Constructie casa Beghean

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • beghean
    Incepator
    • 17.oct.2014
    • 2

    Constructie casa Beghean

    Buna,de curand am hotarat sa construim o casa cu o suprafata intre 170-200 mp2.
    Tin sa mentionez ca am cumparat un teren de 700mp2 cu suma de 8000E,asar am ramas cu suma de 53000E pentru construirea casei.
    Intrebare : pot construi cu aceasta suma casa?
    Si in al doilea rand as dori sa stiu cam cat ma costa fiecare etapa din construirea casei,acestea fiind :
    Ridicarea casei la rosu(fundatia.. etc)
    Executia acoperisului
    Amenajarea interioara la cheia a locuintei
    Finisajele exterioare



    Va multumesc.
  • PowerMC
    Administrator
    • 02.mai.2007
    • 2210

    #2
    Răspuns la: Constructie casa Beghean

    Bine ati venit pe forumul Misiunea Casa.
    Este o decizie importanta si va doresc sa duceti proiectul la finalizare in conditii cat mai bune.

    Revenind la intrebarile dvs., costurile de constructie difera de la caz la caz, ele putandu-se incadra in anumite procente statistice, mai mult sau mai putin relevante. Cum detaliile fac intotdeauna diferenta, ar trebui sa ne prezentati o schita, un plan cu ce se doreste daca nu ati ajuns inca la un proiectant care sa creioneze casuta dorita.
    In lipsa detaliilor este greu de aproximat insa este cert ca pentru o casa mai mult decat la rosu sunt suficienti acesti bani.
    Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

    Community Manager MC

    Comentariu

    • smeagle
      Membru marcant
      • 15.ian.2013
      • 502

      #3
      Răspuns la: Constructie casa Beghean

      acum depinde de ce vrei tu sa faci in aia 200 mp , dar in mare si teoretic te-ar costa cam 25.000 s-o ridici la rosu (asa l-a costat pe un vecin si are 100 amprenta , are si subsol si etaj vreo 8000e manopera si restul materialele) si cu inca 25.000 iti cam ajunge s-o termini sa te poti muta , dar asta este doar teorie , practic in cazul tau trebuie facut un deviz de materiale pe proiect

      Comentariu

      • fanero
        Living Legend
        • 02.aug.2008
        • 2107

        #4
        Răspuns la: Constructie casa Beghean

        53000/200=265 EURO/mp suprafata construita.
        La banii astia nu o faceti. Luati in calcul minim 450 EURO/mp suprafata construita.
        Si v-o spune unul care a terminat o casa in septembrie 2014.
        Eu pentru 62.55 mp, din care 17 mp sunt terasa, am cheltuit 110.000 lei.
        Poti vedea ce am facut aici http://www.misiuneacasa.ro/forum/sho...de-100.000-lei

        Comentariu

        • coby
          Living Legend
          • 21.feb.2012
          • 6701

          #5
          Răspuns la: Constructie casa Beghean

          Intai faceti va un proiect sa stim care sunt pretentiile si apoi discutam daca e posibil sa va ajunga banii au ba . Iar la finisaje " la cheie" depinde de gama de produse " pe alese " - ( adica exista parchet laminat cu 23 lei / mp dar exista si cu 123 lei / mp ... gresie de nu stiu care ... etc ) .
          Si din nimicuri poti face ceva bun .

          Comentariu

          • beghean
            Incepator
            • 17.oct.2014
            • 2

            #6
            Răspuns la: Constructie casa Beghean

            Am tot discutat cu prieteni,cunostiinte care au consruit case la randul lor.
            Si am constatat ca casa pe care o vreau eu maxim cu 30 000 E o consruiesc in rosu,adica parter etaj acoperis geamuri etc...
            Si sami ramana restul de 23000E pentru interior.
            Nu sunt o persoana cu fite deci nu vreau ceva foare scump ,undeva ma mijloc sa nu fie nici ce mai ieftin lucru si prost ca calitate.
            Oricum de curand cred ca o sa ma apuc de constructie,si eventul daca nu imi ajung bani la finisare voi face un inprumut 5-10 mii euro.
            Va voi tine la curent.

            Orice parere e bine venita in continuare.

            Comentariu

            • coby
              Living Legend
              • 21.feb.2012
              • 6701

              #7
              Răspuns la: Constructie casa Beghean

              Din ce material construiti casa ? Dati mai multe detalii despre cum v ati gandit .
              In principiu v ar ajunge banutii daca ati lucra si dvs la fiecare etapa , luati un mester priceput si dvs faceti pe cel necalificat = veti economisi o " caruta " de bani .
              Si din nimicuri poti face ceva bun .

              Comentariu

              • Maestrul Max
                Living Legend
                • 28.iul.2006
                • 6920

                #8
                Răspuns la: Constructie casa Beghean

                Postat în original de beghean
                Buna,de curand am hotarat sa construim o casa cu o suprafata intre 170-200 mp2.
                Tin sa mentionez ca am cumparat un teren de 700mp2 cu suma de 8000E,asar am ramas cu suma de 53000E pentru construirea casei.
                Intrebare : pot construi cu aceasta suma casa?
                Si in al doilea rand as dori sa stiu cam cat ma costa fiecare etapa din construirea casei,acestea fiind :
                Ridicarea casei la rosu(fundatia.. etc)
                Executia acoperisului
                Amenajarea interioara la cheia a locuintei
                Finisajele exterioare



                Va multumesc.
                Depinde. Daca construiti cu mana de munca din exterior atunci nu o sa va ajunga banii. Ceva schite aveti ?
                Cu stima.

                Comentariu

                Procesare...