Verblock

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • alex1500ro
    Incepator
    • 02.iul.2006
    • 9

    Verblock

    Ce parere aveti de caramizile verblock am vazut reclama lor la televizor si parerea tentant din moment ce spun ca daca folosesti produsul lor nu mai e nevoie de termoizolatie
  • Bobby
    Incepator
    • 26.iun.2006
    • 45

    #2
    citez:

    "VERBLOK este superior din punct de vedere al izolarii termice deoarece in procesul de realizare a produsului, reactiile chimice care se produc intre elementele naturale ce intra in compozitie conduc la aparitia a milioane de pori de aer inchisi, raspanditi uniform in masa materialului. Deoarece aerul este cel mai bun termoizolant, acesta confera materialului proprietati termoizolante mult mai bune in raport cu alte blocuri de zidarie.

    Capacitatea de izolare termica a unui material de zidarie se caracterizeaza prin coeficientul de conductivitate termica. Cu cat acest coeficient este mai scazut, cu atat pierderea de caldura este mai redusa.

    Cu VERBLOK, schimbul de caldura dintre interiorul si exteriorul constructiei este MINIMIZAT, ceea ce conduce la cheltuieli REDUSE cu incalzirea pe timpul sezonului rece si la pastrarea atmosferei racoroase pe timpul sezonului calduros.

    VERBLOK are o absorbtie redusa de apa. Datorita structurii cu pori inchisi ai materialului este diminuata difuzia vaporilor de apa si creste astfel protectia constructiei impotriva umiditatii, intr-o masura mult mai mare fata de alte materiale.

    VERBLOK are o rezistenta crescuta la ciclurile inghet-dezghet.

    Datorita structurii cu pori inchisi fenomenul de capilaritate este foarte redus, patrunderea apei in masa de material fiind superficiala.

    Ciclurile de inghet-dezghet au o influenta foarte redusa asupra structurii materialului si asupra rezistentei acestuia in timp.

    VERBLOK ofera o izolare fonica mai buna comparativ cu alte materiale de constructie. Compozitia poroasa a blocurilor VERBLOK constituie un strat tampon de aer, un excelent "zid" absorbant al zgomotelor de orice tip. Indicele de izolare la zgomotul aerian

    Fiind un material 100 % natural, VERBLOK ofera o protectie maxima pentru cladire, avand o rezistenta crescuta la temperaturi ridicate.

    Supus unei temperaturi de 1000 grade C, materialul nu se
    deformeaza, isi pastreaza stabilitatea, rezistenta mecanica, capacitatea de izolare termica pe timpul normat si nu permite difuzarea particulelor de fum sau gaze, chiar si dupa 6 ore de la expunerea in aceste conditii (functie de grosimea elementului).

    Datorita caracteristicilor sale superioare de rezistenta la foc, materialul se incadreaza in conformitate cu normativul SR:EN 771-4 la clasa A1 - incombustibil, indiferent de grosimea acestuia.

    Fiind produs din componente 100 % naturale, VERBLOK este un material ecologic. In procesul tehnologic de fabricatie a VERBLOK nu intra si nu rezulta produse, reziduuri sau noxe care sa afecteze sanatatea oamenilor sau a mediului inconjurator. Constructiile cu VERBLOK ocrotesc sanatatea familiei si protejeaza generatiile viitoare. "

    am incheiat citatul
    NU CONTEAZA REZULTATUL CAT IDEEA IN SINE ... S-AR ALEGE PRAFUL DACA TOTI AR FII CA MINE

    Comentariu

    • alex1500ro
      Incepator
      • 02.iul.2006
      • 9

      #3
      asta stiam si eu si din cauza asta intrebam daca e mai bun sau mai rau decat caramida porotech de exemplu

      Comentariu

      • klaus
        Membru Marcant
        • 24.iun.2005
        • 960

        #4
        Eu nu prea am inteles, Verblock asta este BCA (beton celular autoclavizat) sau este BCU (Beton celular usor)?
        Oricum, la avamntaje intra greutatea, pretul si caracteristicile termoizolante in nivelul de pret, si ca dezavantaje (ce vad eu): nu sunt prea rezistente (de a fi portante nici nu se pune problema) si nu te poti agata cu lucruri grele (dulapuri, televizoare suspendate etc), sunt mai sensibili la socuri (am niste prieteni care dupa ce au cazut pe perete s-au dus la vecinu sa impinga caramida de BCA la loc...) si sunt mai absorbabile (atrag apa)
        Viata e complexa si are multe aspecte...

        Comentariu

        • VYS
          Living Legend
          • 19.aug.2005
          • 12977

          #5
          Am fost acum pe pagina prefabricatelor vest, ei sunt producatorii, si se spune ca este BCA dar nu cel obisnuit. Nu am intrat in amanunte, poate cititi voi restul: http://www.pv.ro/verblok.htm
          VYS Blog DIY

          Comentariu

          • nico30
            Incepator
            • 27.ian.2007
            • 69

            #6
            Postat în original de viorel.stanculescu
            Am fost acum pe pagina prefabricatelor vest, ei sunt producatorii, si se spune ca este BCA dar nu cel obisnuit. Nu am intrat in amanunte, poate cititi voi restul: http://www.pv.ro/verblok.htm
            nu este cel obisnuit?
            dar ce are in plus?
            de fapt in minus ca are niste laturi de parca e trapez.
            tot bca este.
            la bca sistemele de taiere al lui si tehnologia de fabricatie.
            respect

            Comentariu

            • anduvirgil
              Membru Marcant
              • 25.feb.2006
              • 527

              #7
              mai bine elpreco. vb este taiat aiurea. gaseti diferente si de 2 cm.
              anda panda din ...

              Comentariu

              • hadrianu
                Incepator
                • 28.feb.2007
                • 34

                #8
                "....i sunt mai absorbabile (atrag apa)"

                ....material higroscopic; asa-i zice. - ca ipsosul.

                toate bune.
                Cine a reusit sa puna femeia la locul ei?
                -Mesterul Manole.

                Comentariu

                • kingBuli
                  Membru
                  • 06.iun.2006
                  • 143

                  #9
                  tot bca-ul este la fel...verblocul e vrajeala...din toate punctele de vedere...poate anul asta scot ceva mai bun ca asa se lauda...
                  megeti pe elpreco, celco, sau macon

                  Comentariu

                  • Rocknroll
                    Incepator
                    • 16.ian.2007
                    • 30

                    #10
                    Dar BCA-ul Ytong? Ce parere aveti? A folosit cineva asa ceva pana acum? Cum vi se pare?

                    Multumesc de raspunsuri, anticipat.

                    Comentariu

                    • RaduCA
                      Living Legend
                      • 09.oct.2005
                      • 6359

                      #11
                      Postat în original de Rocknroll
                      Dar BCA-ul Ytong? [...]
                      Cit timp astepti opiniile celor care au folosit asa ceva, arunca o privire pe ce s-a mai spus aici.

                      P.S. Si aici, tot un singur link.
                      De cînd fenicienii au inventat moneda, mulţumirile sînt de prisos... şi încă o veste tristă: ieftin, bun şi mult nu există.
                      În schimb, există Instalatorul de Iaşi.

                      Comentariu

                      • Rocknroll
                        Incepator
                        • 16.ian.2007
                        • 30

                        #12
                        Postat în original de raduca
                        Postat în original de Rocknroll
                        Dar BCA-ul Ytong? [...]
                        Cit timp astepti opiniile celor care au folosit asa ceva, arunca o privire pe ce s-a mai spus aici.

                        P.S. Si aici, tot un singur link.
                        Multumesc frumos. De mare ajutor linkul! Am facut rost astfel de fisa tehnica ce contine caracteristicile BCA-ului Ytong si aproape ca sunt hotarat in privinta zidariei pe care-o voi alege.

                        Comentariu

                        • VYS
                          Living Legend
                          • 19.aug.2005
                          • 12977

                          #13
                          Si este vreo diferenta intre BCA Ytong si cel de la Elpreco, la nivel de fisa tehnica?
                          VYS Blog DIY

                          Comentariu

                          • Mihai24silus
                            Incepator
                            • 01.iul.2018
                            • 2

                            #14
                            Răspuns la: Verblock

                            Salut, au trecut 10 ani de la acest dialog, insa sunt curios daca ai construit casa cu Ytong sau altceva? Daca da, cum ti se pare: regreti ca ai ales Ytong?
                            Si eu urmeaza sa construiesc o casa parter+mansarda, max 150mp, si pana in clipa asta as merge pe BCA de la Ytong. Dar inca caut lume care detine deja casa din BCA Ytong , sa vad ce zic proprietarii

                            Merci pt raspuns!

                            Comentariu

                            Procesare...