Cabana 70 m2 P+M Remodelat Buget Strans !

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Cypher
    Incepator
    • 24.mai.2016
    • 21

    Cabana 70 m2 P+M Remodelat Buget Strans !

    Salutare la toti,

    Am o cabana la munte care doresc sa o renovez, cabana a fost ipotecata, in consecinta bugetul e redus insa sperantele sunt mari
    Deocamdata saptamana asta am luat legatura cu un arhitect si rezistentist pentru a reface tot proiectul casei.
    Atasat sunt pozele cu cabana si planul care il doresc eu facut
    Acum ce doresc a reface sunt urmatoarele:
    1 veranda de jos v-a fi inchisa pentru a se putea face spatiu pentru baie, bucatarie si scara
    2 toata partea de sus v-a fi datat jos pentru a fi recladita si rearanjate camerele, deocamdata sus fiind 2 camere, iar structura facuta nu mi se pare de incredere si nici izolatia nu e.
    3. inaltarea acoperisului astfel incat podul sa poata fi folosit pentru uscat haine, loc de joaca pt copii etc...
    4 adaugarea unui corp 3x3 m ce v-a deservi ca si camera tehnica

    cautand indrumare multi au zis sa o daram si sa recladesc alta, insa problema la daramat este 1 banca nu ma v-a lasa cabana fiin ipotecata si 2 e prea costisitor.
    Partea de jos e din caramida iar etajul din lemn. Ma gandesc ca recladind pot imbunatatii structura cabanei iar daca ma ridic in lemn nu v-a fi asa grea incat sa afecteze stabilitatea ei.

    Sper sa ma puteti ajuta cu sfaturi si poate la noul proiec cu propuneri, deoarece scara si camera tehnica inca tot imi dau bataie de cap

    PS: v-a fi un post lung in care voi detalia lucrarile desfasurate!
    Fișiere Atașate
    Ultima editare de Cypher; 27.mai.2016, 19:54.
  • PowerMC
    Administrator
    • 02.mai.2007
    • 2237

    #2
    Răspuns la: Cabana 70 m2 P+M Remodelat Buget Strans !

    Sa o stapaniti sanatos si sa va bucurati de ea.
    Unde este cabana localizata?

    Inainte de a primi sfaturi referitoare la partea tehnica, discutati cu banca deoarece executia lucrarilor ce necesita autorizatie de construire trebuie sa aiba girul bancii. Puteti avea interdictii de a realiza anumite lucrari asupra imobilului si banca trebuie sa va permita executia lucrarilor la bunului ipotecat.
    Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

    Community Manager MC

    Comentariu

    • Cypher
      Incepator
      • 24.mai.2016
      • 21

      #3
      Răspuns la: Cabana 70 m2 P+M Remodelat Buget Strans !

      Asta mi-a zis si arhitectul, sunand la banca au zis sa ma duc cu un proiect de dezvoltare si il vor supune unei analize insa in nici un caz nu o sa-mi aprobe demolarea totala a cabanei, de aceea partea de jos din caramida nu poate fi modificata( adica dormitorul de la parter si livingul; bucatari si baia fiind construite in locul vechii verande), cabana se afla in judetul Sibiu. Dupa ce imi pune arhitectul un proiect pe hartie o sa ma duc sa il duc si bancii si va anunt
      Deocamdata am daramat vechea magazie (din poze, o sa revin si cu poze dupa daramara) si vreau sa ma apuc de una noua Am eliberat spatele vechii magazii unde vreau sa torn o sapa si sa o unesc cu cea a vechii magazii. De ridicat tot din lemn v-a fi, inchisa cu osb. Vorbind cu amici si citind pe forum am ajuns la o mica dilema, si anume sa torn fundatie de jur imprejur sau doar la stalpi sa le fac o gaura de 1,50 m in pamant si sa torn ciment apoi U-ul aferent stalpiilor de lemn ?
      Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Filigorie.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	119,1 KB 
ID:	625384Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	panorama.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	57,3 KB 
ID:	625385Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Reamenajare 1.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	203,9 KB 
ID:	625386
      Ultima editare de Cypher; 28.mai.2016, 18:00.

      Comentariu

      • Cypher
        Incepator
        • 24.mai.2016
        • 21

        #4
        Răspuns la: Cabana 75-80 m2 amprenta P+M Remodelat Buget Strans (25000 Euro) !

        Buna la toti,

        Dupa trei luni de umblat dupa acte revin cu actualizari.

        1 Buget 25 000 Euro (+5000 Euro - pt eventuale surprize - credit de constructie)
        2 plan topo efectuat 700 ron
        3 plan geo (in lucru) 400 Ron
        4 Proiect casa + acte (in lucru) 1000 Euro
        5 Avize apele romane si Protectia Mediului ( in lucru)

        Planul atasat este o versiune vorbita cu arhitectul pentru o eventuala extindere a livingului si un buget pentru toata cabana, deoarece costul total depaseste bugetul ajungand la 17 678 la rosu fara instalatii electrice, sanitare, acoperis metalic si manopera am decis sa renunt la living, dupa cum am creionat in proiectul 2, astept acum noul plan.

        Avizele de la apele romane inca nu am ajuns sa vad ce trebe sa fac mai exact si protectia mediului la fel, am un râu de munte in spatele cabanei si vreau sa imi pun o fosa de polietilena, S-a confruntat careva din voi cu asa ceva ?

        Prima surpriza a venit de la Geolog, afland ca fundatia nu este ranforsata, citez ”fundatia a fost facuta doar un sant, pus bolovani si turnat ciment”, m-a si incurajat ca pot sa subzidesc si sa ii fac centura. Astept planul Geo sa fie gata sa il trimit si la arhitect si rezistentist pentru a gasi o solutie viabila.

        I-am specificat si arhitectului sa imi faca o comparatie de costuri intre a o demola toata si recladi sau sa las partea de caramida la parter si sa ma recladesc cu lemn sus! VOI CE PARARE AVETI? cum ar fi mai bine ?

        Interesanduma de preturi pentru lemn am primit o oferta pentru partea de lemn de 6500 Euro . (materiale pentru structura sistemul FRAMING din lemn , debitate la dimensiuni de montaj : structura pereti elemente 15x5 cm,10x5 cm , , acoperis 15x15,10x1012x8,10x8, astereala scandura 2.5 cm, OSB 10 mmplacare exterioara, + elemente de fixare si asamblare ( coltare metalice, platbanda perforata, conexpanduri,cuie, holzsuruburi, tije filetate., etc) planuri de montaj detaliate ale structurii ( pe fiecare element in parte), instructiuni generale montaj structura , , transport materiale la locatie )

        acuma m-ar interesa partea de jos daca e sa o reincep de la zero cat m-ar duce costurile la fundatie plus ziduri ? Amprenta este de 10,90 pe 7 si oare reusesc sa ma incadrez in 20 000 la gri ?

        Voi cum ati proceda mai departe ?

        Cu Stima,
        Ciprian
        Fișiere Atașate

        Comentariu

        • fanero
          Living Legend
          • 02.aug.2008
          • 2467

          #5
          Răspuns la: Răspuns la: Cabana 75-80 m2 amprenta P+M Remodelat Buget Strans (25000 Eu

          Nu inteleg un lucru si te rog, daca se poate, sa ne lamuresti.
          De ce vrei sa renovezi (pana la urma o sa reconstruiesti) o cabana ipotecata.
          Nu era mai simplu daca cumparai un teren in zona si construiai de la zero.

          Postat în original de Cypher
          Prima surpriza a venit de la Geolog, afland ca fundatia nu este ranforsata, citez ”fundatia a fost facuta doar un sant, pus bolovani si turnat ciment”, m-a si incurajat ca pot sa subzidesc si sa ii fac centura. Astept planul Geo sa fie gata sa il trimit si la arhitect si rezistentist pentru a gasi o solutie viabila.
          Sa vezi ce solutie iti va da structuristul.
          O sa te coste cat o fundatie noua.
          Postat în original de Cypher
          Interesanduma de preturi pentru lemn am primit o oferta pentru partea de lemn de 6500 Euro . (materiale pentru structura sistemul FRAMING din lemn , debitate la dimensiuni de montaj : structura pereti elemente 15x5 cm,10x5 cm , , acoperis 15x15,10x1012x8,10x8, astereala scandura 2.5 cm, OSB 10 mmplacare exterioara, + elemente de fixare si asamblare ( coltare metalice, platbanda perforata, conexpanduri,cuie, holzsuruburi, tije filetate., etc) planuri de montaj detaliate ale structurii ( pe fiecare element in parte), instructiuni generale montaj structura , , transport materiale la locatie )
          O sa ma repet.
          Nu stiu care este explicatia insa grinzile patrate crapa.
          Cele cu sectiunea dreptunghiulara nu.
          Deci foloseste numai grinzi cu sectiunea dreptunghiulara.

          Foloseste OSB de minim 12mm pentru placarea exterioara.
          Ultima editare de fanero; 27.aug.2016, 13:27.

          Comentariu

          • Cypher
            Incepator
            • 24.mai.2016
            • 21

            #6
            Răspuns la: Cabana 70 m2 P+M Remodelat Buget Strans !

            Salut

            [PHP]Nu inteleg un lucru si te rog, daca se poate, sa ne lamuresti.
            De ce vrei sa renovezi (pana la urma o sa reconstruiesti) o cabana ipotecata.
            Nu era mai simplu daca cumparai un teren in zona si construiai de la zero.[/PHP]

            Cabana a fost mostenire si ipotecata pentru niste probleme medicale, in prima faza am vrut doar sa o reconditionez, acuma vorbind cu mai multe persoane si incepand sa fac studiu geo am observat ca multi imi indica sa o daram si sa incep de la zero ceea ce pe mine nu ma prea incanta dar sa vad la ce costuri ma duc. am luat legatura cu banca sa vad daca pot lua un credit tot pe aceeasi ipoteca, ei ma pot ajuta cu un credit de constructii de 30 000 euro de aceea si bugetul redus. Din punct de vedere al costurilor ma gindeam ca o subyidire si recladire pe lemn ar fi deajuns.

            [PHP]O sa ma repet.
            Nu stiu care este explicatia insa grinzile patrate crapa.
            Cele cu sectiunea dreptunghiulara nu.
            Deci foloseste numai grinzi cu sectiunea dreptunghiulara.

            Foloseste OSB de minim 12mm pentru placarea exterioara.[/PHP]

            presupun ca la acoperis te referi, acuma cumparand de la firma presupun ca au si garantie iar lemnul e tratat, din cunostintele mele numa cand e lemnul ud si incepe a se tosiona crapa. Acuma nu vreau sa folosesc materiale foarte scumpe, de aceea sper sa ma incadrez si in suma de 30 000, am crezut ca cu subzidirea ies mai ieftin decat daca asi face o fundatie noua . pe tine cat te-a costat fundatia ?

            Comentariu

            • fanero
              Living Legend
              • 02.aug.2008
              • 2467

              #7
              Răspuns la: Răspuns la: Cabana 70 m2 P+M Remodelat Buget Strans !

              Postat în original de Cypher
              ei ma pot ajuta cu un credit de constructii de 30 000 euro
              Dac as fi fost in locul tau, eu nu apelam la un credit pentru renovarea unui imobil ipotecat.
              In loc de 30.000, probabil o sa dai 45.000.

              pe tine cat te-a costat fundatia ?
              62,5mp de fundatie - costuri:
              - 13.660 lei materialele
              - 2.750 lei transport
              - 7.800 lei manopera
              cumparand de la firma presupun ca au si garantie iar lemnul e tratat
              In Romania!
              Glumesti.
              Sigur vei primi lemn netratat si, in cel mai fericit caz, tinut afara, nu uscat in cuptor.
              Garantia este de cel mult 12 de luni, perioada in care lemnul lucreaza mai putin.
              Dupa aia, sa fi sanatos.

              Ca sa nu ai probleme:
              - curata, prin razuire, toata coaja care va fi pe lemnul livrat
              - inainte de montaj, trateza lemnul cu o solutie de soda caustica si sulfat de cupru

              Nu stiu ce cheltuieli ai facut pana acum.
              Dar sfatul meu este sa uiti de renovare/subzidire/modernizare etc.
              Foloseste cabana asa cum este pana scapi de ipoteca.
              Dupa aia vinde-o so fati ceva de la zero.

              Comentariu

              • Cypher
                Incepator
                • 24.mai.2016
                • 21

                #8
                Răspuns la: Răspuns la: Cabana 70 m2 P+M Remodelat Buget Strans !

                Postat în original de fanero
                Dac as fi fost in locul tau, eu nu apelam la un credit pentru renovarea unui imobil ipotecat.
                In loc de 30.000, probabil o sa dai 45.000.

                Ca sa nu ai probleme:
                - curata, prin razuire, toata coaja care va fi pe lemnul livrat
                - inainte de montaj, trateza lemnul cu o solutie de soda caustica si sulfat de cupru

                Nu stiu ce cheltuieli ai facut pana acum.
                Dar sfatul meu este sa uiti de renovare/subzidire/modernizare etc.
                Foloseste cabana asa cum este pana scapi de ipoteca.
                Dupa aia vinde-o so fati ceva de la zero.
                Salut,

                Multumesc de sfaturi,
                investitii in ea inca nu am facut decat planul topo rectificat, acum planul geo si arhitectul.
                luand si creditul de la banca nu o sa depasesc valoare ei asigurata la stadiul de fata. Mai bine o refac si o vand daca nu merge sa o inchiriez. Sunt prea incapatanat sa ma las batut, anul viitor o refac si va invit apoi la un gratar

                Comentariu

                • fanero
                  Living Legend
                  • 02.aug.2008
                  • 2467

                  #9
                  Răspuns la: Cabana 70 m2 P+M Remodelat Buget Strans !

                  La ce valoare este asigurata?
                  Stiti ca la o adica, doar banca are dreptul sa o vanda.
                  Si o vinde la pretul care vor ei, sau cel mai mare pe care il pot obtine.
                  S-ar putea sa ramaneti in paguba.
                  La faza cu inchiriatul si vandutul, care sunt preturile din zona?
                  Apropo, in ce zona montanta este?

                  Comentariu

                  Procesare...