Cum sa fac ?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Sorinake13
    Incepator
    • 16.iul.2006
    • 5

    Cum sa fac ?

    Subiectul -casa , problema -izolatzie pardoseala ... cum ?!? Ce am pana in prezent , este:
    o placa de beton, care, intre noi fie vorba , nu e chiar dreapta , vreau sa motez parchet melaminat , dar trebuie sa izolez serios pardoseala . La ce m-am gandit eu ?! peste placa, dau cu hidrostop peste care o sa pun o membrana bituminoasa cu folie incorporata , apoi sa torn shapa de nivel cu plasa de fibra de sticla ?sau sub shapa sa mai pun si izolatzia termica ? Izolatzie termica , as vrea sa pun polistiren dar din acela subtzire "la sul" ca sa nu ma ridic prea mult cu nivelul , camera este si asa "joasa " iar sub parchet am intzeles ca se mai pune si stratul acela de folie cu bariera contra vaporilor ! Le-am cam ametzit aici , sper sa se intzeleaga ceva ...Intrebarea mea era, cum sa fac sa nu ma ridic prea mult cu nivelul padoselei si sa am si o izoalatzie hidro-termica , corespunzatoare ??? va rog ajutati-ma , stau cu mobila gramada ...
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    #2
    Destul de ametitor mesajul dvs.

    Sa lamurim un aspect: in momentul de fata aveti probleme cu umezeala pardoselii?

    Sunt doua aspecte: hidroizolarea si termoizolarea pe care le tratam distinct.

    Comentariu

    • Sorinake13
      Incepator
      • 16.iul.2006
      • 5

      #3
      Da , probleme cu umezeala pardoselii au existat... si chiar serioase ! Tocmai de aceea , am luat decizia sa fac hidroizolatzis, iar daca tot sunt la capitolul asta, o sa ma ocup si de termoizolatzie !!! Am dat un strat de hidrostop, astept sa se usuce ca sa vin cu al 2 lea ... pt o hidroizolatzie "sanatoasa" ce ma sfatuitzi sa mai fac ? Mai are vreun rost membrana bituminoasa peste "hidrostop" ? Iar pt termoizolatzie este recomandat polistirenul extrudat dar... de grosime mai mica, cum ar fi cel de care am pomenit mai sus, "la sul" ? Neaparat trebuie sa torn si o shapa de nivelare ... iar nivelul se ridica cu mult , ma intreb daca , chiar si cu plasa respectiva , nu o sa crape pe ici pe colo aceasta shapa sub parchet ? Multzumesc pt timpul acordat !

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15141

        #4
        Daca au existat probleme mai delmult si acum nu mai sunt cred ca este suficienta solutia aplicata.

        NU am idee de polistirenul "la sul" de care vorbiti. O grosime minima si cat de cat eficienta este cea de 3 cm.
        Daca este facuta exact asa cum trebuie sapa nu are voie sa crape.
        Peste polistirenul extrudat, spacluiti si armati cu fibra de sticla si apoi turnati sapa.


        Sub parchet se monteaza folia impotriva umezelii, asta daca exista posibilitatea aparitiei umezelii in pardoseala - deci nu este obligatorie, folie PE si apoi parchetul laminat.

        Comentariu

        • Sorinake13
          Incepator
          • 16.iul.2006
          • 5

          #5
          Mai exact , daca nu deranjez prea tare , cum se face si toarna shapa, ca sa nu crape ? Trebuie neaparat armata cu "plasa de Buzau" sau este suficienta o plasa din fibra de sticla , in genul celei care se pune la tencuiala pe polistiren ? Am ajuns la concluzia ca o izolatzie termica suficienta ar fi un strat de polistiren extrudat de 6 mm peste stratul de shapa peste care, eventual mai dau un strat de solutize contra umezelii apoi pun polistirenul extrudat peste care vine parchetul . Mai simplu , pt ca iar le-am ametzit, ar fi : placa veche / solutzie hidrostop(2 straturi) / shapa autonivelanta (cu sau fara armatura ) / solutzie hidrostop (1 strat) / polistiren 6 mm (placi de 1,20/ 50 cm) / parchet laminat (8 mm ) Cam asta ar fi , credeti ca e bine cum am ales sa fac ?

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15141

            #6
            Daca aveti chef de distractie atunci cred ca nu ati ales bine locul.

            Puteti sa luati acest mesaj ca pe un AVERTISMENT.

            Comentariu

            • Sorinake13
              Incepator
              • 16.iul.2006
              • 5

              #7
              Scuze maxime ! E adevarat ca nu sunt prea coerent in exprimare si recunosc, ma cam repet in ceea ce priveste unele aspecte ale problemei pe care o am ! Daca as fi stiut "ce si cum" , credeti-ma, nu as mai fi intrebat aici , pentru ca acum chiar nu am timp de..."distractii" . O sa incerc sa ma descurc asa cum stiu si atat cat pot , mutzumesc pt timpul acordat si pentru raspunsurile la subiect ! Imi pare rau si scuze inca odata pt faptul ca am fost intzeles gresit , disperarea" in care ma aflu ma face sa fiu atat de precipitat in exprimare, dar asta nu e o scuza, nu-i asa ? Mi-a parut bine !
              Mii de multzumiri, inca odata, scuzele mele !

              Comentariu

              Procesare...