Acoperis ventilat

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • claude
    Incepator
    • 02.mai.2006
    • 74

    Acoperis ventilat

    As aprecia ajutorul dvs. referitor la realizarea unui acoperis ventilat. NU o sa il consturiesc eu, dar as vrea sa fiu pe deplin edificat atunci cand voi da comanda si vor face mesterii acest lucru, pentru a nu acepta orice solutie.
    Ce nu imi este clar, din desenele celor de la tegola (vrea sa fie din sindrila bituminoasa) este care anume este suportul /suprafata pe deasupra careia trece curentul de aer:
    in viziunea mea, acoperisul are urmatoarele elemente: capriori, peste care se monteaza astereala (scanduri sau osb), folie de izolare, peste care se aseaza sindrila bituminoasa. unde anume e locul pentru ventilatie? daa se opteaza pentru montarea de aeratoare, cum se realizeaza orificiul de ventilat? se decupeaza din astereala si folie spatii sub aeratoare?
    va multumesc.
  • bigjoe
    Membru Marcant
    • 19.mai.2006
    • 481

    #2
    da

    Spatiul de ventilatie este intre CAPRIORI...deci acoperisul este pus pe scanduri SPER si pe capriori iar pe cealalta parta a capriorilor este plac de osb si pe care ai ce vrei tu...

    In acel spatiu unde sunt capriori

    Sucees!
    ai grija ..

    Comentariu

    • claude
      Incepator
      • 02.mai.2006
      • 74

      #3
      deci, babeste, ca sa fiu sigur ca inteleg: se monteaza capriorii, peste care astereala + folie + sindrila bituminoasa, iar in pod, pe partea interioara,de capriori se prind placi de osb?
      acoperisul cu pricina inca nu l-am construit, trebuie reparat la o casa pe care vreau sa o renovez si vreau sa fiu pe deplin edificat pentru a putea alege un sistem sau altul.
      as alege sindrila bituminoasa pentru ca mi se pare eleganta, usoara si izolatoare.
      as aprecia sugestiile dvs.
      inca ceva: folia de izolare se monteaza cu flacara sau se capseaza?
      multumesc

      Comentariu

      • KATALIN
        Membru Marcant
        • 25.ian.2006
        • 401

        #4
        folia "aceea" este folie anticondens si se monteaza prin capsare.
        la acoperisul ventilat intre asteriala si stratul izolator ce se afla intre capriori exista un spatiu de cca.5cm care este ventilat fie prin acele aerisitoare de care vorbeati si de fapt sunt niste "prisme"triunghiulare aplatizate iar pe capacul frontal au prevazute gauri de ventilare.
        e bine ca acele gauri de ventilare 8/10mm sa fie dublate cu plasa contra insectelor.
        mai exista si varianta in care sub streasina se prevad fante din plasa si la coama.aceste repere se gasesc gata confectionate.
        daca acoperisul tau nu este obturat la coama si aerul poate circula dintr-o parte in alta as opta pentru aerisitoare sub streasina,cele de sub coama si pe planul acoperisului m-i se par riscante desi ,bine executate nu prezinta probleme.
        KATA

        Comentariu

        • kingBuli
          Membru
          • 06.iun.2006
          • 142

          #5
          acoperis ventilat

          In general la un acoperis exista 2 spatii prin care acesta este ventilat: primul sub astereala (daca la montarea termoizolatiei intre capriori se lasa un spatiu de ventilare intre termoizolatie si astereala), iar al 2 se creeaza la acoperisurile cu invelitoare din tigla metalica, tigla din beton, tigla din argila intre astereala si invelitoarea realizata cu unul din materialele de mai sus.
          Cum intentionezi sa montezi sindrila bituminoasa nu vei beneficia decat eventual de cel de-al doilea circuit, cel de sub astereala (daca la montajul termoizolatiei "meseriasii" nu lipesc teroizolatia de astereala).
          La un acoperis cu sindrile bituminoase nu prea poate fi vorba de o ventilare reala, avand in vedere ca elementele se monteaza direct pe astereala. Ca o parere obiectiva as opta pentru una din variantele de invelitoare de mai sus.
          Vezi mai jos un link care te poate ajuta:

          Comentariu

          • aZu
            Membru Marcant
            • 22.mar.2006
            • 524

            #6
            .

            Cea mai moderna solutie tehnica pt. acoperis ventilat in acest moment : http://construction.tyvek.com/en/pro...tticWrap.shtml

            Peste capriori se aplica folia transpiranta, apoi contra-shipci, peste acestea se pune astereala. In final se pune sistemul de invelitoare cu sindrila bituminoasa.

            Comentariu

            • aZu
              Membru Marcant
              • 22.mar.2006
              • 524

              #7
              .

              Kingbuli, solutiile tehnice cu 2 straturi de ventilatie sunt perimate. Stiu, asa era moda cu vro 10 ani in urma. S-au facut studii, termografii, analize, si s-a constatat ca prin acele straturi circula prea mult aer, fapt ce conduce la o mare pierdere de energie termica. Tendinta este de a se folosi folii "anticondens" f. performante si doar un singur strat de ventilare situat imediat sub invelitoare.

              Comentariu

              • kingBuli
                Membru
                • 06.iun.2006
                • 142

                #8
                Cele mai performante folii au un coeficient de difuzie a vaporilor de max 0,02 (Sd) care nu asigura intodeauna capacitatea de difuzie necesara. Si atunci apare necesitatea de a realiza al doilea circuit de ventilatie sub astereala. In fine daca ar fi sa-mi fac o casa as merge sigur pe 2 circuite. Si asta pt ca am vazut ce se poate intampla.
                Daca intereseaza pe cineva opinia me...OK. Daca nu asta e...

                Comentariu

                • aZu
                  Membru Marcant
                  • 22.mar.2006
                  • 524

                  #9
                  .

                  Solutie moderna de ventilatie la un acoperis cald elaborata de britanicii de la Proctorgroup. Folia transpiranta Roofshield are un coeficient de difuzie a vaporilor de 0,09.
                  Fișiere Atașate

                  Comentariu

                  • kingBuli
                    Membru
                    • 06.iun.2006
                    • 142

                    #10
                    Uffff....Se pare ca nu am fost destul de clar. Cu cat coeficientul de difuzie Sd este mai mic cu atat folia are o capacitate mai mare de eliminare a vaporilor. Valoarea de 0,09 este una normala.
                    Daca ai 2 mostre de folii cu indicii respectivi (0,02 si 0,09) poti face un experiment:
                    intr-un pahar filetat, la pareta de sus, pune apa fierbinte iar apoi pune una din cele 2 folii a.i. sa astupi gura paharului. Infileteaza apoi un capac a.i intre folie si fundul capacului sa existe un spatiu liber. Masoara timpul in care apar stropi pe fundul capacului in cele 2 variante.
                    Bafta.
                    Fișiere Atașate

                    Comentariu

                    • aZu
                      Membru Marcant
                      • 22.mar.2006
                      • 524

                      #11
                      .

                      Stiu experimentul acesta, la fel cum stiu ca si foliile bitumate transpirante tip Ondutis au un coeficient de difuzie a vaporilor de 0,50. Atunci, probabil ca va fi nevoie si de stratul de ventilatie de sub aceasta folie "anticondens" rezistenta la difuzia vaporilor.

                      Eu am vrut sa aduc in discutie faptul ca fabricantii importanti de folii transpirante ( DuPont- Tyvek; Klober- Permo; Proctogroup- Roofshield) recomanda folosirea unui singur strat de ventilare. Se realizeaza importante economii de energie prin cresterea etansheitatii acoperisului.

                      Comentariu

                      • kingBuli
                        Membru
                        • 06.iun.2006
                        • 142

                        #12
                        Pt azu...
                        Asa cum am mai spus nu vreau sa intru in polemica pe nici una din teme. Drept urmare va fi ultimul raspuns dat altcuiva decat cel care a postat problema.
                        Se poate sa aveti dreptate. Producatorii respectivi de folii fac acele recomandari pentru constructiile care se fac la ei. Prin acele zone materialul lemnos utilizat la realizarea acoperisurilor este perfect uscat, de cele mai multe ori vine pe santier ambalat in folie, pe componente. Din pacate la noi nu am avut ocazia sa vad asa ceva. Am vazut insa de multe ori capriori, grinzi, astereala aduse direct din "padure" cu un grad de umiditate ce sfideaza de multe ori bunul simt.
                        Plecand de la "realitatea romaneasca" asa cum am spus cand imi voi face casa o voi face cu 2 circuite de ventilatie (asta si pt ca nici unul din reprezentantii producatorilor pe care i-ati enumerat nu au reusit sa ma convinga la o discutie face-to-face de contrariul...
                        Bafta

                        Comentariu

                        • claude
                          Incepator
                          • 02.mai.2006
                          • 74

                          #13
                          tigle din polipropilena

                          cum inca nu am inceput lucrul, mai am un pic de timp pentru documentare. in acest sens, sa solicit opiniile despre tiglele din polipropilena (worldroof). nu am gasit pe forum pareri, iar pe pagini din romania destul de putin

                          Comentariu

                          Procesare...