instalatie electrica casa veche..

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mesk38
    Membru
    • 02.apr.2006
    • 131

    instalatie electrica casa veche..

    am o casa veche la tara...
    instalatia electrica e din 1960...conductor din aluminiu (cred ca de 2-3 mm)
    nu are conductor pentru becuri si prize separat....
    merita sa schimb eu toata instalatia(m-as descurca) sau numai sa repar unde sunt probleme..
    chestia ca trebuie sa modific casa si nu stiu daca merita sa refac sau sa fac
    alta instalatie...
    conductorii de 1,5 mm diametru din cupru rezista la 20 A (deci tine la 4,4 kw!!) iar cel de 2,5 la 28 A...as merge numai cu 1,5 peste tot...fara circuit pentru prize separat de becuri....o sa mai am intrebari

    multumesc...
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #2
    Daca vrei doar sa o inlocuiesti nu iti ramane decat sa iei fiecare circuit la mana si sa inlocuitesti fiecare cablu. Asta o poti face singur, daca ai instalatia trasa prin tuburi.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • Consultant electrice
      Moderator
      • 08.nov.2005
      • 3240

      #3
      Depinde ce vrei sa faci cu aceea casa; ma gandesc ca daca va sta cineva tot timpul acolo si va avea diversi consumatori importanti (frigider, fier de calcat, un cuptor cu microunde etc) ar trebui refacuta instalatia, daca e doar o casa de vacanta probabil ca trebuie verificata si inlocuit ceva doar daca este vreun element al instalatiei deteriorat sau care poate provoca o electrocutare.
      Conductoarele nu trebuiesc folosite la maximul de incarcare pe care o suporta teoretic deoarece exista riscul ca tensiunea de alimentare sa scada sub 220V (tensiune la care se face calculul de obicei) astfel curentul va creste pentru a compensa "nevoia de putere" a unui consumator! Cu alte cuvinte instalatia trebuie supradimensionata in anumite limite.
      Curentul nu iarta!

      Comentariu

      • Codex
        Membru
        • 12.mai.2006
        • 253

        #4
        parerea mea:

        Daca e vb de renovat casa ... inlocuieste circuitele de aluminiu cu conductoare de cupru

        Daca o modifici, camere si spatii noi obtinute prin construirea sau daramarea de pereti ... sigur ai nevoie de instalatie noua, macar pentru acele zone noi aparute, mai ales ca la camere noi vor fi si dorinte noi de iluminat si priza
        Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

        Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

        Electrician autorizat IIA + IIB

        Comentariu

        Procesare...