Cabana mica, cat mai ieftina

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Patro
    Incepator
    • 24.aug.2015
    • 1

    Cabana mica, cat mai ieftina

    Salutare,

    Nu ma pricep la povestit asa ca o sa fiu mai direct daca se poate.

    Student fiind, satul de gandacii de la camin si anumite lucruri de acasa, ma tot gandesc de ceva timp sa imi gasesc un loc de retragere in weekenduri si nu numai.
    Ceva simplu de tot, in genul asta. Cu loft pentru dormit. Chiar si ceva gen 6m x 3m ma gandesc ca ajunge. O bucatarie minima (chiuveta si plita 1-2 ochiuri), o baie mica fara cabina (dus direct) cu un boiler electric de 15L (testat, suficient pentru un dus rapid). O canapea mica, o masa si un semineu pe lemne gen caldi.
    Problema ar fi ca nu stiu exact din ce materiale sa fie ca sa iasa cat mai ieftin si sa nici nu o zboare vantul. M-am gandit la grinzi de lemn si placi osb cu izolatie (nu stiu de care) intre ele. La pardoseala nu am nicio idee, nici fundatie. As foarte prefera ceva ce nu necesita un teanc de autorizatii.
    Cu manopera nu e problema, ma descurc cu cativa preteni.

    Cam cat m-ar costa in materiale (fara instalatii) asa ceva?

    Multumesc si o zi faina.
  • PowerMC
    Administrator
    • 02.mai.2007
    • 2236

    #2
    Răspuns la: Cabana mica, cat mai ieftina

    Ati citit topicul http://www.misiuneacasa.ro/forum/sho...ABANA-DE-LEMN?
    Este un exemplu de la care puteti pleca in analiza dvs.
    Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

    Community Manager MC

    Comentariu

    • coby
      Living Legend
      • 21.feb.2012
      • 6869

      #3
      Răspuns la: Cabana mica, cat mai ieftina

      Postat în original de PowerMC
      Ati citit topicul http://www.misiuneacasa.ro/forum/sho...ABANA-DE-LEMN?
      Este un exemplu de la care puteti pleca in analiza dvs.
      Nu putem face comparatii de genul asta , in topicul respectiv este vorba de altceva .
      In primul rand cateva detalii :
      Zona unde va fi amplasata ( caracteristici climatice etc )
      1. teren / zona / utilitati - daca exista deja sau nu
      2. proiect ( in proiect se specifica toate detaliile constructiei ) daca exista sau nu
      4. autorizatie
      abia apoi pct 5 = > executia ..
      Proiecte gasiti pe net cate doriti .
      Costuri : In functie de finisaje , materiale mai scumpe ( mai usor de lucrat ) etc , poate varia f f mult , nimeni nu va va spune cu certitudine o suma .
      Va pot spune ca va incadrati in 10.000 euro ( doar cabana utilata/mobilata ) , poate gresesc si e mai putin sau mai mult .
      Si din nimicuri poti face ceva bun .

      Comentariu

      • smeagle
        Membru Marcant
        • 15.ian.2013
        • 550

        #4
        Răspuns la: Cabana mica, cat mai ieftina

        pentru ceva asa mic te incadrezi in 5000 maxim , de ex la un foisor de 4x5 cu placa de beton materialele ajung cu tot cu acoperis la maxim 1500 euro , apoi ar mai fi osb ul , o placare cat de mica cu poliatiren , sau in acelas pret iesi si cu panourile sandwich , apoi o placare cu rigips si esti cam gata , mai tre o fosa ... autorizatii.... depinde de zona , teoretic tre peste tot , dar practic nu , curent sa ai , cu ala e mai greu daca nu ai proiect de constructie ca enel te branseaza numai in baza autorizatiei de constructie , pt apa banuiesc ca iti faci put , in caz ca nu bagi stradal daca ei ... in rest bafta

        ps ! mai multi bani cred ca te costa gardul , daca nu ai deja !
        Ultima editare de smeagle; 26.aug.2015, 13:39.

        Comentariu

        • fanero
          Living Legend
          • 02.aug.2008
          • 2494

          #5
          Răspuns la: Cabana mica, cat mai ieftina

          Citeste asta http://www.vysblog.ro/casuta-din-gradina/ ca sa-ti faci o idee de costuri.
          Pentru ce vrei tu, o sa ai nevoie de autorizatie de construire si deci de un proiect de executie.
          Deci primul lucru pe care trebuie sa-l faci este sa te decizi ce vrei si sa iei legatura cu un arhitect.
          Dupa o sa mai vedem.
          Ca idee de costuri, daca vrei sa o faci in sistem framing, doar pentru materiale ia in calcul o suma de 250-300 EURO/mp suprafata construita.
          Pentru restul, depinde de ce vrei.

          Comentariu

          • luciadevis
            Incepator
            • 05.oct.2012
            • 78

            #6
            Răspuns la: Cabana mica, cat mai ieftina

            Pentru ce vrei tu cred ca un container maritim este cea mai buna solutie si scapi usor cu autorizatiile, proiecte etc. Unul de 12m x 2,5 m, second hand este cca 2500 euro, iar cu amenajare cu tot nu depasesti 5000 euro. Cu containerul rezolvi mai usor si problema curentului electric, asta in situatia ca terenul pe care il ai nu este racordat. Pe net sunt destule firme care vand containere, iei unul second hand si ti-l amenajezi interior cum vrei tu. Dimensiunile sunt 6 x 2,5 m (cele scurte), si 12m x 2,5 cele lungi. Exista modele de amenajari multe, plus ca avantajul cu containerul este odata adus pe teren din start ai o magazie pentru materiale. Daca mai tarziu, peste ani vei dori sa il vinzi, o poti face independent de teren. Succes!

            Comentariu

            Procesare...