Remediere greseli de constructie din nestiinta si din ,,ne-experienta,,

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • dmadi
    Incepator
    • 04.ian.2009
    • 88

    Remediere greseli de constructie din nestiinta si din ,,ne-experienta,,

    Va salut.

    Dupa achizitionarea unui teren, in aproprierea, ca loc de refugiu si de relaxare. Terenul este compus din doua parcele, iar prin mijocul lor trece un parau. Dupa multa munca de aranjat si curatat terenu (foarte multe gunoaie erau stranse pe acolo), am hotarat pentru inceput construirea unui foisor in imediata apropiere a paraului. Tinand cont si de sfatul vecinilor ca s-ar putea sa mai si cresca acet parau, am luat hotararea sa il suspend pe piloni metalici. Am vorbit cu un meserias (tampalar) care m-a lasat balta doar dupa montarea stalpilor, asa ca a trebuit sa cault alta varianta, al mester. Am gasit in sfarsit. Omul cunascator (maistru tamplar pensionar), eu habarnist dor ca vruiam una si buna foisor de lemn, mare, finisat ... calitate. Am cumparat materialul lemnos necesar dupa cum mi-a cerut maistorul (greala mare ce am facut-o , eu nu am vazit nici o schita la asa zisul foisor). Ok, omu a prelucrat materialul si ai sa il montam. De la primul panou mi-am dat seama ca ceva nu este in regula si ca este prea inalt. Au urmat si umatorii pereti si am inceput acoperisul.... stam si ma uita ca nu arata de nici o culoare a foisor, mai degraba o cabana. Asa ca am luat hotararea sa ii pun usa, geamuri si sa o inchid cu ,,lambriuri,,. Imi place din suflet cum arata ca este a mea, dar ... problema este cu izolatia atat vara si de iarna sa nu mai vorbim.
    Ma adresez cunoscatorilor cum as putea sa o izolez la interior, fara sa pierd prea mult din aspect.
    Pentru edificare atasez cateva poze.
    Fișiere Atașate
    DmAdi
  • sisica_si
    Membru Marcant
    • 19.dec.2013
    • 937

    #2
    Răspuns la: Remediere greseli de constructie din nestiinta si din ,,ne-experienta,,

    Arata foarte bine cabanuta foisor.
    Vata minerala si refacut finisajul dupa gust.

    Comentariu

    • coby
      Living Legend
      • 21.feb.2012
      • 6865

      #3
      Răspuns la: Remediere greseli de constructie din nestiinta si din ,,ne-experienta,,

      Termoizolatia va fi pe interior sau exterior ( dublat peretii de lambriu cu vata si folie in ei ) ? Oricum va trebuie o cantitate considerabila de lambriu .
      Si din nimicuri poti face ceva bun .

      Comentariu

      • sisica_si
        Membru Marcant
        • 19.dec.2013
        • 937

        #4
        Răspuns la: Remediere greseli de constructie din nestiinta si din ,,ne-experienta,,

        Poate merge recuperat cel vechi.

        Comentariu

        • coby
          Living Legend
          • 21.feb.2012
          • 6865

          #5
          Răspuns la: Remediere greseli de constructie din nestiinta si din ,,ne-experienta,,

          Postat în original de sisica_si
          Poate merge recuperat cel vechi.
          Care cel vechi ?? Ca peretii actuali raman pe pozitie , dar vor trebui dublati ca poti pune termoizolatie .
          Si din nimicuri poti face ceva bun .

          Comentariu

          • dmadi
            Incepator
            • 04.ian.2009
            • 88

            #6
            Răspuns la: Remediere greseli de constructie din nestiinta si din ,,ne-experienta,,

            As prefera interior, exteriorul, nu stiu daca se observa bine din poze imita o jumatate de bila de brad, lambriul este facut din fosna de 5 rotunjit la freza (s-a pierdut mult material ...), de mofturile costa :P.
            Sa nu imi mai aduc aminte de tot scheletajul care este slefuit pe toate laturile, inclusiv capriorii si asteriala care este la vedere
            Ultima editare de dmadi; 09.dec.2014, 20:05.
            DmAdi

            Comentariu

            • dmadi
              Incepator
              • 04.ian.2009
              • 88

              #7
              Răspuns la: Remediere greseli de constructie din nestiinta si din ,,ne-experienta,,

              Si podul ca acolo este buba mare, este deschis. Sa renunt la el? Dupa mine acolo este tot farmecul la interior cu grizile, ,,caii,,(nu stiu daca este corect) si capriorii la vedere.
              DmAdi

              Comentariu

              • Mircea_G
                Living Legend
                • 14.ian.2007
                • 12202

                #8
                Răspuns la: Remediere greseli de constructie din nestiinta si din ,,ne-experienta,,

                Cabana pe ce sta , pe picioarele acelea ????
                Instalatii verificari-revizii gaze

                Comentariu

                • coby
                  Living Legend
                  • 21.feb.2012
                  • 6865

                  #9
                  Răspuns la: Remediere greseli de constructie din nestiinta si din ,,ne-experienta,,

                  Postat în original de dmadi
                  Si podul ca acolo este buba mare, este deschis. Sa renunt la el? Dupa mine acolo este tot farmecul la interior cu grizile, ,,caii,,(nu stiu daca este corect) si capriorii la vedere.
                  Nu renuntati la pod ca puneti vata intre capriori , apoi folie si lambriul nou + ceva jumatati de capriori pt aspect
                  Si din nimicuri poti face ceva bun .

                  Comentariu

                  • dmadi
                    Incepator
                    • 04.ian.2009
                    • 88

                    #10
                    Răspuns la: Remediere greseli de constructie din nestiinta si din ,,ne-experienta,,

                    Da, sta pe aci piloni, si bine am facut ca am luat aceasta optiune. Anul acesta am avut pe 15 septembrie o inundatie foarte mare in zona, paraul acela mica dare in ultimile 2 veri a fost sec, acum a avut cam 20 metri :P, mi-a barbierit tot prin curte
                    Fișiere Atașate
                    DmAdi

                    Comentariu

                    • dmadi
                      Incepator
                      • 04.ian.2009
                      • 88

                      #11
                      Răspuns la: Remediere greseli de constructie din nestiinta si din ,,ne-experienta,,

                      Si daca vata este cu folie de aluminiu?
                      O alta greseala mare ace am facut, intre tigla si asteriala nu am pus folie, de daca nu le stii si te lasi pe mana meseriasilor ....
                      DmAdi

                      Comentariu

                      • Mircea_G
                        Living Legend
                        • 14.ian.2007
                        • 12202

                        #12
                        Răspuns la: Remediere greseli de constructie din nestiinta si din ,,ne-experienta,,

                        Ma mir ca sta pe pilonii aceia.
                        Instalatii verificari-revizii gaze

                        Comentariu

                        • spik1
                          Living Legend
                          • 20.apr.2012
                          • 2343

                          #13
                          Răspuns la: Remediere greseli de constructie din nestiinta si din ,,ne-experienta,,

                          Ce sa spun ?
                          Dupa primele poze.... este de vis !
                          Dupa ultimele poze... este de cosmar !
                          Daca si ala este loc de relaxare.... ....inseamna ca aveti simtul umorului negru foarte dezvoltat !
                          Luati cabana (e tare frumusica) si mutati-o in alt loc, mai de ... relaxare !
                          A, si eu unul nu i-as face decat o izolatie buna sub invelitoare, asta pt. vara. Daca vreti sa stati si iarna acolo (cred ca este mai sigur) trebuie refacut total interiorul si va costa destul pentru a arata tot asa.
                          Bafta !

                          Comentariu

                          • sisica_si
                            Membru Marcant
                            • 19.dec.2013
                            • 937

                            #14
                            Răspuns la: Remediere greseli de constructie din nestiinta si din ,,ne-experienta,,

                            Postat în original de coby
                            Care cel vechi ?? Ca peretii actuali raman pe pozitie , dar vor trebui dublati ca poti pune termoizolatie .
                            Greasala mea, scuze.
                            Am citit "panouri" si m-am dus cu gandul la altele.
                            Atunci vata si pentru aspect scandura sau lambriu.

                            Tre izolata si podeaua.
                            Noroc ca este pe picioare si o poti face pe jos.

                            Comentariu

                            • Maestrul Max
                              Living Legend
                              • 28.iul.2006
                              • 6886

                              #15
                              Răspuns la: Remediere greseli de constructie din nestiinta si din ,,ne-experienta,,

                              Postat în original de dmadi
                              Terenul este compus din doua parcele, iar prin mijocul lor trece un parau.
                              Daca aia de la primarie au ceva reglementari urbanistice in zonele inundabile o sa va zica sa o demolati.

                              Ma adresez cunoscatorilor cum as putea sa o izolez la interior, fara sa pierd prea mult din aspect.
                              Ce sa o mai izolati ca si asa e tare subreda, nu rezista la un vant puternic.
                              Cu stima.

                              Comentariu

                              Procesare...