am "rupt "capilaritatea ..vreau sa zidesc..

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • liviu jianu
    Incepator
    • 04.mai.2006
    • 8

    am "rupt "capilaritatea ..vreau sa zidesc..

    Salut…am nevoie de voi …ma adresez acici pt ca nu exista un capitol special pt ..”zidarii”
    -am turnat fundatia (elevatia)..pe care amizolat-o (rupere capilaritate)la partea superioara cu membrana bituminoasa ..cu ardezie (am aplicat-o prin termosudare).
    Intrebare:
    1.pot zidi direct peste aceasta membrana (cu blocuri ceramoice CARS-Tarneveni), sau se aplica un strat intermediar de mortar…peste ardezie …si ulterior se zideste…?
    2.la un dreptunghi perimetral de 800 cm X900 cm, masurand diagonalele am o abatere de 3.5 cm…este …acceptabil….?
    3.przeint un incovenient,major, de care tr sa tin seama ca…de exemplu…ziditul primului nivel am sa- l realizez in timp…incetul cu incetul…cam intr-o luna….?Tr luate masuri de protectie speciale pt zidarie in aceaste perioada…?
    4.stie cineva cam cat „multibat „ se consuma pentru 1 mp de zidarie cu blocuri ceramice…?
    Merci…apreciez f. Mult sfaturile voastre..!
    Ne „ revedem” in curand la alte etape in constructia casei…!
    vreau si eu o casa la ....Budesti
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15125

    #2
    O sa incerc sa exprim un punct de vedere, personal, si nu al unui bun cunoscator al acestor probleme.

    Blocurile ceramice trebuie protejate impotriva apei pe timpul transportului, depozitarii si zidirii pentru ca acestea sunt bune absorbante. Se pot acoperii cu o folie.
    Abatera de care vorbiti este nesemnificativa fiind masurata pe fundatie si nu pe zidarie.
    In privinta consmului de mortar nu pot sa va ofer nici o informatie.
    Nu stiu la ce strat intermediar va referiti dar inceperea zidirii peretelui se face cu un strat de mortar peste care se aseaza blocul ceramic si asa mai departe.

    Comentariu

    Procesare...