Constructie casa P+M, materiale

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • grigore1
    Incepator
    • 04.feb.2015
    • 7

    Constructie casa P+M, materiale

    Buna ziua! Vreau sa construies o casa P+M cu o suprafata de aprox 140 mp utili in Oradea.Dupa ce timp de 2 luni m-am informat despre materialul pe care trebuie sa-l aleg, am ajuns la concluzia ca bca ytong forte ar fi cel mai portivit datorita eficientei termice(vreau sa construiesc o casa pasiva) si a faptului ca este portant.In schimb firmele si ing constructori cu care am vb, imi recomanda caramida porotherm, dar cand ii intreb de ce dau din umeri si imi spun "ca caramida sic este material traditional" fara alte argumente.Voi ce parere aveti? Daca chiar vreti sa ma ajutati va rog sa argumentati, altfel nu rezolv nimic. Recunosc si eu sunt in dilema, dupa ce am petrecut ultimele doua luni cautand pe net argumente pro si contra .Merita sau nu? mai ales ca vreau sa construiesc in regie proprie dupa experiente deloc placute cu tot felul de meseriasi?
  • emanuelguzu
    Living Legend
    • 30.oct.2013
    • 1000

    #2
    Răspuns la: constructie casa P+M materiale

    Si caramida este eficienta "dar" cand mesteri vor invata sa o zideasca corect...
    Fișiere Atașate

    Comentariu

    • grigore1
      Incepator
      • 04.feb.2015
      • 7

      #3
      Răspuns la: Răspuns la: constructie casa P+M materiale

      Da stiu , dar sunt sigur ca nu o sa fie foarte greu sa lucrez la zidit cu caramida, iar meseriasii si firmele de constructii lucreaza fff prost. Plin de casa in constructie in jurul terenul meu, toate cu o zidarie de toata jena; prea mult mortar , caramizi strambe, cofraje puse aiurea si neizolate.

      Comentariu

      • sisica_si
        Membru Marcant
        • 19.dec.2013
        • 937

        #4
        Răspuns la: Constructie casa P+M, materiale

        Din oment ce ai studiat singur problema si ajuns la aceasta concluzie mergi pe ce ai ales daca nu ai un argument ca e mai buna poroterm-ul.
        Din cate stiu ytong-ul este putin mai pretentios la construit cu el ca tre asezat bine si daca gresesti si pui prea mult material nu se mai aseaza corect si...

        Comentariu

        Procesare...