sistem de iluminat pentru baie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • calixa
    Incepator
    • 27.iun.2006
    • 5

    sistem de iluminat pentru baie

    Buna

    Poate sa-mi dea si mie cineva un sfat? Ce sistem de iluminat sa montez in baie?

    Precizez ca este umiditate destul de ridicata si am un vecin "foarte dragut" care ma inunda destul de des.

    Firele de curent sunt pozitionate pe tavan si o aplica nu cred ca poate da sufucienta lumina.

    A monta ceva deasupra oglinzii nu cred ca este posibil deoarece prin spatele acesteia trec toate tevile de apa si ar fi cam periculos.

    Multumesc
  • DM7
    Membru
    • 13.apr.2006
    • 288

    #2
    Dezvolta putin ideea.
    1.esti cu baia in santier? Iti permiti a face sparturi pentru a muta lampa in alta parte?
    2.Esti cu tot apartamentul in santier? Daca da, ai putea sa faci o schita a baii tot-odata si cu amplasarea baii raportata la camera invecinata, hol.
    3. Doresti sa inlocuiesti si instalatia electrica?
    Doresti sa pui corpuri de neon sau cu becuri cu incandescenta. Exista intr-adevar corpuri de neon cu IP mare, dragute, nu asa butucanoase cum erau mai de mult. Insa eu nu le suport in baie. Cand ma duc in baie noaptea cu ochii intredeschisi de somn,si asa obligat, mai sa imi faca si niste flashuri pana se aprinde ca e pra mult. OK. Glumeam.
    Mai nou se foloseste impamantarea si la corpurile de iluminat. Insa cred ca tu nu vei avea prevazuta asta. Va trebui sa o iei din doza de ramificatie.Ma gandesc ca trebuie sa fie in doza de unde iei si nulul pentru bec. In plus iti recomand siguranta diferentiala. Dar nu stiu daca o vei putea folosi in instalatia ta veche. Dar impamantarea la corpul de iluminat trebuie facuta neaparat. Cam atat deocamdata. Astept raspuns.

    Comentariu

    • calixa
      Incepator
      • 27.iun.2006
      • 5

      #3
      Raspunsul la toate cele 3 intrebari este nu.

      Cred ca baia va necesita o simpla zugraveala deoarece saptamana trecuta am fost inundata. Trebuie sa astept sa vad dupa uscare cum arata tavanul si peretii.

      Nu am nici o intentie de a schimba instalatia electrica sau sa sparg peretii.

      Poate are cineva o idee sa folosesc ce am cat mai bine. Adica, fara a modifica instalatia existenta, sa montez un sistem de iluminat care sa dea o lumina suficienta.

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 13005

        #4
        Eu zic sa te hotarasti ce vrei: neon, bec clasic sau bec economic?

        Te duci frumos la un magazin si alegi designul pe care il doresti, pentru ca in afara de neon si aplica (sunt diverse tipuri) nu vad ce alte solutii mai sunt.eventual sa fie cat mai putin colorate pentru a nu diminua iluminarea.

        Cat de multa lumina ai nevoie in baie?
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • DM7
          Membru
          • 13.apr.2006
          • 288

          #5
          In cazul acesta, nu stiu, eu zic sa iti iei un corp de neon care are clasa de protectie mai ridicata. Nu stiu un IP 45

          Comentariu

          • calixa
            Incepator
            • 27.iun.2006
            • 5

            #6
            Problema cu aplica este ca nu prea da multa lumina si in baie geamul este foarte mic asa ca nu poate fi vorba de lumina naturala.

            In baie am nevoie de lumina mai ales in zona oglinzii pentru operatii specifice: barbierit, aranjat parul, machiat, etc.

            Teama mea este ca daca ma duc pur si simplu in magazin si aleg ce-mi place nu va rezista la umezeala sau la vecinul de deasupra

            Din pacate nu te poti baza intotdeauna pe informatiile primite de la vanzatori.

            Comentariu

            • DM7
              Membru
              • 13.apr.2006
              • 288

              #7
              OK. Mergand la un magazin pe langa ca te vei orienta dupa aspect, dupa pret, ca sa il dai gata pe vanzator il vei intreba ce clasa de protectie are. El va ridica din umeri si atunci tu cu o prvire plictisita ii vei cere sa ti-l arate de mai aproape. Vezi ca pe eticheta lui trebuie sa scrie neaparat si IP pe langa celalalte caracteristici... Apropo vezi ca poti sa bagi in in corp de 40 W si tub de 36 W sin corp de 2o W si tub de 18 W. Nu de alta dar am surprins o scena intru-n magazin cand un om a vrut sa cumpere un corp de 40 W si era sa renunte la el caci vanzatorul i-a raspuns: "Momentan nu avem tuburi pentru ele" insa eu vazandu-le pe raft l-am intrebat :"Dar alea? "Acelea sunt de 36W" mi-a raspuns plictisit vanzatorul. A trebuit sa duc munca de lamurire sa conging si vanzatorul si clientul ca sunt compatibile. Si am biruit
              Si in plus acele corpuri care au garnituri intre sticla - ma rog plastic- si carcasa si pe unde se introduce conductorul vei avea niste dopuri de cauciuc, pe care va trebui sa le perforezi tu pentru a putea introduce conductorul. pe scurt sa fie etans. Eu zic ca acest tip de corp de iluminat e ideal pentru tine. Mai ales depinde cat de des te barberesti si cat de des te machiezi Am glumit. Scuze daca a fost deplasata gluma

              Comentariu

              • VYS
                Living Legend
                • 19.aug.2005
                • 13005

                #8
                Calixa, hai sa discutam obiectiv.

                Cat de mare este baia de nu poate fi iluminata suficient cu un bec obisnuit , chiar de 100W?

                In baile ceausiste au fost montate celebrele GLOBURI care nu aveau nici o protectie, intra aburul si iesea linistit. Nu s-a intamplat nimic in aceste bai si nu inteleg care este de fapt problema.

                Daca vecinul tau iti face si tie baie cand face el , aceasta problema nu se rezolva doat cu o aplica "hidroizolata" iar la umezeala din baie nu este problema cu nici un fel de aplica (daca discutam de sauna era cu totul altceva)
                P.S. Cred ca te ingrijorezi inutil.
                VYS Blog DIY

                Comentariu

                • calixa
                  Incepator
                  • 27.iun.2006
                  • 5

                  #9
                  Multumesc pentru sfaturi.

                  O sa imi iau inima in dinti si o sa cutreier prin magazine. Parca vad ca iar cumpar o mie de alte chestii si tot fara sistem de iluminat raman...

                  Comentariu

                  • Consultant electrice
                    Moderator
                    • 08.nov.2005
                    • 3240

                    #10
                    Tot nu vreti sa ne spuneti cam care ar fi dimensiunile baii. Poti folosi un corp de iluminat care sa fie mai coborat pentru a fi mai aproape de zona care trebuie luminata sau un corp cu 3-4 brate orientabile in care sa montezi spoturi sau becuri cu oglinda si sa le indrepti catre zonele in care ai nevoie de mai multa lumina.
                    Curentul nu iarta!

                    Comentariu

                    • calixa
                      Incepator
                      • 27.iun.2006
                      • 5

                      #11
                      Dimensiunile baii sunt de 3m lungime pe 2 latime si inaltimea obisnuita a unui apartament de bloc.

                      Scuze pentru intarzierea raspunsului.

                      Comentariu

                      Procesare...