Constructie P+E+Pod

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • laurus
    Incepator
    • 07.iul.2014
    • 55

    Constructie P+E+Pod

    Bine v-am gasit

    Ne dorim sa ne mutam de la bloc, la casa. Terenul exista, e in suprafata de 600mp.
    Intr-un an sau doi, moment in care mai strangem niste malai, as vrea sa incep constructia casei.
    Intre timp insa as vrea sa fac, si nu in graba, un proiect care sa fie optim din mai toate pct de vedere pe cat posibil. De la o varsta iti dai seama ca perfectiunea nu exista. Tot timpul e loc de mai bine.

    Asadar va rog sa va uitati, atat cei ce sunteti in domeniu, cat si cei care ati trecut prin asa ceva, pe planurile aduse spre finalizare.
    Sunt dupa multe modificari si taieri de suprafete. Din perspectiva mea si a arhitectului acestea ar fi cele finale. Dar am zis ca nu strica pareri si viziuni ale unor persoane in domeniu.
    Urmeaza ca dupa aceste planuri sa imi faca ceva planse, dupa care va intra in joc structuristul.
    Daca vedeti ceva ce ar putea fi imbunatatit, sau ca ceva dpdv functional, practic sau estectic se potriveste "ca nuca in perete", va rog sa nu ezitati sa spuneti.

    Constructia va fi P+1+pod circulabil si va fi structura pe cadre, datorita deschiderii mari la camera de zi.
    Unde e inconjurat,in planul Parter, cu rosu pe mijloc vor fi un fel de stalpi lamelari, iar pe capete vor fi stalpi de 30/30cm.
    Zidaria va fi din cramida de 30cm la exterior, iar peretii interiori despartitori vor fi din caramida de 11-12cm.

    Ca planuri de fatade, sunt incarcate aici http://www.misiuneacasa.ro/forum/sho...2-ape?p=600401 , la pagina 4.

    Asadar din capul locului va multumesc pt informatiile citite si anticipat pt cele oferite.


    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Etaj.jpg 
Afișări:	382 
Mărime:	123,9 KB 
ID:	640696 Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Parter.jpg 
Afișări:	365 
Mărime:	120,3 KB 
ID:	640697
  • coby
    Living Legend
    • 21.feb.2012
    • 6865

    #2
    Răspuns la: Constructie P+E+Pod

    Dau si eu o idee pt etaj ( poate nu e buna ) dar spatiul de " depozitare " si apoi trecere in baie , personal nu mi se pare foarte inspirat ...
    Ce e cu rosu vine modificat in verde portocaliu ... ce e punctat , pot fi sau nu acolo zidurile .

    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Etaj.jpg 
Afișări:	335 
Mărime:	139,2 KB 
ID:	623329
    Si din nimicuri poti face ceva bun .

    Comentariu

    • laurus
      Incepator
      • 07.iul.2014
      • 55

      #3
      Răspuns la: Constructie P+E+Pod

      Foarte interesant partiul facut si va multumesc de interes.
      Dar nu pot sa il adopt deoarece daca punem acel dormitor doar pe o latura exterioara ( aici mi-a placut, un sg perete exterior) va fi pe nord si implicit voi avea un geam mare pe latura nordica. Care oricat de mare as face geamul, camera va fi intunecoasa, iar acela va fi dormitorul copiilor.
      Ar mai fi aglomerarea aceea de usi laolalta care nu cred ca da bine.

      Am sa continui epopeea chiar daca nu sunt multi vizitatori, in ideea ca in viitor daca cineva se va confrunta cu probleme similare intalnite de mine, va avea o idee de abordare.

      Inainte de toate vreau sa zic ca daca aveti cum sa faceti randari 3D sa nu ezitati deloc. Foarte elocvente sunt randarile 3D, este exact produsul finit in varianta virtuala.
      Eu am avut intentia (eram hotarat in proportie de 99%) sa fac acoperisul in axa E-V, iar acum dupa ce am vizualizat randarile facute de Dl Doru Marciuc (user pe acest forum), ii multumesc inca o data, m-am sucit la 180de grade si intentionez sa fac acum acoperisul pe axa N-S.

      In detaliu pe acest topic http://www.misiuneacasa.ro/forum/sho...peris-in-2-ape

      Intre timp s-a facut si studiul geotehnic. Studiu facut efectiv pe teren, nu copy/paste.
      A fost o forare si 3 penetrari. O forare si 2 penetrari pe suprafata unde va fi amplasata constructia, a 3-a penetrare pe locul fostului beci.



      Beci care a fost desfiintat si acoperit cu pamant in straturi de 15-25cm compactate cu mai compactor.( http://www.misiuneacasa.ro/forum/sho...ste-beci-vechi )



      Cu verde amprenta viitoarei constructii, iar cu rosu locul fostului beci.

      Acum intrebare, in caz ca am noroc de vreun structurist pe aici,
      ce problema poate fi daca fundatia viitoarei constructii se suprapune doar 40cm cu locul fostului beci? (latimea talpii cred ca va fi mai mare - inca nu mi-au venit schitele de la structurist)
      Dupa cum rezulta pamanturile au presiune conventionala la compresiune diferita. Adica locul compactarii este ma tare ca suprafata decat restul terenului.

      In celalat topic, legat de beci, imi puneam problema invers, ca acest loc compactat va fi mai afanat. Dar iata ca in urma studiului geo problema s-a inversat.
      Nu sunt diferente mari de compresiune dar sunt.

      CU a fost scos doar pentru cladire.
      Acum daca vreau sa fac un beci la vreo 3-4m de casa, trebuie scos alt CU?

      Comentariu

      Procesare...