Revinex Flex 2006

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • vibratie
    Incepator
    • 29.mai.2006
    • 37

    Revinex Flex 2006

    Va salut!
    Am citit intr-o revista despre aparitia solutiei de hidroizolare Revinex Flex...Scrie numai de bine in revista. Numai de pret nu scrie nimic. Eu locuiesc intr-un bloc, la ultimul etaj si as vrea sa refac hidroizolatia pentru ca a inceput sa se infiltreze apa pe langa conducta de scurgere a apei pluviale de pe terasa. Cand ploua torential trebuie sa pun un vas in care sa picure apa... Norocul meu este ca treaba asta se intampla doar in debara. Vroiam sa va intreb daca merita incercata varianta asta de hidroizolare si ce ar mai trebui sa fac sau sa cumpar in plus. Eu as vrea sa mai ies pe terasa, la o plaja, la un gratar... Trebuie sa mai adaug ceva pentru a rezista hidroizolatia traficului relativ mare?
    In momentul asta, terasa are portiuni mari incarcate de fostul proprietar cu straturi de ciment si mult pamant(cam 10 m patrati in strat de 15 cm) situat chiar deasupra debaralei... Era un fel de mini-gradina... Vreau sa curat toata "mizeria" si sa refac hidroizolatia.
    Va multumesc anticipat.
    Omul, cat traieste, invata!
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 12977

    #2
    Terasele hidroizolate cu membrana bituminoasa nu se preteaza la trafic. Cu atat mai mult organizarea gratarelor este contraindicata. Toate aceste activitati despre care spuneai pot duce la deteriorarea hidroizolatiei.
    In privinta scurgerii pluviale, daca nu este vorba decat de zona de imbinare a covorului cu conducta poti incerca o reparatie locala, pentru etansarea acestei racordari.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • klaus
      Membru Marcant
      • 24.iun.2005
      • 960

      #3
      Daca este vorba de fapt de produsul Ever Flex, care este un produs elastomeric pe baza acrilica cu utilizare in izolarea teraselor, parerea mea este ca nu poti sa-l folosesti cu trafic intens pe el.
      Viata e complexa si are multe aspecte...

      Comentariu

      • vibratie
        Incepator
        • 29.mai.2006
        • 37

        #4
        Revinex...

        Va multumesc pentru raspunsuri.
        Imi pare rau ca nu am scanat paginile din revista (Domus UTIL). Produsul se numeste exact asa (Revinex Flex 2006) si scrie ca se prepara prin amerstecul unei pudre cu o solutie speciala si rezulta cam 17 kg de amestec care se aplica in doua straturi a cate 1,5-2mm, cu plasa minerala intre ele. Din ce am citit acolo rezulta ca se aplica foarte usor si rezista foarte bine la raze UV si are alte caracteristici bune. Oricum, din cate am citit aici pe forum, e clar ca doar o solutie de genul asta nu e suficienta pentru a rezista traficului. M-ar interesa, totusi, o metoda mai ieftina de hidroizolatie care sa si reziste traficului. Varianta de "acoperis verde" ar fi buna? Cel putin am pamantul necesar sus pe terasa.. Cam cat m-ar costa pentru o suprafata de 70-80 mp?
        Omul, cat traieste, invata!

        Comentariu

        • klaus
          Membru Marcant
          • 24.iun.2005
          • 960

          #5
          Viata e complexa si are multe aspecte...

          Comentariu

          • VYS
            Living Legend
            • 19.aug.2005
            • 12977

            #6
            Ai dreptate colegu.
            Tocmai am terminat articolul de citit.

            Asa cum este pezentat, cred ca pana in momentul de fata nu a fost inca folosit in Ro.
            Din pacate informatiile sunt destul de succinte si ar fi bine daca gasesti o fisa tehnica a produsului.
            Pare interesant produsul dar nu cred ca este chiar ieftin.

            Uite ca dupa ce am ajuns la site-ul firmei pe care te rog sa-l studiezi, sesizez ca in revista este prezentat intr-un fel iar pe site altfel.


            Cititi si spuneti-va parerea.
            VYS Blog DIY

            Comentariu

            Procesare...