drenaje apa de infiltratie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • tibis
    Incepator
    • 18.iun.2006
    • 9

    drenaje apa de infiltratie

    caut printre cei care-mi pot da un sfat util o metoda de a scapa de apa care se infiltreaza in beci.beciul este sapat la aproximativ 1.6m fata de cota zero a solului.la aproximativ 1.4m adancime au aparut firave infiltratii care, in scurt timp, au inundat beciul, adancimea apei fiind cam de 15-20cm.casa e construita pe un pamant argilos, impermeabil,destul de dur.am fost sfatuit sa practic drenaje atat in beci cat si inafara casei.putetisa-mi dati un sfat ?
    tibis
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    #2

    Comentariu

    • Ghitaoprea
      Membru
      • 24.mai.2006
      • 132

      #3
      Sapati dealunngul peretilor un sant de aproximativ 40-50 cm.,la latimea de aproximativ 30-35 cm. ,pe care sa-l umpleti cu piatra .Intr-un colt faceti un camin de colectare mai adinc si montati o pompa care sa fie alimentata de nivelul apei din camin atit la cuplare cit si la decuplare.
      Daca casa este in panta sapati un sant in care introduceti o conducta care preia prin cadere apa ce se acumuleaza in canal.In acest caz nu mai trebue nici camin.Gauriti fundatia introduceti conducta si nu mai aveti probleme.In acest mod am rezolvat si eu infiltratiile in beciul casei de la tara.Am avut avantajul cai casa este construita intr-o panta suficienta sa pot efectua aceasta lucrare care costa cu mult mai putin decit o hidroizolare,care nu este sigura daca nu s-a facut o data cu constructia.Succes !

      Comentariu

      • tibis
        Incepator
        • 18.iun.2006
        • 9

        #4
        casa se afla intr-o panta lina si,numai bine decat ieri, un amic mi-a dat aceleasi sfaturi. santul din exterior, m-a sfatuit sa-l umplu cu piatra mare de rau,cam pana la jumatate,sa acopar totul cu o folie de plastic si apoi sa acopar cu pamantul scos.intradevar costul se pare ca este cam mare
        tibis

        Comentariu

        • tibis
          Incepator
          • 18.iun.2006
          • 9

          #5
          multumesc ghitaoprea pentru sfat, mai ales ca este util,simplu si se pare ca are eficienta ! o zi buna si frumoasa !
          tibis

          Comentariu

          • Ghitaoprea
            Membru
            • 24.mai.2006
            • 132

            #6
            Buna ziua ! Daca puteti rezolva eliminarea apei prin aceasta metoda AS ZICE SA NU BAGATI IN SANTUL EXTERIOR PIATRA CI O CONDUCTA DE PLASTIC ,in timp datorita precipitatiilor piatra se umle cu pamint ,nisip etc.si din nou o sa aveti probleme.Char daca conducta costa merita caci nu o sa va mai dea de lucru.Este suficienta conducta de 50 mm prevazuta cu sita la conectarea in beci.Piatra este necesara in santul dii interiorul beciului.Peste piatra se poate turna sapa dar sa lasati acces mai usor la inceputul conductei de plastic pentru a putea interveni ulterior daca este necesar.Spor la treaba si succes la lucrare ! Este simpla dar eficienta !

            Comentariu

            Procesare...