Demolare si construire casa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • r_o_n_i
    Incepator
    • 04.iul.2010
    • 6

    Demolare si construire casa

    Buna seara, incerc sa descriu situatia actuala si ce doresc sa fac. Sa incepem cu inceputul ..
    Am o casa in sect.2 , construita prin 1950 de bunicul meu. Casa este din caramida are vreo 60mp si a inceput sa-si arate varsta,atat la zidarie cat si la fundatie si acoperis; ideea mea e sa o demolez si in urmatorii 2-3 ani sa ajung sa construiesc alta P+M cu o amprenta de 50-60mp. Intrebari pt inceput:
    Ce pasi trebui sa urmez? Ce acte trebui sa obtin prima data( autorizatie de demolare , plan urbanism , avize de la cine) ? Cunoasteti proiecte pt o casa de 100-120mp P+M (musai la mansarda sa fie 3 dormitoare) care sa coste sub 900-1000euro? Multumesc
    Seara buna
    Roni
  • spik1
    Living Legend
    • 20.apr.2012
    • 2342

    #2
    Răspuns la: demolare si construire casa

    Am auzit ca exista o posibilitate, mai ieftina, daca faci o "reconsolidare", dar practic demolezi si reconstruiesti pe aceiasi amprenta.
    Acum nu stiu cat de exacta este informatia, dar aceasta varianta am auzit-o de la un cunoscut ce a daramat si a construit pe aceiasi amprenta.

    Comentariu

    • coby
      Living Legend
      • 21.feb.2012
      • 6865

      #3
      Răspuns la: demolare si construire casa

      Orice modificare a actualei configuratii a casei implica autorizatie , indiferent daca este vorba de demolare /reconstruire sau modificare forma . Cel mai bine va adresati la primaria de care apartineti pt a primi informatii reale daca puteti sau nu demola/reconstrui etc . Dupa ce obtineti un raspuns oficial , veti fi indrumat spre etapele urmatoare ( in cazul in care raspunsul este favorabil ) .
      Si din nimicuri poti face ceva bun .

      Comentariu

      • spik1
        Living Legend
        • 20.apr.2012
        • 2342

        #4
        Răspuns la: Demolare si construire casa

        Bineinteles, ca trebuie autorizatie, eu ziceam de cea care este mai ieftina.

        Comentariu

        Procesare...