Montare prize si intrerupatoare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • florin ene
    Incepator
    • 10.iun.2006
    • 66

    Montare prize si intrerupatoare

    Va rog sa-mi spuneti la ce inaltime este indicat a se monta prizele si intrerupatoarele, respectiv aplicele de perete, intr-o mansarda (pereti din caramida tip euroterm). Peretii exteriori au 1,6m inaltime, iar inaltimea max a camerelor este de 2,6 m.

    Multumesc.
  • Baboo
    Living Legend
    • 09.iul.2006
    • 1681

    #2
    Înãlþimea ptr întrerupãtoare era de aprox140cm- Dar se mai poate monta la nivelul mâinii aprox 80 cm. Prizele-40cm. La aplicele montate pe perete în funcþie de formã ºi amplasare se urmãreºte ºi efectul luminii asupra ambientului, se ia în considerare ºi de unde vine lumina naturalã, dacã vine. Dacã e în zonã de trafic- sã nu o loveºti. Aprox 200-210cm.
    E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

    Comentariu

    • Consultant electrice
      Moderator
      • 08.nov.2005
      • 3240

      #3
      "La moda" si foarte practic este sa montezi intrerupatoarele la nivelul mainii, pentru a le actiona mai usor si pentru a ajunge si un copil sa aprinda lumina spre exemplu.
      Lampile, cum a spus si colegul forumist se monteaza in functie de conditiile din locul respectiv tinand cont de cum va "cadea" lumina in incapere, de posibilitatea de a incomoda in trafic sau pur si simplu din punct de vedere estetic; spre exemplu daca folosesti becuri economice si montezi aplicele la un nivel mai jos se va putea observa becul, care dupa mine strica d.p.d.v. al design-ului.
      Curentul nu iarta!

      Comentariu

      • antagonikkkk
        Incepator
        • 19.iul.2012
        • 6

        #4
        Răspuns la: montare prize si intrerupatoare (aplice de perete)

        salut! sunt nou pe forum si caut pe cineva care sa ma indrume in instalarea unor prize electrice legrand si unui intrerupator la un dormitor recent renovat.am vazut ca scrie pe priza N si L si este semnul de impamantare.are importanta cum leg firele la n si l? impamantarea stiu ca o am de culoare galben-verde si am identificat semnul.mersi!

        Comentariu

        Procesare...