Probleme in baie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • bdana
    Incepator
    • 02.iul.2006
    • 2

    Probleme in baie

    Buna ziua.
    Locuiesc intr-un apartament, la etaj intermediar, intr-un bloc cu peretii din beton. In baie am gresie si faianta. Aceasta din urma, nu ajunge pana in tavan, intre marginea superioara a ultimului rand de faianta si tavan raman 25 de cm. Aceasta portiune, impreuna cu tavanul are igrasie si nu numai atat, varul s-a umflat si a cazut, in unele locuri se vede tencuiala. Baia are 2 pereti exteriori, care sunt in prelungirea dormitorului, deci o izolatie exterioara ar fii de amploare si m-ar costa destul de mult. Imi dati si mie, va rog o solutie ptr baia mea? Va multumesc foarte mult.
  • danhome_52
    Membru Marcant
    • 26.dec.2005
    • 751

    #2
    Buna!
    Peretii fiind din beton, e putin probabil sa fie igrasie!
    Daca nu mai este posibila placarea peretelui pana sus,atunci ramane varianta refacerii finisajului.Pentru asta se vor inlatura toate straturile afectate si se va aplica un glet si apoi vopsea lavabila.
    Bafta!

    Comentariu

    • Gemini
      Moderator
      • 06.iun.2006
      • 15141

      #3
      Aceasta situatie apare frecvent in zonele cu umiditate ridicata.
      Asa cum a mentionat si danhome52, nu cred ca este vorba de igrasie ci de efectul umezelii permanente din baie ce condenseaza pe suprafata mai rece din beton.

      Aveti doua altrenative:
      1.refacerea finisajului zonei respective dar nu inainte de a utiliza o solutie antimucegai (CT99) inainte de vopsirea zonei.
      2.continuarea placarii pana la nivelul tavanului, in felul acesta eliminand neplacerea de a reface periodic zugraveala acelei zone.

      In cazul ambelor solutii este absolut necesara asigurarea unei ventilatii corespunzatoare a incaperii pentru micsorarea timpului in care umiditatea ridicata este prezenta, eliminandu-se astfel posibilitatea condensarii acesteia pe perete cat si pe tavan.

      Comentariu

      • bdana
        Incepator
        • 02.iul.2006
        • 2

        #4
        Va multumesc ptr raspunsuri. M-am gandit sa dau jos toate straturile afectate si sa refac totul. Pot izola aceasta zona cu polistiren extrudat? Stiu ca nu sunteti adeptii folosirii polistirenului in izolarile interioare, dar ma gandesc ca poate mai izoleaza si, astfel, peretele nemaifiind atat de rece, poate nu voi mai avea probleme...

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15141

          #5
          Nu va recomand placarea cu polistiren, asa cum deja stiti, mai ales pe o astfel de zona. Estetic vorbind, o grosime minima a placarii de 3-4 cm, incluzand toate straturile necesare (adeziv, polistiren, spacluire, glet) va depasii grosimea actualului finisaj cu placi ceramice.

          Comentariu

          Procesare...