Hidroizolare subsol casa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • rodanny
    Incepator
    • 07.iun.2006
    • 12

    Hidroizolare subsol casa

    Am si eu o intrebare....
    Vreau sa cosntruiesc o casa....si din nefericire trebuie sa fac subsol...deoarece terenul e mai jos decat soseaua si vreau sa il ridic la nivelul soselei. Fata de terenul actual voi patrunde in adancime cam 1 - 1.2m . Solul conf analizei geotehnice...e de tip argilos - prafos - leosic...(scuze nu stiu cum se scrie). Panza freatica e la peste 6-7 m adancime.....(astept acum raspunsul studiului geo legat de adnacime si grosimea straturilor....pana la -50m )
    Ce solutii pt hidroizolare imi recomandati..... Oare e necesara ?
    Merci,
    Danny
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    #2
    Aceasta problema va fi rezolvata odata cu intocmirea proiectului.
    Proiectul va tine cont de caracteristicile solului si aceasta cale este cea care trebuie urmata.

    In situatia dvs., cand locuinta este sub nivelul drumurilor de acces, trebuie acordata o atentie deosebita hidroizolarii si drenarii apei. Exista posibilitatea ca in cazul ploilor zona locuintei sa fie sub actiunea unei cantitati importante de apa, care daca nu este dirijata in exterior poate provoca neplaceri.

    Principial vorbind sunt anumite solutii de hidroizolare cum ar fi: adaugarea in beton a unui aditiv plastifiant impermeabilizant, hidroizolatii clasice, mortare hidroizolante, solutii lichide pentru tratarea betonului.

    Comentariu

    • rodanny
      Incepator
      • 07.iun.2006
      • 12

      #3
      ok

      Si din punct de vedere al costurilor performantei...care e mai rentabildin cele enumerate de dvs.

      Puteti detalia?
      Danny

      Ps. Doresc si alte pareri decat cele date de proiectant..

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15141

        #4
        Poate ar fi util sa cunoastem solutia proiectantului dvs.!?

        Comentariu

        • rodanny
          Incepator
          • 07.iun.2006
          • 12

          #5
          va salut

          Proiectantul a zis ca trebuie facuta hidroizolatie din principiu...caci in orice subsol e bine sa existe hydroizolatie. Si a venit cu varinata clasica cu carton + caramida sau membrana de HDPE.

          Eu ma gandisem la Xipex.

          Dar ambele variante sunt destul de scumpe...cel putin a doua....prima insa implica multa manopera...si daca se greseste e facuta degeaba:

          Deci ....
          Danny

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15141

            #6
            Pretul, pentru ca am inteles ca este destul de important pentru dvs., creste in funtie de calitatea hidroizolarii. Trebuie sa tineti cont si de faptul ca aceasta hidroizolatie se executa o singura data si bine, altfel puteti avea numeroase probleme de-a lungul existentei constructiei. V-as sugera sa consultati si alti proiectanti inainte de luarea unei decizii si sa tineti cont si de posibilitatile firmelor care pot executa astfel de lucrari, in zona locuintei dvs.

            Despre "Xipex" nu pot sa exprim o parere pentru ca, personal, nu cunosc sistemul.

            La terenuri in panta partea dinspre deal trebuie drenata - un amanunt de care trebuie sa tineti seama - asimiland situatia dvs. vizavi de pozitionarea casei fata de drumul de acces - avand legatura la canalizare.

            Hidroizolatiile la subsoluri (orizontale sau verticale) se aplica la pe toate suprafetele care sunt in contact cu pamintul. Ele se executa de la talpa fundatiei pina la aprox. 30 cm peste nivelul terenului sau al trotuarului.
            Hidroizolatiile se executa din materiale bituminoase (sub nivelul trotuarului).
            Peste nivelul trotuarului fie se continua izolatia executata pina la aceasta cota, fie se poate executa o izolatie din betoane si mortare hidrofuge, placaje din piatra etc.
            La executare, hidroizolatiilor se acorda o atentie deosebita racordarii intre hidroizolatia orizontala si ea verticala. Protectia hidroizolatiei verticale se realizeaza de obicei cu zidarie de caramida plina, bine arsa.

            Protectia hiroizolatiei poate fi deasemeni realizata si cu membrane cu crampoane, caz in care inlocuieste stratul de caramida.

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15141

              #7
              As dori sa va fac cunoscut si sistemele CERESIT pentru hidroizolarea peretilor exteriori ai subsolului.

              1.Sistem hiroizolant pentru peretii exeriori ai subsolurilor care se executa din:Amorsa Ceresit BT26; membrana hidorizolanta dubluadeziva Ceresit BT21; fixare capete hidroizolatie cu Ceresit CA 23, protectie hidroizolatie cu membrana CA21

              2.Sistem termohidroizolant pentru peretii exteriori ai subsolurilor care se executa identic cu primul sistem pana la punctul in care se fixeaza capetele hidroizolatie cu Ceresit CA 23 dupa care urmeaza aplicarea palcilor de polistiren extrudat fixat cu banda de fixare autoadeziva cu doua fete CA28 sau masticul CP43.

              Comentariu

              • rodanny
                Incepator
                • 07.iun.2006
                • 12

                #8
                ok

                Va salut,

                Un pret /mp pt sistemele prezentate aveti?

                Cu stima,
                Danny

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15141

                  #9
                  Cu parere de rau, nu pot sa va ofer informatii despre pretul sistemelor dar pot sa va indrum catre pagina: http://www.misiuneacasa.ro/content/c...se_ceresit.htm

                  unde puteti afla detalii despre reprezentantii Ceresit din locatia cea mai apropiata de dvs.

                  Comentariu

                  • aZu
                    Membru Marcant
                    • 22.mar.2006
                    • 528

                    #10
                    .

                    Xypex.
                    Sunt cei care au inventat mortarele osmotice folosite la impermeabilizarea constructiilor din beton.

                    Comentariu

                    • creivean ana
                      Incepator
                      • 23.aug.2006
                      • 3

                      #11
                      HIDROIZOLARE SUBSOL (gemini???)

                      Tocmai am vazut ca esti pe aici si as avea si eu o intrebare.Ce pot face cu subsolul meu ca e cam umed desi casa e noua si izolata.Momentan am peretii umezi si se extinde si pe jos???Exista vreo sol ce se aplica pt inchiderea porilor ca subsolul e partial si se infiltreaza de sub casa unde nu mai pot desface sa refac izolatia.MERSI ANTICIPAT

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15141

                        #12
                        Puteti detalia putin termenii "izolata" si "umed"?

                        Comentariu

                        • incepatorul2008
                          Incepator
                          • 06.mai.2008
                          • 4

                          #13
                          Hidroizolare subsol nou

                          Revin si cu alte date despre bloc spunandu-va ca s-a construit in perioada 2006-august 2007 iar in septembrie 2007 s-a facut receptia. Hidroizolarea la exterior s-a facut doar partial pe anumiti pereti (unul catre strada si pe o jumatate de perete pe o laterala). Acum nu se mai poate face nimic spun constructorii pentru ca s-a pus pavaj in jurul cladirii. Adancimea subsolului este de aproximativ 3 m sub nivelul solului . Poate ne ajutati cu niste sfaturi utile pentru a rezolva problema apei si eventual cu ceva standarde sau normative de constructii pe care investitorul nu le-a respectat. Despre calitatea in constructii in zilele noastre se poate vorbi mult...

                          Comentariu

                          • VYS
                            Living Legend
                            • 19.aug.2005
                            • 12977

                            #14
                            Nu discuta pe un topic nou ca se pierde firul.
                            Ar fi interesant de vazut ce scrie in proiect si ce a facut constructorul.

                            Nu cred ca nu se stiau problemele din zona, restul este nepasare si foame de bani.
                            VYS Blog DIY

                            Comentariu

                            • tarra
                              Incepator
                              • 22.iul.2008
                              • 3

                              #15
                              Hidroizolatie casa cu subsol

                              Am construit o casa cu subsol dar din pacate avem probleme cu apa, peretii subsolului s-au umezit in partea de jos. Nu stiu de unde vine problema: izolatia nu a fost facuta corect sau poate faptul ca nu am turnat inca centura din beton in jurul casei? Sotul meu spune ca dupa ce vom turna beton nu vor mai fi probleme, dar mie imi este teama ca nu a fost facuta izolatia corect. Dupa ce au fost turnati peretii subsolului, acestia au fost "inveliti" cu o folie , fara a fi lipita in vreun fel si de asemeni nu s-a pus pietris ...
                              Va rog daca puteti sa imi spuneti care ar fi cauza acestei infiltratii



                              .

                              Comentariu

                              Procesare...