montarea variator de tensiune pentru 2 consumatori

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • marius_b17
    Incepator
    • 04.iul.2006
    • 2

    montarea variator de tensiune pentru 2 consumatori

    Vreau sa-mi fac o instalatie electrica in dormitor ---in care am 2 aplice si o lustra, acestea se aprind separat de la un intrerupator dublu (o data lustra / aplicele)--- acum vreau sa vin cu un variator de tensiune pe care sa-l montez pe nuk si sa-l pot folosi>
    >1 numai pe aplice
    >2 numai pe lustra
    >3 si pe lustra si pe aplici
    am dubii in privinta montarii variatorului!!!
    Va multumesc!
  • DM7
    Membru
    • 13.apr.2006
    • 290

    #2
    Trei lucruri nu imi sunt clare:
    1. Ce inseamna "nuk". Sa fi scris din greseala in loc de "nul", sau chiar inseamna ceva
    2. Am inteles bine: vrei ca variatorul sa functioneze independent aplica/ lustra? Adica aplica la intensitate maxima, iar lustra la jumatate.
    3. Vrei sa folosesti doar un singur variator si un singur intrerupator dublu?
    Explica-mi astea si atunci sa vad...

    Comentariu

    • marius_b17
      Incepator
      • 04.iul.2006
      • 2

      #3
      Postat în original de DM7
      Trei lucruri nu imi sunt clare:
      1. Ce inseamna "nuk". Sa fi scris din greseala in loc de "nul", sau chiar inseamna ceva
      2. Am inteles bine: vrei ca variatorul sa functioneze independent aplica/ lustra? Adica aplica la intensitate maxima, iar lustra la jumatate.
      3. Vrei sa folosesti doar un singur variator si un singur intrerupator dublu?
      Explica-mi astea si atunci sa vad...
      1. nuk=nul k langa l in tastatura scuze.. oricum ti-ai dat seama
      2. vreau ca variatorul sa lucreze pentru aplice si pentru lusra, dar prin intrerupator vreau sa lucreze si independent daca nu aprind luscra cu aplicele, deci sa lucreze pentru toate in acelasi timp dar si independent
      sper ca am fost destul de clar

      Comentariu

      • Bobby
        Incepator
        • 26.iun.2006
        • 45

        #4
        Daca vrei sa sa reglezi lustra si aplicele in acelasi timp sau doar una dintre ele sa fie reglata si cealalta stinsa e simplu, doar inseriezi variatorul pe firul comun din intrerupator, daca vrei ca de exemplu lustra sa fie stinsa/aprinsa normal si aplicele la jumatate atrunci iti trebuie un intrerupator dublu cu 3 pozitii : o pozitie stins, o pozitie prin variator si o pozitie normal aprins ca in schema atasata, ai grija doar variatorul sa fie pe pozitia din mijloc (am desenat eu in graba) ca sa dea si un efect misto cand aprinzi lumina sa treaca intai prin variator se nu aprinda brusc
        NU CONTEAZA REZULTATUL CAT IDEEA IN SINE ... S-AR ALEGE PRAFUL DACA TOTI AR FII CA MINE

        Comentariu

        • DM7
          Membru
          • 13.apr.2006
          • 290

          #5
          Da, schema prezentata de <<Boby>> este solutia . Problema este insa cu intrerupatorul cu trei pozitii. Eu stiu doar ca au cei de la firma Gewiss un astfel de intrerupator 1-0-2. Insa nu e neaparat pot sa fie si alte firme. Mie imi plac produsele acestei firme ca o gama larga de produse, si au design frumos.Daca te hotaresti pe varianta aceasta vezi ca aceste tipuri de intrerupatoare au doze speciale (patrate) si prinderea aparatajului se face alfel decat la cele clasice. Tot ei au si dimmere care se introduc in aceasta doza Deci ar trebui sa vezi de dinainte pentru a stii cum sa spargi.
          Mai exista o varianta cu intrerupatoarele clasice. Mai exact cele cumpana sau comutatoare. ( Au trei borne de conectare) Iar stingerea propriu-zisa a becului o faci din variator (dimmer) cu intrerupator. Adica pe cursorul lui are si intrerupatorul de ON/OFF. (Face clicul acela ca si la butonul de volum de la radio). Cred ca astea clasice toate le au. Succes

          Comentariu

          • Consultant electrice
            Moderator
            • 08.nov.2005
            • 3240

            #6
            Pana aici ai primit o multitudine de variante si aici ai inca una: Poti folosi doua variatoare cu intrerupator incorporat. In acest fel instalatia este mai simplu de realizat, 2 variatoare se gasesc mai usor decat comutatoare cu 3 pozitii si efectul este obtinut cum ai vrut: aprinzi lustra sau aplicele independent sau impreuna la intensitatea dorita. Ca dezavantaj:nu vei putea aprinde lumina niciodata direct la intensitatea maxima.
            Curentul nu iarta!

            Comentariu

            • TDJ
              Living Legend
              • 10.apr.2006
              • 2347

              #7
              Postat în original de Consultant electrice
              Poti folosi doua variatoare cu intrerupator incorporat. In acest fel instalatia este mai simplu de realizat, 2 variatoare se gasesc mai usor decat comutatoare cu 3 pozitii si efectul este obtinut cum ai vrut: aprinzi lustra sau aplicele independent sau impreuna la intensitatea dorita. Ca dezavantaj:nu vei putea aprinde lumina niciodata direct la intensitatea maxima.
              Si mie mi se pare cea mai buna solutie, chiar daca pare mai scumpa, dar salveaza din spatiu iar in plus nu te incurci intre pozitiile comutatoarelor. Referitor la dezavantajul prezentat, acesta poate fi eliminat prin folosirea variatoarelor care functioneaza la atingerea mainii, nu prin rotirea unui potentiometru. Am asa ceva si sunt foarte bune, estetice si functioneaza si de la orice telecomanda IR. Pretul estimativ este de 1.300.000/ buc.

              Comentariu

              • Consultant electrice
                Moderator
                • 08.nov.2005
                • 3240

                #8
                Nu am recomandat solutia cu variatoare care functioneaza si cu ajutorul oricarei telecomenzi pentru ca am avut ocazia sa imi dea batai de cap un astfel de aparat care lucra fara sa vreau din cauza unei telecomenzi mai performante de la un televizor. Astfel ca atunci cand iti era lumea mai draga si umblai la televizor se mai modifica ceva si la lumina si invers
                Daca nu exista probleme cu telecomanda sunt foarte bune cum spunea si dtdajma, insa pretul descurajeaza un pic.
                Curentul nu iarta!

                Comentariu

                Procesare...