Tranzitia de la oras la tara...

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Chroma
    Membru
    • 12.ian.2015
    • 120

    Tranzitia de la oras la tara...

    .... nu-i dificila chiar dimpotriva! Noi 2, aproape o familie tanara la 30 de ani, momentan fara copii, ne-am gandit, ne-am gandit , ne-am hotarat sa.... ne mutam la tara. La 12 km de craiova, intr-o zona frumusica, linistita, cu ceva conditii. Am strans de prin toate buzunarele, am platit un avans, un credit ca deh fara el nu se poate si.... ne-am mutat. O casa construita in 1962, din caramida, renovata complet: subzidire, hidroizolatie, tencuiala jos si montat termosistem, acoperis jos si montat acoperis din tabla, gresiata, faiantata, centrala pe gaze, net, tv si.... Este mai mult decat ne asteptam noi la modesta suma de 30000 de eur. Uitasem, 3 camere semidecomandate, baie, bucatarie, beci, 2 intrari si teren. Mult teren. PREA MULT TEREN. pentru ce ne gandeam noi bineinteles. 2200mp, 95m deschidere la strada. Partea buna este ca este exact langa padure. adica 95m de gard trebuiesc facuti prin padure. Partea "rea"este ca este la vreo 600m de asfalt, vedem la iarna cum este, drumul insa este pietruit bine, fara gropi. Si dupa cum va spuneam ne-am mutat. si am inceput lucrul. Adica la imprejmuiri momentan si defrisari. Si am reusit sa construim circa 80m (bordura de beton, tabla ondulata montata pe rectangulare metalice 60x30). A iesit ok zic eu avand in vedere ca nu suntem profesionisti ci doar tineri entuziasti care citesc mult si incearca sa puna in practica idei de consructii. A, si am incropit o terasa, noua ne este foarte drag de ea, nu rupe gura targului cu aspectul dar.... suntem la inceput de drum. Diseara promit sa urc ceva foto, sa vedeti cam ce a iesit, si poate ne ajutati cu idei de decorare a gardului (parca e prea rece, prea...). AM optat pentru varianta asta deoarece este cea mai ieftina si rapida si de ce nu sigura. Avem 3 catei mari si nu vrem accidente aiurea.
    In poze seful de santier Herbert si asa zisa terasa in lucru
    Fișiere Atașate
  • Chroma
    Membru
    • 12.ian.2015
    • 120

    #2
    Răspuns la: Tranzitia de la oras la tara...

    si 2 din cei 3 catei
    Fișiere Atașate

    Comentariu

    • Chroma
      Membru
      • 12.ian.2015
      • 120

      #3
      Răspuns la: Răspuns la: Tranzitia de la oras la tara...

      Si v-am promis si ceva poze
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      • Mircea G
        Living Legend
        • 14.ian.2007
        • 12085

        #4
        Răspuns la: Tranzitia de la oras la tara...

        De invidiat .
        Cum stai cu utilitatile ?
        Instalatii verificari-revizii gaze

        Comentariu

        • Chroma
          Membru
          • 12.ian.2015
          • 120

          #5
          Răspuns la: Tranzitia de la oras la tara...

          Bine. Gaze, net, catv, apa din put la 40m, curent, fosa septica. Ce vedeti in poze, garduri si asa zisa terasa au fost facute in regie proprie dupa 5 dupaamiaza. Cam 1 luna de munca. Asa am invatat sa sudez, sa prepar beton, sa fac un acoperis etc. Vointa este

          Comentariu

          • Chroma
            Membru
            • 12.ian.2015
            • 120

            #6
            Răspuns la: Tranzitia de la oras la tara...

            Pt beton am folosit un dozaj empiric: 4 lopeți de ciment+4 lopeti sort 4-8+4lopeti sort 8-16+2 lopeti nisip+2 lopeti 16-32+apa cam 12l. Pt terasa am folosit tabla 0,35 montata pe scandura de 150x25x4000+ profile lemn 50x120x4000. Profilele le-am montat la o distanta de 700 zi au deja 2 maini de ulei de in.eu zic ca am facut ce trebuia pana aici. Gardul din gradina l-am montat pe spalieri de salcam, adancime 500 cu distanta intre ei de 2000. Scufundati intr-o emulsie de smoala topita in motorina, sarma ghimpata in partea de jos si 2 fire de sarma ghimpată in partea fe sus, una cu rol de sustinere. Voi planta puieti de salcam langa gard. Azi am adus 24m3 de pamant sa fac o egalizare in gradina. Munca de negru pe parcela lui Mandela. Bordura de beton are 200 la suprafata si -400 sub nivel. Am folosit 2 plase de 6 si 6 fire de otel beton de 10. Am gasit intr-o aneca cam 1m3 de resturi de marmura si granit, probabil voi face cu ele zona de langa soclu si podeaua in beci.
            Ultima editare de Chroma; 03.aug.2015, 20:58.

            Comentariu

            • Chroma
              Membru
              • 12.ian.2015
              • 120

              #7
              Răspuns la: Tranzitia de la oras la tara...

              Lucram nitel prin curte: spatiu pt găini, platforma betonatăpt masina cu preluare subterana a pluvialei de la coltul si mijlocul casei, ceva verdeata, un coltisor verde cu piatra de munte etc
              Fișiere Atașate

              Comentariu

              • Seni
                Living Legend
                • 05.mar.2006
                • 3481

                #8
                Răspuns la: Tranzitia de la oras la tara...

                Felicitari! La vointa de care dai dovada si forta de munca pe care o ai, sunt sigur ca anul viitor va arata total diferit curtea... Ai luat in calcul gratarul? Ne oferim sa te ajutam la inaugurare, avem experienta....

                Comentariu

                • FilipT
                  Membru marcant
                  • 15.feb.2009
                  • 673

                  #9
                  Răspuns la: Tranzitia de la oras la tara...

                  Bravo, vad ca este mult chef de munca. Pe viitor mai intreaba pe aici, deoarece unele solutii alese nu sunt tocmai OK.

                  P.S. Inainte de a incarca pozele, verifica-le sa fie orientate in directia corecta, asa rasturnate sunt mai greu de vizualizat ))

                  Comentariu

                  • Chroma
                    Membru
                    • 12.ian.2015
                    • 120

                    #10
                    Răspuns la: Tranzitia de la oras la tara...

                    Postat în original de Seni
                    Felicitari! La vointa de care dai dovada si forta de munca pe care o ai, sunt sigur ca anul viitor va arata total diferit curtea... Ai luat in calcul gratarul? Ne oferim sa te ajutam la inaugurare, avem experienta....
                    pt gratar inca nu ne-am decis unde va fi amplasat, dar cine vine la noi nu pleaca flamand, avem un grătar modest clasic

                    Comentariu

                    • Chroma
                      Membru
                      • 12.ian.2015
                      • 120

                      #11
                      Răspuns la: Tranzitia de la oras la tara...

                      Postat în original de FilipT
                      Bravo, vad ca este mult chef de munca. Pe viitor mai intreaba pe aici, deoarece unele solutii alese nu sunt tocmai OK.

                      P.S. Inainte de a incarca pozele, verifica-le sa fie orientate in directia corecta, asa rasturnate sunt mai greu de vizualizat ))
                      accept si critici dar si sfaturi. La ce va referiti cand spuneti solutii alese nu tocmai ok? Pozele sunt facute cu tel si incarcate automat de pe tel. Pe viitor voi face cu o camera foto, ies mai bine

                      Comentariu

                      • Chroma
                        Membru
                        • 12.ian.2015
                        • 120

                        #12
                        Răspuns la: Tranzitia de la oras la tara...

                        Incercam sa dam o forma placuta ochiului zonei din spatele casei. Cel mai probabil va fi si un gazon pt locuri umbroase si ceva plante iubitoare de umbra. Pt plante sau arbusti asteptam sugestii
                        Fișiere Atașate

                        Comentariu

                        • intransingentul
                          Living Legend
                          • 26.iul.2012
                          • 1008

                          #13
                          Răspuns la: Tranzitia de la oras la tara...

                          Arata bine cu piatra acea,dar pana a planta ceva acolo ar trebui sa curatati pamantul de impuritati
                          De ce radem de greselile altora? Pentru ca nu sunt ale noastre.

                          Comentariu

                          • Chroma
                            Membru
                            • 12.ian.2015
                            • 120

                            #14
                            Răspuns la: Tranzitia de la oras la tara...

                            evident va fi curatat. In ultimele 2 saptamani ne-am ocupat exclusiv de gradina, mai exact de zona in care va fi livada si gradina de legume: imprejmuit, curatat absolut tot (inclusiv scos vita de vie, puieti de te miri ce), nivelat, greblat, adunat sarme si alte alea etc. urmeaza o aratura adanca, var pulbere presarat deasupra, gunoi de grajd si plantat macar 30 de pomi fructiferi. Plantarea va fi asa: 4 randuri, 4 m intre randuri, 5 metri intre pomi. Apoi sper eu ca in 2-3 saptamani sa termin de curatit padurea: adunat uscaturi, frunze etc, toaletat pomi existenti, mutat puieti de salcam langa gard, plantat tei, cenuser, frasin, corn, stejar, fag, ulm, castan, mesteacan etc. Cateva poze sa vedeti cam ce a iesit.
                            Gardul este din plasa impletita de 1.50, stalpi de salcam, arsi la capat si impregnati cu o emulsie din smoala topita in motorina, un fir de sarma ghimpata in partea de jos si unul sus. Investitie minima, eficienta maxima zic eu.
                            Fișiere Atașate

                            Comentariu

                            • florin.moscalu
                              Incepator
                              • 08.nov.2015
                              • 17

                              #15
                              Răspuns la: Tranzitia de la oras la tara...

                              Și noi facem la fel ...de la oraș la țară. Tot cam aceeași vârstă avem și noi.
                              Felicitări și spor la treabă în continuare !

                              Comentariu

                              Procesare...