hidroizolatia fundatiei cu, carton ardezie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • marian croitoru
    Incepator
    • 18.mai.2006
    • 5

    hidroizolatia fundatiei cu, carton ardezie

    Am si eu citeva nelamuriri in privinta hidroizolatiei fundatiei. Mentionez ca voi incepe constructia unei case P+M in Frumusani si apa este la o adincime destul de mare(am sapat un put si apa e acum cam la 7 metri ) nu am facut studiul geo dar m-am interesat pe la altii care au construit acolo si nu l-ar cere cei de la primarie.In sfirsit sa nu o lungesc hidroizolatia fundatiei se face cu ,carton cu ardezie sau cam asa ceva de la exterior spre interior pentru ruperea capilaritatii dar la interior pe ce se aseaza? Sau pe ce se lipeste?Ar trebui sa se uneasca cele doua laturi opuse ca sa imbrace fundatia dintr-o latura in alta?
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    #2
    Studiul geo este important pentru stabilirea structurii solului pe care se va realiza constructia respectiva. In functie de el se proiecteaza viitoarea fundatie a cosntructiei.
    In fucntie de solutia oferita de proiectant, pentru fundatie se alege si o varianta de hidroizolare cu sau fara termoizolare.

    Pentru informare a se vedea:


    si suplimentar alta varianta.

    Comentariu

    • aZu
      Membru Marcant
      • 22.mar.2006
      • 528

      #3
      .

      eheee....
      ARDEZIUL ala e toata smecheria. S-o aveti in vedere!

      Comentariu

      • marian croitoru
        Incepator
        • 18.mai.2006
        • 5

        #4
        lipirea membranei bituminoase

        cum lipesc membrana bituminoasa peste poliesternul extrudat?Daca folosesc flacara nu il topeste chiar daca se incalzeste doar cartonul?Sau se foloseste lipirea la rece?

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15141

          #5
          La rece.

          Comentariu

          • marian croitoru
            Incepator
            • 18.mai.2006
            • 5

            #6
            multumesc pentru promptitudine!!! mai am o intrebare adica doua: ce este zidaria de protectie de la punctul 8 din schita si ce grosime ar trebui sa aiba poliesternul extrudat?

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15141

              #7
              Sunt mai multe variante, de exemplu:
              1.zidarie de caramida - solutia clasica
              2.membrane cu crampoane

              In cazul in care se monteaza polistirenul peste hidroizolatia existenta, rolul stratul de protectie este preluat de polistiren.

              Grosimea se alege in functie de specificul fiecarei constructii si poate fi 3, 4, 5 etc.

              Comentariu

              • marian croitoru
                Incepator
                • 18.mai.2006
                • 5

                #8
                Casa o construiesc cu BCA ,deci in loc de caramida pot folosi BCA?Iar acea membrana cu crampoane este aceiasi membrana care se gaseste pe la Metro sau alte supermarketuri si pe eticheta scrie ca sint pentru hidroizolatia fundatiei? Multumesc anticipat!!!

                Comentariu

                • Gemini
                  Moderator
                  • 06.iun.2006
                  • 15141

                  #9
                  Da - la membrana cu crampoane
                  BCA nu se foloseste la o astfel de zidarie de protectie, ci membrana cu crampoane sau zidarie de caramida

                  Comentariu

                  • marian croitoru
                    Incepator
                    • 18.mai.2006
                    • 5

                    #10
                    Deci daca am inteles eu bine in loc de zidaria de protectie din caramida pot folosi membrana cu ,crampoane evident casa fiind construita din BCA.Problema este daca pot folosi pe orizontala pentru hidroizolatie membrana cu , crampoane iar pe verticala pe fundatie pot folosi membrana bituminoasa?

                    Comentariu

                    • Gemini
                      Moderator
                      • 06.iun.2006
                      • 15141

                      #11
                      Casa ori este construita ori va fi contruita (conform mesajelor dvs. anterioare)

                      Cred ca este destul de clar ca hidroizolatia este efectuata cu membrane bituminoase iar protectia cu membrane cu crampoane, daca se accepta aceasta varianta.

                      Comentariu

                      Procesare...