Amplasare ventilator baie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • van den plas
    Incepator
    • 20.apr.2006
    • 65

    Amplasare ventilator baie

    Intentionez ca in grila de aerisire a baii, sa montez un ventilator cu temporizator. Problema este ca grila de aerisire se afla deasupra dusului si nu pot exclude posibilitatea ca in mod accidental jetul de apa sa atinga ventilatorul. In aceste conditii mai pot instala ventilatorul sau trebuie sa renunt la idee ?
  • Codex
    Membru
    • 12.mai.2006
    • 253

    #2
    faptul ca pozitia de montare este deasupra duslui nu ar trebuisa fie neaparat o problema. In principiu se poate monta si acolo respectand conditia ca circuitul electric sa fie protejat impotriva apei.
    Nu am incaest moment la dispozitie documentatia necesara dar am sa revin cu gradul de protectie minim necesar pentru ventilatr pentru aest caz
    De asemeni ar fi o recomandare buna c acest circuit sa fie protejat cu un disjunctor diferential de max 30mA
    Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

    Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

    Electrician autorizat IIA + IIB

    Comentariu

    • van den plas
      Incepator
      • 20.apr.2006
      • 65

      #3
      Multumesc pt. raspuns, insa avand in vedere cunostiintele mele sumare din domeniul instalatiilor electrice, va rog sa-mi explicati cum ar trebui montat disjunctorul.

      Comentariu

      • Consultant electrice
        Moderator
        • 08.nov.2005
        • 3240

        #4
        Locul in care doriti dumneavoastra sa plasati ventilatorul se incadreaza la zona 1 (respectiv deasupra cazii de baie). In acest caz echipamentele si aparatele trebuie sa aiba cel putin gradul de protectie IP X4.
        Tot ca regula ar fi ca in volumul 1 este permisa instalarea numai a incalzitoarelor instantanee de apa.
        Curentul nu iarta!

        Comentariu

        • Codex
          Membru
          • 12.mai.2006
          • 253

          #5
          Postat în original de van den plas
          Multumesc pt. raspuns, insa avand in vedere cunostiintele mele sumare din domeniul instalatiilor electrice, va rog sa-mi explicati cum ar trebui montat disjunctorul.
          Subscriu parerii operatorului cu gradul de protectie IPX4.

          Disjunctorului diferential (intrerupatorului automat diferential) se monteaza direct in tabloul electric de distributie ca protectie pe circuitul electric din care face parte si circuitul vetilatorului!
          Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

          Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

          Electrician autorizat IIA + IIB

          Comentariu

          Procesare...