Iluminat si soba merg impreuna?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • Codex
    Membru
    • 12.mai.2006
    • 253

    Iluminat si soba merg impreuna?

    O problema care am intalnit-o si nu prea stiu cum sa o rezolv!

    Am de montat un sistem de iluminat cu lampi fluorescente intr-o incapere de aproximativ 7.5m/4.5m si 3.5m inaltime pana la tavanul fals. Acest lucru presupune montarea mai multor corpuri de iluminat (montate ingropat) dispuse simetric pe tavanul fals.
    Problema este urmatoarea: in aceasta incapere exsista si o soba pe lemne iar dispunerea corpurilor de iluminat conduce la pozitionarea unuia dintre ele aproximativ deasupra sobei (aproximativ 30% deasupra sobei).
    In principiu consider ca nu ar fi o problema DAR daca ma puteti ajuta cu orice idee sau sa imi impartasiti din experienta dvs. cu privire la acest caz va rog sa o faceti!
    Problema circuitelor este rezolvata. problema ramane montarea corpului de iluminat

    Va multumesc anticipat!
    Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

    Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

    Electrician autorizat IIA + IIB
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    #2
    Sa inteleg ca problema ar fi ca lumina de la lampa respectiva ar fi obturata de soba sau problema ar fi caldura excesiva pe care soba o poate degaja?
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    • Codex
      Membru
      • 12.mai.2006
      • 253

      #3
      Da problema care ma apasa este caldura pe care o degaja soba sa nu afecteze corpul de iluminat, mai mult sa nu influenteze circuitul electric care este montat in tavanul fals.

      Referirea pe care am facut-o mai sus referitor la problema cu protectia circuitelor electrice in acest caz a avut ca referire circuitele amplasate in pereti. Dar aceasta este o alta problema care nu ma intereseaza in acest moment, considerand-o ca si rezolvata.
      Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

      Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

      Electrician autorizat IIA + IIB

      Comentariu

      • VYS
        Living Legend
        • 19.aug.2005
        • 13007

        #4
        Banuiesc ca soba este pe marginea peretelui , caz in care un corp de iluminat in aceasta zona retrasa nu prea are rost, nu ar fi mai bine sa-l mutati mai spre mijlocul camerei (vad ca aveti dimensiuni generoase).
        VYS Blog DIY

        Comentariu

        • Codex
          Membru
          • 12.mai.2006
          • 253

          #5
          Nope, mai jos prezint schematic problema mea!
          Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

          Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

          Electrician autorizat IIA + IIB

          Comentariu

          • VYS
            Living Legend
            • 19.aug.2005
            • 13007

            #6
            NU crezi ca sunt parca prea multe corpuri de iluminat?
            VYS Blog DIY

            Comentariu

            • Codex
              Membru
              • 12.mai.2006
              • 253

              #7
              din fericire nu! Cam atatea ar trebui sa fie la un calcul fotometric facut
              pentru aceasta incapere. Mai mult aceasta incapere este o camera de primire oaspeti de ceremonii. Deci corpurile de iluminat caonsider ca sunt de ajuns atatea cate sunt
              Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

              Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

              Electrician autorizat IIA + IIB

              Comentariu

              • Consultant electrice
                Moderator
                • 08.nov.2005
                • 3240

                #8
                Soba este singura sursa de incalzire in aceea incapere? Concret ce distanta este intre soba si tavan?
                Curentul nu iarta!

                Comentariu

                • Codex
                  Membru
                  • 12.mai.2006
                  • 253

                  #9
                  Da este singura sursa de caldura, distanta aproximativa pana la tavan 1m
                  Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

                  Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

                  Electrician autorizat IIA + IIB

                  Comentariu

                  • Consultant electrice
                    Moderator
                    • 08.nov.2005
                    • 3240

                    #10
                    Eu zic ca nu pot aparea probleme doar datorita convectiei curentilor de aer cald.
                    Curentul nu iarta!

                    Comentariu

                    • Codex
                      Membru
                      • 12.mai.2006
                      • 253

                      #11
                      Asa ma gandeam si eu dar am zis sa mai intreb si parerea altora.

                      Multumesc de ajutor.
                      Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

                      Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

                      Electrician autorizat IIA + IIB

                      Comentariu

                      Procesare...