Teren cu probleme

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • mariusvlad
    Incepator
    • 07.apr.2013
    • 3

    Teren cu probleme

    Buna ziua si bine v-am gasit.
    Ma numesc Marius Vlad si sunt din Sibiu.
    Dupa ani si ani de stat la bloc m-am decis sa achizitionez un teren si sa imi fac casa asa ca am purces la cautarea unui teren care sa imi satisfaca cerintele. Prima si cea mai importanta conditie este sa fie in oras sau cel putin la marginea orasului. In scurt timp sa ivit si oportunitatea dar daca apelez la voi inseamna ca am dat de probleme asa ca o sa le expun pe rand impartite in pro si contra.

    Pro:
    -Terenul este la marginea orasului dar totusi in oras.
    -Este intr-o zona cu potential mare de dezvoltare deoarece anul acesta incepe constructia unui Mall si a unui cartier de locuinte la 600 m de terenul pe care doresc a-l achizitiona. In plus acest teren se afla la granita unui cartier nou de case aflat in dezvoltare.
    -Suprafata terenului este de 1000 mp.
    -Pretul de achizitie v-a fi in favoarea mea deoarece vanzatorul nu imi este strain.

    Contra:
    -Panza freatica se afla la 1,5 m.
    -Terenul se afla la intersectia a doua drumuri inca neasfaltate, dispuse in unghi ascutit de 75 grade. Drumurile sunt inaltate fata de teren cu 0.5 pana la 1 m. Datorita acestui fapt apa de la ploi colectata din zonele mai inalte si ghidata de un canal natural creat nu se mai scurge cum o facea in mod normal si stagneaza mai mult decat ar trebui pe terenul vizat, drept urmare fix pe acest teren creste stuf inalt de 3 m. In PUZ este pravazuta construirea unui canal care sa preia apa pluviala de mai sus de acest teren si care trece pe langa drumul care delimiteaza una dintre laturile proprietatii.

    Nu ma grabesc sa achizitionez terenul pana nu cunosc toate detaliile legate de logistica, solutii constructive si pretul aferent asa ca astept solutii, sugestii, recomandari.
    Momentan locuiesc in apartament propritate personala si timpul nu ma preseaza dar nici nu a-si vrea sa imi cresc copiii la bloc, ei fiind motivul principal pentru care doresc sa ma mut la casa. Inca sunt mici, 4 respectiv 6 ani si vreau sa ii vad alergand prin curte.
    Deci, ce ar trebui sa fac in continuare sau mai bine spus care ar fi pasii de urmat ca sa nu ma bag cu capul in gard?

    Multumesc.
  • PowerMC
    Administrator
    • 02.mai.2007
    • 2237

    #2
    Răspuns la: Teren cu probleme

    Bine ati venit pe forumul Misiunea Casa!

    Speram sa gasiti raspunsurile cautate si colegii de forum sa va ajute.
    Legat de problema dvs., ar fi indicate cateva foto de la fata locului pentru a fi inteleasa mai bine situatia actuala.
    Din ceea ce spuneti, argumentele Contra sunt mai semnificative decat cele Pro si ele va pot transforma proiectul mult visat intr-unul deloc placut sau foarte costisitor.
    Ridicarea nivelului terenului poate fi o optiune necesara daca se poate construi pe terenul respectiv. Cum figureaza terenul, ce destinatia are .. verificati la primarie.
    Retele de utilizati aveti in zona?
    Va rog sa cititi si sa respectati Regulamentul Forumului Misiunea Casa!

    Community Manager MC

    Comentariu

    • mariusvlad
      Incepator
      • 07.apr.2013
      • 3

      #3
      Răspuns la: Teren cu probleme

      În prima poza am prins diferența maxima de nivel între drum și terenul din partea dreaptă. Poza este făcută dinspre latura opusa unghiului ascuțit format de cele 2 drumuri. De aici vine și apa pluviala, de undeva din spatele fotografului.
      În a doua poza am surprins terenul de la intersecția drumurilor. Aici diferența de nivel este cea mai mica.
      Terenul este intravilan. Sunt case construite de o parte și de alta a terenului.
      Curentul și apa sunt la casa de peste drum, aproximativ 30 m iar gazul probabil la anul va ajunge în zona.
      În legătură cu ridicarea terenului, ceva ponturi de la cei care au făcut asa ceva m-ar ajuta. Răspunsuri la întrebări de genul: cu cine sa vorbesc, cât ma costa, etc, mi-ar mai îndepărta ceata în care sunt.
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      • Temelye
        Living Legend
        • 23.apr.2014
        • 1382

        #4
        Răspuns la: Teren cu probleme

        Una din cele mai ieftine variante de ridicare a terenului ar consta in intelegeri cu cei care construiesc in zona si care nu prea au au ce face cu surplusul de pamint scos in vederea executarii fundatiei sau a beciurilor,etc. Poate il primiti gratis sau platiti ceva din transport, depinde. Nu mai retin exact dar parca am si vazut cindva un anunt in care cineva dona gratuit, cu transport inclus, pamint scos din fundatie.
        Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

        Comentariu

        • mariusvlad
          Incepator
          • 07.apr.2013
          • 3

          #5
          Răspuns la: Teren cu probleme

          Mersi pentru pont. Voi lua aminte.
          După cât timp se poate construi pe un teren cu umplutura?
          Ultima editare de mariusvlad; 06.ian.2017, 14:46.

          Comentariu

          • Temelye
            Living Legend
            • 23.apr.2014
            • 1382

            #6
            Răspuns la: Teren cu probleme

            Postat în original de mariusvlad
            Mersi pentru pont. Voi lua aminte.
            După cât timp se poate construi pe un teren cu umplutura?
            Cineva care a mai trecut prin asta poate fi cel mai concret, dar mai conteaza tipul de pamint si mai ales cit de mult ploua. Daca nu ploua, un foraj nu e scump mai ales in condiitiile in care pinza freatica e la 1,5m, in ideea ca bagi o pompa si il irigi zdravan ca sa scurtezi timpul de tasare.
            Cele mai frumoase cabluri si tevi sunt cele care nu se vad

            Comentariu

            Procesare...