Casa 80 mp cu 10000 EUR?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • anasstasia
    Incepator
    • 05.aug.2009
    • 13

    Casa 80 mp cu 10000 EUR?

    Am la tara o casuta de cca 80 mp din paianta. Nu stiu daca merita renovata sa mai mult ma complic si mai usor si poate la fel de costisitor ar fi sa fac o noua casa. Casa actuala are peretii crapati, s-a lasat pe spate (acest lucru imi este indicat de usile care s-au strambat si se inchid greu), ferestrele trebuiesc inlocuite, usa de la intrare la fel, acoperisul schimbat si facuta si o subzidire.

    Ma gandeam la o casuta din 2 sau 3 camere + o bucatarie, stil vagon (insirate una dupa alta) cu o veranda de 1 m latime si lunga cat toata casa (veranda inchisa). Avand in vedere ca nu am apa curenta si nu m-as baga la fosa septica, are rost sa investesc si intr-o baie?
    Pentru ca ma intereseaza sa fie cat mai ieftina cu putinta ma gandeam la boltari, fara mansarda, in prima faza doar tencuita, cu usi, sobe, ferestre inclusiv la veranda si tavanul pus. Ulterior voi lua in calcul faianta, gresie, mobila.
    La cat m-ar duce materialele? O echipa oare cat mi-ar lua pentru constructia ei?

    Poate s-au mai pus aceste intrebari, insa va cer ajutorul! Vreau sa parasesc Bucurestiul in cativa ani si vreau sa am un minim de conditii ca sa pot locui acolo. Nu vreau lux, doar ceva modest insa locuibil.
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6865

    #2
    Răspuns la: Casa 80 mp cu 10000 EUR?

    Nu boltari ( de beton ) sper !
    Autorizatie de demolare/reconstruire si un proiect care va poate oferi toate detaliile si constructive si de pret .
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • fanero
      Living Legend
      • 02.aug.2008
      • 2466

      #3
      Răspuns la: Casa 80 mp cu 10000 EUR?

      Sfat de la unul care si-a construit o casa la tara si s-a mutat acolo.

      Nu construiti din boltari din beton.
      O sa fie friguroasa.
      Nu iesiti mult mai ieftin ca la varianta cu BCA.

      De ce "stil vagon cu o veranda de 1 m latime si lunga cat toata casa (veranda inchisa)"?
      Cheltuieli inutile cu "inchisul verandei" (termopanele bune costa destul).

      Dupa confortul oferit de Bucuresti, o sa simtiti lipsa apei curente si a unei bai (mai ales iarna).
      Asa ca includeti, in proiect, si o camera pentru viitoarea baie pe care o sa o amenajati ulterior.
      Alimentarea cu apa o sa o puteti rezolva printr-un put si un sistem hidrofor.
      Se justifica si investitia intr-o fosa septica cu camp de drenaj (fosa+componentele campului de drenaj costa in jur de 1.000 EURO).

      Cu 10.000 EURO nu va faceti o casa, chiar daca este la tara.
      Luati in calcul o suma de minim 300-350 EURO/mp suprafata construita.
      Pe mine, o casa de 45 mp (living cu bucatarie deschisa + dormitor + baie + 2 camere in pod mansardat) cu o terasa acoperita de 17 mp, ma costat 111.000 lei (aprox. 25.000 EURO).

      Pana va hotarati din ce material veti face casa, faceti o schita, contactati un arhitect si faceti-va un proiect, cel putin la faza DTAC.
      Dupa, functie de cerintele din zona, o sa trebuiasca si un proiect pentru desfiintarea actualei constructii (case).

      Comentariu

      Procesare...