fir intrerupt?unde?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • OMONA
    Incepator
    • 19.iul.2006
    • 48

    fir intrerupt?unde?

    Buna ziua! Am o problema. Becul din bucatarie functioneaza cu intreruperi, adica dupa o buna perioada de timp de cand il aprind se stinge singur. Daca il las asa se poate reaprinde singur, dar dupa o perioada mai mare sau mai mica (nedeterminata) de timp. Daca misc becul (nu desurubat), cu tot cu fasung si fire palpaie si se reaprinde. Uneori ramane aprins, alteori se stinge din nou si o iau de la capat cu zgaltitul becului. Unde e problema? Am schimbat si fasungul si becul si intrerupatorul, si degeaba! Cum se poate remedia problema?

    Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
    Nimic nu se pierde totul se transforma!
  • TDJ
    Living Legend
    • 10.apr.2006
    • 2398

    #2
    Poate aveti noroc sa fie firul intrerupt imediat la iesirea din tavan, caz mai frecvent intalnit. Altfel vedeti daca se misca vreun fir in doza cand trageti din capatul de la dulie. In caz favorabil puteti inlocui firele cu altele noi pe care le legati de cele vechi inainte de a le trage prin tubul bergman. Daca nu le puteti inlocui, intregiti firul intrerupt cu un alt segment de fir prin intermediul unei riglete.
    Mult succes in remediere!

    Comentariu

    • Baboo
      Living Legend
      • 09.iul.2006
      • 1681

      #3
      Fenomenul descris poate fi cauzat ºi de legãtura directã (nemijlocitã) a conductoarelor de cupru ale lustrei ºi conductoarele de aluminiu ale instalaþiei. În asemenea cazuri, cu timpul, în condiþii de un curent relativ mare, de temperaturã ºi umiditate apare o ,,migraþie de material" de la aluminiu spre cupru, iar contactul dintre cele douã metale la început se înrãutãþeºte provocînd încãlzirea localã ºi apoi se secþioneazã firul de aluminiu.
      V-aº sugera ca înainte de toate sã verificaþi legãtura lustrei cu instalaþia, în tavan. Dacã lustra e mai veche, este posibil ca aceastã legãturã sã fi fost fãcutã fãrã conectori, clasic, prin rãsucirea ºi apoi izolarea firelor. Dacã e aºa, refaceþi legãtura cu ajutorul conectorilor.
      Dacã nu e aºa ºi se vede acolo un tub, domnul ,,dtdajma" v-a ºi spus cum trebuie procedat.
      Dacã nu se vede tub, înseamnã cã instalaþia Dvs. este îngropatã direct în tencuialã ºi este fãcutã cu conductor punte, aºanumitul INTENC. Conductorul este plat: cele douã(sau trei) conductoare sunt unite printr-un strat de izolaþie(plastic). În acest caz, conductorului rãmas afarã i se îmbãtâneºte izolaþia, se întãreºte ºi conductorul de aluminiu în urma unor manevrãri repetate se rupe ºi rãmîne ,,atins", cu un contact imperfect. Ruperea se face cam la 1-2cm în tencuialã. Vã puteþi da seama de aceasta miºcându-l când becul e aprins. Dacã fenomenul continuã înseamnã cã defectul e aici. Ca sã puteþi sã vã daþi seama pe ce lungime trebuie sãpat în zid, de conductorul de aluminiu pe care l-aþi gãsit defect, trageþi cu un patent(conductorul sã fie linear, întins) ºi acesta va ieºi afarã din izolaþie relativ uºor.
      Vã doresc succes!
      Sal'tare!
      E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

      Comentariu

      • OMONA
        Incepator
        • 19.iul.2006
        • 48

        #4
        Multumesc mult pentru raspunsuri! Firele sunt bagate printr-o teava de plastic (tub bergman? nu ma pricep de loc la termeni in accest domeniu), am tras de ele si nu a iesit nici unul. Acum mi-am dat seama ca am o problema si cu doza. Nu stiu unde e. Cred ca la renovare, "meseriasii" au astupat-o complet in tencuiala. Cum dau de ea? invatati-ma va rog.
        Varianta cu fire diferite cade, caci n-am lustra, fasungul becului e legat direct de firele din tavan. Solutia cu sapatul in tencuiala de-a lungul tevii pana ajung la doza, nu se poate aplica deoarece teava este ingropata in ciment (constructia blocului fiind din beton monolit) iar cimentul asta se sparge al naibii de greu. Daca doza asta e pe pereti probabil ca situatia e si mai complicata, caci am faianta pana sus. Poate fi pe tavan imediat langa perete? sau pe holul de alaturi? Mentionez ca intrerupatorul este pe hol.
        Nimic nu se pierde totul se transforma!

        Comentariu

        • Baboo
          Living Legend
          • 09.iul.2006
          • 1681

          #5
          În acest caz urmaþi explicaþiile domnului ,,dtdajma". E posibil ca doza sã fie amplasatã deasupra întrerupãtorului. Ciocãniþi peretele, chiar dacã e astupatã doza, are un sunet diferit de peretele plin. Circuitele electrice sunt de obicei amplasate la 30cm de tavan. De obicei!
          Succes!
          Sal'tare!
          E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

          Comentariu

          Procesare...