
              Incepator
              • 16.mai.2006
              • 6

              #7
              alte pareri...???

              Comentariu

              • Gemini
                Moderator
                • 06.iun.2006
                • 15126

                #8
                Din pacate, la momentul acesta, realizarea stratului de rupere a capilaritatii intre fundatie si perete este o lucrare dificila si implica un cost ridicat. In principiu metoda consta executarea unor gauri in perete, umplerea acestora cu o rasina speciala. Dupa uscarea acestora, se executa alte gauri intre cele anterior mentionate si umplerea acestora cu acelasi material. In felul acesta se realizeaza un strat izolator corespunzator. Aceste lucrari se executa, obligatoriu, de firme specializate.

                Daca spuneti ca inainte de turnarea sapei nu ati avut probleme cu umezeala peretelui, atunci problema este in modul de executie al sapei.

                O varianta este refacerea integrala a pardoselii:
                -pamint bine batatorit
                -pietris 10-15 cm. pentru ruperea capilaritatii
                -folie
                -sapa de nivelare 5-7 cm.
                -intre perete si sapa trebuie sa fie strat de separatie
                -optional puteti face si o izolare termica cu polistiren extrudat

                Cealalta varianta de care ati pomenit si dvs. poate fi luata in calcul dar un anume rezultat nu poate fi garantat.

                Comentariu

                • marcone
                  Incepator
                  • 16.mai.2006
                  • 6

                  #9
                  va multumesc pt raspuns.
                  nu, inainte de turnarea sapei, n-au fost probleme de acest fel.
                  as avea insa o niste nelamuriri si anume:
                  -stratul de separatie dintre perete si sapa poate fi o folie de polietilena sau altceva?
                  -aceasta folie (strat de separatie)se pune pe toata suprafata intre sapa si pietris sau numai la imbinarea sapei cu peretele?
                  -partea superioara a sapei poate depasi partea superioara a fundatiei (punctul zero), sau trebuie sa fie aproximativ la acelasi nivel?

                  va multumesc inca o data si astept raspunsul dvs.

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15126

                    #10
                    Ideal, stratul de hidroizolare sa inceapa de la marginea fundatiei (strabate zona dintre fundatie si perete - ceea ce dvs. nu aveti din constructie) si se continua sub toata pardoseala. Pur si simplu sa acopere suprafata integral.
                    Pentru terenuri cu umiditate redusa se foloseste folie de polietilena iar pentru celelalte folii bituminoase cu imbinare la rece.

                    In acest fel, fundatia este complet izolata de pardoseala, pereti, eliminandu-se posibilitatea de umezire a peretilor/pardoselii.

                    Intre sapa si perete se poate aplica si o banda perimetrala (Banda se monteaza pe perimetrul incaperii, la intalnirea pardoselii cu peretele. Asigura formarea unui rost elastic. Blocheaza transmiterea vibratiilor fonice prin elementele structurii. Nu este sensibila la umezeala)

                    Atat timp cat exista acea folie si banda perimetrala, sapa poate depasi nivelul 0 al fundatiei insa cre ca este important ca zona peretelui sa nu fie in contact direct cu solul pentru a prevenii umezirea acestuia.

                    Comentariu

                    • iuliox
                      Incepator
                      • 12.nov.2007
                      • 21

                      #11
                      eu iti recomand ruperea capilaritatii cu o metoda mecanica altfel nu ai nici o sansa,aia cu gaurii si altele nu dau rezultat 100%
                      ID Messenger :flo_july

                      Comentariu

                      Procesare...