Tencuiala umeda, perete uscat.

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • argemi
    Incepator
    • 12.iul.2006
    • 9

    Tencuiala umeda, perete uscat.

    In timpul unei inundatii din iunie anul curent am avut putina apa in 2 camere, fapt care a dus la umezirea tencuielii pe o inaltime medie de 50 cm. Ieri loc am dat jos tencuiala intr-un loc si am observat ca zidaria de caramida este uscata sub tencuiala. Din discutii cu unul/altul am inteles ca as avea urmatoarele variante:
    -Sa dau jos tencuiala si sa o refac
    -Sa pun peste tencuiala in zona umeda un strat subtire de batosan
    -Sa astept sa se usuce tencuiala
    Intrebarea mea este daca ar mai fi si alte variante si care din ele ar fi mai buna? Exista posibilitatea uscarii tencuielii tinind cont ca zidul nu este umed?

    George
    De la 10 metri arata bine. De la 2 metri arata ca ceva ce trebuie privit de la 10 metri.
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    #2
    Ar fi bine de realizat o hidroizolatie pe aceasta zona de 50cm, in continuarea hidroizolatiei fundatiei (asta daca exista). Ar aduce mai multa siguranta la o inundatie viitoare.

    Puteti sa asteptati si sa se usuce, insa este posibil ca o anumita zona a tencuielii sa fie afectata si sa necesite reparatii.

    Comentariu

    • argemi
      Incepator
      • 12.iul.2006
      • 9

      #3
      Multumesc pentru raspuns!
      Pana la urma m-am hotarit sa dau jos portiunea de tencuiala afectata, chiar daca deocamdata proprietatile mecanice ale tencuielii arata ca nu ar fi afectata. Motivele ar fi urmatoarele:
      -tencuiala in care a intrat apa contine mai multe saruri decit cea neafectata, si chiar daca se usuca temporar absoarbe umezeala mult mai repede atunci cind umiditatea este ridicata
      -desi caramida nu pare umeda, este imposibil sa nu fi fost afectata, asa ca ar fi bine sa stea vreo 2 saptamini descoperita sa se usuce (si apoi sa o tencuiesc din nou).
      -desi multi mi-au spus sa nu dau jos tencuiala, un maistru constructor mai in varsta (si bine cotat) mi-a spus ca ar trebui sa o dau jos ca din experienta stie ca la inundatiile din 1975 tencuielile umede nu s-au mai uscat, a trebuit sa fie refacute.
      -desi au trecut 2 luni de la inundatii si a fost foarte cald si am aerisit aproape zilnic, nu se observa o uscare a tencuielii, din contra, in ultimele zile mi-a aparut un puf alb de mucegai intr-un colt
      Acum imi pare rau ca nu m-am hotarit mai devreme pentru aceasta actiune, dar am tot sperat ca tencuiala se va usca.

      Exista ceva mortare pentru ziduri umede, care as putea sa le folosesc atunci cind voi tencui din nou portiunea afectata? Cam ce perioada ar trebui sa las zidul gol sa se usuce inainte de tencuire?
      De la 10 metri arata bine. De la 2 metri arata ca ceva ce trebuie privit de la 10 metri.

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15141

        #4
        Cre dca ar trebui sa inspectati zonele afectate prin eliminarea tencuielii exterioare (zone relativ mici, prin sondaj) si sa constatati cu atentie starea de umezeala a constructiei.

        Daca aceasta este exagerat de umeda, nu cred ca ar trebui sa va grabiti cu refacerea tencuielii, eventual sa eliminati tencuiala si sa o lasati o perioada sa se usuce.

        Oricum si daca tencuiti peretele se va usca pana la urma dar mult mai greu.
        Pentru tencuiala se pot folosi mortare Multibat.

        Comentariu

        • cristian catrinoi
          Incepator
          • 25.nov.2007
          • 1

          #5
          Re: Tencuiala umeda, perete uscat.

          in incercarea de a va da un sfat in legatura cu problema dumneavoastra vreau sa va spun ca mai nou exista un aparat care nu necesita curent electric si care noi il amplasam in cladirile afectate de umezeli cu atac de saruri,oferind o garantie de 20 ani.reprezentant AQUAPOL 3000 cu stima CATRINOI CRISTIAN.
          Postat în original de argemi
          In timpul unei inundatii din iunie anul curent am avut putina apa in 2 camere, fapt care a dus la umezirea tencuielii pe o inaltime medie de 50 cm. Ieri loc am dat jos tencuiala intr-un loc si am observat ca zidaria de caramida este uscata sub tencuiala. Din discutii cu unul/altul am inteles ca as avea urmatoarele variante:
          -Sa dau jos tencuiala si sa o refac
          -Sa pun peste tencuiala in zona umeda un strat subtire de batosan
          -Sa astept sa se usuce tencuiala
          Intrebarea mea este daca ar mai fi si alte variante si care din ele ar fi mai buna? Exista posibilitatea uscarii tencuielii tinind cont ca zidul nu este umed?

          George
          AQUAPOL 3000

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15141

            #6
            Atat timp cat doar tencuiala a fost umezita, nu are rost sa o eliminati si sa executati anumite lucrari care nu isi au rostul. Lasati sa se usuce tencuiala si refaceti finisajul.

            Comentariu

            Procesare...