Casa lemn

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Spatir
    Incepator
    • 28.oct.2015
    • 5

    Casa lemn

    Buna,
    Am construit o casa din grinzi de lemn si a-si dori niste sfaturi de care ar fi cel mai buna metoda de lacuire a casei.
    A-si da un strat ca sa nu ma prinda iarna sa sa se inegreasca lemnul
    Am mai multe variante si nu stiu ce sa aleg:
    Lac Kober+tratament
    Lac hk lasur toate in unu
    Tratament BioWood si bait si lac casa iancu.
    Tot tratamentul se aplica la exterior casa este construita din grinzi de lemn in totalitate,si a-si dori sa dau o culoare mai inchisa plus un tratament carii,mugecai,albastreala si ciuperci
    Nu stiu ce anume s-ar comporta mia bine in timp va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi
  • FilipT
    Membru marcant
    • 15.feb.2009
    • 673

    #2
    Răspuns la: Casa lemn

    Depinde mult daca lemnul e uscat, si cat de finisat este. Se poate folosi un grund fungicizat apoi 2-3 straturi de lac, cu sau fara bait. Grija ca exista lacuri pe baza de apa, sau pe baza de solvent.

    Comentariu

    • Spatir
      Incepator
      • 28.oct.2015
      • 5

      #3
      Răspuns la: Casa lemn

      lemnul este uscat,si suprafata exterioara este lucioasa.
      Ma gandeam sa merg pe baza de apa mi se par ca se comporta mai bine

      Comentariu

      • coby
        Living Legend
        • 21.feb.2012
        • 6701

        #4
        Răspuns la: Casa lemn

        Postat în original de Spatir
        lemnul este uscat,si suprafata exterioara este lucioasa.
        Ma gandeam sa merg pe baza de apa mi se par ca se comporta mai bine
        Ar fi o alegere buna . Ce pot sa va recomand ( ce am folosit eu ) , Lazura Savana cu teflon - nuanta o alegeti dvs ; daca ar fi dupa mine as alege pin antic .
        Si din nimicuri poti face ceva bun .

        Comentariu

        • Spatir
          Incepator
          • 28.oct.2015
          • 5

          #5
          Răspuns la: Casa lemn

          Eu am vazut dat cu savana pe niste cabane de lemn si dupa 3 ani sa decolorat de la soare de aceea nu sunt incanta de ea.Dumneavoastra de cat timp o aveti data ,se comport ok,nu a puscat lacul sau alte probleme.

          Comentariu

          • coby
            Living Legend
            • 21.feb.2012
            • 6701

            #6
            Răspuns la: Casa lemn

            Daca masa lemnoasa avea umiditate max 12% , nu se intampla acest lucru . Daca lemnul / scandura/ lambriul nu este uscat , la orice fel de lac se decojeste si capata culoare neconforma pe alocuri . Puteti incerca de la orice alta firma o lazura pe baza de apa nu e neaparat de la Savana . Eu , unul , nu am avut probleme si am ales aceasta varianta intru cat inainte foloseam ulei de in -> proasta varianta caci la max 2 ani trebuia un nou tratament .
            Si din nimicuri poti face ceva bun .

            Comentariu

            • smeagle
              Membru marcant
              • 15.ian.2013
              • 502

              #7
              Răspuns la: Casa lemn

              eu va recomand grund si lazura (garantat 8 ani) 2 straturi sau extra (mai scump garantat 12 ani) de la sadolin , in ciuda pretului mai mare , calitatea este exceptionala si o putere de acoperire incredibila pana la 20 mp fata de 8-12 celelate vopsele ... nu fac nicio reclama dar am folosit mai multe tipuri de vopsele si pot sa fac o comparatie , iar pe locul 2 as vota pentru savana cu teflon , exista si grundul de la savana si apoi lacul care la al 2-3 strat prinde si un luciu frumos , lucru care la sadolin nu prea este , acolo trebuie sa veniti cu un lac la urma daca doriti mai mult decat ofera ei ... bafta !

              Comentariu

              Procesare...