Noua achizitie - casa pe pamant

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Twist
    Incepator
    • 31.ian.2015
    • 40

    Noua achizitie - casa pe pamant

    Va salut. Abia acum am descoperit acest forum.
    Am achizitionat o casa pe pamant (desi o viata am stat la bloc) in urma cu cateva luni, mi-ar face placere sa primesc sfaturi, recomandari si sugestii cu privire la ce ar trebui facut la ea sau ce este bine si ce nu este bine la ea.
    Deoarece n-am mai locuit la casa n-am experienta si nici sfaturi nu stiu daca am primit bune.

    Fostul proprietar a renovat-o acum 5 ani.
    Concret, casa e facuta undeva prin anii '95-'96 , 85 metri patrati , fundatie, stalpi si centura din beton armat, peretii din caramida de pamant (chirpici). Podul inchis , nelocuibil,acoperit cu tabla Lindab. Tamplarie PVC cu geam termopan.
    Peretii exteriori au 32cm grosime + 5 cm izolatie polistiren expandat si tencuiala decorativa.
    Tavanul are rigips pe interior, scandura batuta iar peste ea, in pod am pus eu 20 cm de vata minerala izolatie.
    Podeaua are gresie in hol, baie si bucatarie, in rest am gasit parchat laminat de 6-7mm peste care am mai pus un nou parchet de 10mm cu burete intre ele (nu stiu ce e sub parchetul original).
    Centrala pe curent, 5 calorifere, 6kw -220v.

    La ce costuri cu incalzirea sa ma astept ? Alte sugestii, ce mai e de facut la casa ? Multumesc...
    Ultima editare de Twist; 03.feb.2015, 20:23.
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6867

    #2
    Răspuns la: Noua achizitie - casa pe pamant

    Speram ca a fost intr un " ceas " bun ! Puneti niste poze de interior si exterior cu ce credeti ca este mai relevant .
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • Twist
      Incepator
      • 31.ian.2015
      • 40

      #3
      Răspuns la: Noua achizitie - casa pe pamant

      O sa imi cer scuze, dar din principiu nu doresc sa imi pun poze sau date personale pe nici un fel de site sau forum pe care activez.
      Nu mi-o luati in nume de rau, e doar optiunea mea.
      In rest sint deschis la orice discutie, chiar mi-as dori sa fiu invatat de cei priceputi ce si cum...
      Multumesc de intelegere.

      Comentariu

      • coby
        Living Legend
        • 21.feb.2012
        • 6867

        #4
        Răspuns la: Noua achizitie - casa pe pamant

        Nu e nici o problema ! Pozele puteau fi focalizate pe o zona " cu probleme " daca exista asa ceva - asta ca sa se poata oferi solutii de remediere , altfel daca e in stare buna casa , sa aveti sanatate !
        Si din nimicuri poti face ceva bun .

        Comentariu

        • Twist
          Incepator
          • 31.ian.2015
          • 40

          #5
          Răspuns la: Noua achizitie - casa pe pamant

          Nu, probleme nu am de nici un fel. Nici de umezeala, nici de alta natura.
          Principalele mele semne de intrebare sint in zona de rezistenta in timp (peretii de chirpici) si de eficienta energetica , izolare.

          Comentariu

          Procesare...