Casa lu' Adi si Laura

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • adrian_p
    Membru
    • 19.nov.2013
    • 223

    Casa lu' Adi si Laura

    Buna ziua,

    Pe scurt, in acest topic doresc sa tin un "Jurnal de casa", cum mai sunt multe pe acest forum.

    Avem in proiect constructia unei case pe un singur nivel in Oradea. Terenul este destul de mare, de aprox. 1600mp, suprafata utila a casei va fi de aprox. 200mp, casa are 4 dormitoare, 3 bai, living, bucatarie, camara, dresing, birou, spatiu tehnic, garaj pentru doua masini si o terasa.

    Peretii exteriori vor fi din Ytong de 500, fara alta termoizolatie. Incalzirea se va face initial cu o centrala pe gaz, prin pardoseala pe toata suprafata casei. Mai tarziu, daca va fi necesar, planuim sa adaugam o pompa de caldura, si centrala pe gaz o vom folosi doar pentru suplimentare daca pompa de caldura nu va face fata (in iernile friguroase).

    DTAC a fost finalizat si autorizatia emisa de primaria Oradea saptamana trecuta, momentan se lucreaza de zor la PT (proiectul tehnic), sau cel putin asa sper

    Am gasit si o echipa din Maramures care va executa lucrarea, sper sa fie baieti harnici

    Sunt in discutii cu divesri executanti pentru detaliile instalatiei electrice si sanitare, cele din DTAC au fost facute minimal doar pentru autorizare.

    Am atasat si doua randari:

    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	1.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	263,8 KB 
ID:	641090Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	5.jpg 
Afișări:	4 
Mărime:	269,8 KB 
ID:	641091
  • VYS
    Living Legend
    • 19.aug.2005
    • 13007

    #2
    Răspuns la: Casa lu' Adi si Laura

    Sa iti uram spor la lucru si cat mai putin probleme pe perioada santierului.
    VYS Blog DIY

    Comentariu

    • adrian_p
      Membru
      • 19.nov.2013
      • 223

      #3
      Răspuns la: Casa lu' Adi si Laura

      Postat în original de VYS
      Sa iti uram spor la lucru si cat mai putin probleme pe perioada santierului.
      Multzam!! Sper sa nu fie... Dar o sa va tin la curent prin intermediul forumului

      Comentariu

      • fanero
        Living Legend
        • 02.aug.2008
        • 2491

        #4
        Răspuns la: Casa lu' Adi si Laura

        Postat în original de adrian_p
        Am gasit si o echipa din Maramures care va executa lucrarea, sper sa fie baieti harnici
        De curiozitate.
        Cum ati stabilit sa-i platiti.
        V-au cerut avans inainte sa se apuce de lucru.
        Ati vazut lucrari executate de ei.

        Asteptam multe poze si sper ca ti-ai planificat sa fi cat mai des pe santier.
        Zilnic ar fi cel mai bine.
        Atentie mare la lucrarile care devin lucrari ascunse.

        Comentariu

        • adrian_p
          Membru
          • 19.nov.2013
          • 223

          #5
          Răspuns la: Casa lu' Adi si Laura

          Postat în original de fanero
          De curiozitate.
          Cum ati stabilit sa-i platiti.
          V-au cerut avans inainte sa se apuce de lucru.
          Ati vazut lucrari executate de ei.

          Asteptam multe poze si sper ca ti-ai planificat sa fi cat mai des pe santier.
          Zilnic ar fi cel mai bine.
          Atentie mare la lucrarile care devin lucrari ascunse.
          Nu au cerut avans. Pretul negociat este de 30eur/mp la rosu, calculat la amprenta casei, include fundatia (cofrare, legat fier), executarea zidariei din Ytong inclusiv stalpisorii, buiandrugi, centuri din structura de rezistenta, si a acoperisului. Fundatia se sapa cu buldo, fierul vine gata fasonat, iar betonul il cumpar gata facut si se toarna cu cifa si pompa.

          Casa mea are proiectat un planseu de beton intre zidarie si acoperis (un tavan de beton). Nu am stiut de el cand am discutat initial pretul, si baietii au cam stambat din nas cand au vazut planseul respectiv in proiectul tehnic. Probabil o sa mai creasca pretul, nu stiu inca. Am cerut o defalcare a pretului pe etape: cofrat fundatie, legat fier, turnat fundatia, executat zidaria, stalpisori, centuri, executat planseu peste zidarie, executat acoperis (cu astereala).

          Cei de la Ytong mi-au promis masina de taiat blocurile de Ytong pentru o perioada de 2 saptamni, si asistenta (meserias autorizat de ei) care sa fac o instruire cu echipa si sa asiste la primul rand de zidarie.

          Echipa va fi formata din 3 oameni, inclusiv seful de echipa. L-am vazut pe seful de echipa lucrand la finisaje la o casa in rosu, si mi-a placut ce a iesit. Nu am vazut o casa intreaga facuta de ei.

          Vreau sa-mi angajez un diriginte de santier care sa fie prezent. Am vorbit deja cu cineva, maine ne intalnim si discutam preturi, etc.

          Ce sfaturi puteti sa-mi mai dati? Va multumesc foarte mult.

          Adrian

          Comentariu

          • fanero
            Living Legend
            • 02.aug.2008
            • 2491

            #6
            Răspuns la: Răspuns la: Casa lu' Adi si Laura

            Postat în original de adrian_p
            Pretul negociat este de 30eur/mp la rosu
            Cu taxe incluse. Ma refer la TVA.
            Presupun ca ati semnat cu ei un contract de prestari servicii.
            Casa mea are proiectat un planseu de beton intre zidarie si acoperis (un tavan de beton).
            Daca asa a considerat structuristul ca este bine, sa ii dam crezare. Ca doar a facut o facultate pentru asta.
            Casa fiind doar parter, probabil cu pod necirculabil (din ce se vede din foto), eu as fi optat pentru un planseu cu grinzi din lemn (dulapi de 5x20 cm cu izolatie din vata minerala semirigida sau bazaltica. La interior profile pentru gips carton, folie anticondens si placi din gips carton, in pod folie de difuzie si scandura sau OSB.
            Am cerut o defalcare a pretului pe etape: cofrat fundatie, legat fier, turnat fundatia, executat zidaria, stalpisori, centuri, executat planseu peste zidarie, executat acoperis (cu astereala)
            Cel mai bine.
            Si platiti dupa ce faceti receptia lucrarilor, impreuna cu dirigintele de santier.
            Nu va place, sau nu sunt conform proiect, cereti refacerea pe cheltuiala lor.
            Vreau sa-mi angajez un diriginte de santier care sa fie prezent
            Nu prea este pe vrute.
            Este obligatoriu sa aveti un diriginte de santier.
            Asa cere legea.

            Comentariu

            • adrian_p
              Membru
              • 19.nov.2013
              • 223

              #7
              Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Casa lu' Adi si Laura

              Postat în original de fanero
              Cu taxe incluse. Ma refer la TVA.
              Presupun ca ati semnat cu ei un contract de prestari servicii.
              Buna intrebare. Am considerat pretul cu taxe incluse, si nu am semnat nici un contract. De fapt, discutia a fost de genul: va rog sa-mi faceti un calcul cu cati bani trebuie sa va dau in mana, defalcat la finalul fiecarei etape a lucrarii. Dar am sa clarific aspectul asta, multumesc!

              Cum vi se pare pretul asta de 30eur/mp, calculat la amprenta casei? Casa e pe un singur nivel, deci amprenta casei reflecta suprafata construita. Initial omul mi-a cerut 35eur/mp, altii mi-au cerut mai mult, altii mai putin, dar fara sa vada macar un plan al casei.

              Comentariu

              • PowerMC
                Administrator
                • 02.mai.2007
                • 2239

                #8
                Răspuns la: Casa lu' Adi si Laura

                Este un pret bun. Evident ca acestea difera de la zona la zona, dupa calificarea si priceperea mesterilor etc..
                Parerea mea este ca are taxele incluse
                Planurile casei conteaza mai putin in faza de ofertare, se utilizeaza acest pret raportat la mp construit, desfasurat, de 35-40Eur/mp.
                Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

                Community Manager MC

                Comentariu

                • doru_marciuc
                  Living Legend
                  Expert amenajari
                  • 01.oct.2012
                  • 1411

                  #9
                  Răspuns la: Răspuns la: Răspuns la: Casa lu' Adi si Laura

                  Postat în original de adrian_p
                  Buna intrebare. Am considerat pretul cu taxe incluse, si nu am semnat nici un contract. De fapt, discutia a fost de genul: va rog sa-mi faceti un calcul cu cati bani trebuie sa va dau in mana, defalcat la finalul fiecarei etape a lucrarii. Dar am sa clarific aspectul asta, multumesc!

                  Cum vi se pare pretul asta de 30eur/mp, calculat la amprenta casei? Casa e pe un singur nivel, deci amprenta casei reflecta suprafata construita. Initial omul mi-a cerut 35eur/mp, altii mi-au cerut mai mult, altii mai putin, dar fara sa vada macar un plan al casei.
                  Nu faceți alegerea doar în funcție de preț. Faceți o vizită, ultimului beneficiar de servicii. V-ar scuti de eventuale necazuri.

                  Comentariu

                  • fanero
                    Living Legend
                    • 02.aug.2008
                    • 2491

                    #10
                    Răspuns la: Casa lu' Adi si Laura

                    Sa va vand un pont.
                    Intrati pe http://www.placutadesantier.ro/ si puteti obtine gratuit Panoul de identificare a santierului.
                    Nu sti niciodata cand trebuie.
                    Iar daca vin in control cei de la Inspectoratul de Stat in Constructii "da bine la imagine".
                    Arata ca in foto
                    Fișiere Atașate

                    Comentariu

                    • adrian_p
                      Membru
                      • 19.nov.2013
                      • 223

                      #11
                      Răspuns la: Răspuns la: Casa lu' Adi si Laura

                      Postat în original de fanero
                      Sa va vand un pont.
                      Intrati pe http://www.placutadesantier.ro/ si puteti obtine gratuit Panoul de identificare a santierului.
                      Nu sti niciodata cand trebuie.
                      Iar daca vin in control cei de la Inspectoratul de Stat in Constructii "da bine la imagine".
                      Arata ca in foto
                      multumesc mult, am comandat placuta de santier!!

                      Comentariu

                      • adrian_p
                        Membru
                        • 19.nov.2013
                        • 223

                        #12
                        Răspuns la: Răspuns la: Casa lu' Adi si Laura

                        Astazi, dupa ce-am nivelat terenul cu un buldo, impreuna cu toata echipa (arhitect, topograf, dirigintele de santier si mesterii) am facut, in afarsit, trasarea:

                        Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	trasare.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	310,2 KB 
ID:	625658

                        Comentariu

                        • adrian_p
                          Membru
                          • 19.nov.2013
                          • 223

                          #13
                          Răspuns la: Casa lu' Adi si Laura

                          Salut!

                          Saptamana aceasta am sapat gropile pentru fundatia izolata, si am turnat betonul e egalizare.

                          Nivelul terenului este la aproximativ -1.3m fata de cota zero, iar adancimea de fundare fata de nivelul terenului ajunge in unele cazuri si la -2m.

                          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20160628_082744.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	360,8 KB 
ID:	625759

                          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20160628_125509.jpg 
Afișări:	3 
Mărime:	361,2 KB 
ID:	625760

                          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20160701_103558.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	282,5 KB 
ID:	625761

                          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20160701_103839.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	358,5 KB 
ID:	625762

                          Comentariu

                          • Mircea_G
                            Living Legend
                            • 14.ian.2007
                            • 12204

                            #14
                            Răspuns la: Casa lu' Adi si Laura

                            Bani aruncati .
                            Cine este oare cel ce v-a recomandat solutia asta ?
                            Ajungeti sa sapati si la -2m pt fundatie fara sa faceti un demisol pe toata casa ?
                            Cind veti ajunge la cota 0 , va veti intreba unde sint banii ? va spun eu acum , in pamint , ingropati , aproape inutil .
                            Diferenta dintre demisol si fundatia aceea , nu era impresionanta , dar cistigati enorm in valoarea casei si functionalitate , va elibera curtea de orice constructii anexa ,era un vis ....
                            Instalatii verificari-revizii gaze

                            Comentariu

                            • adrian_p
                              Membru
                              • 19.nov.2013
                              • 223

                              #15
                              Răspuns la: Casa lu' Adi si Laura

                              Multumesc pentru feedback, dar nu-mi permit demisolul. Fundatia e izolata, merg doar niste stalpi de 1x1 in jos pina la -2. Poate ca mai tarziu o sa-mi para rau ca nu am facut un demisol, dar in momentul acesta am hotarat sa nu-l fac. Casa oricum are o amprenta foarte mare, e pe un singiur nivel, cu garaje si terasa ajunge la aprox 350mp.
                              Ultima editare de adrian_p; 02.iul.2016, 19:16.

                              Comentariu

                              Procesare...