Montare baterie dus

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • napalmique
    Incepator
    • 24.iul.2006
    • 3

    Montare baterie dus

    N-am gasit unde in alta parte sa incadrez chestiunea, mutati daca e necesar.
    Problema: ma pregatesc sa montez o asemenea chestie, de fapt sa o schimb pe cea veche. Orice sfat e binevenit, daca e ceva specific de care credeti ca ar trebui sa stiu, va rog sa-mi spuneti.

    O zi buna. Multumesc.
  • TDJ
    Living Legend
    • 10.apr.2006
    • 2348

    #2
    Un mic sfat, daca vreti sa schimbati si reductiile de la 1/2" la 3/8" care intra in holenderele bateriei (piulitele care prind bateria), uitati-va daca cumva in timp s-a schimbat teava din PVC pentru apa rece. Daca nu, aveti grija ca mufa de pe teava de apa rece este din PVC, si este posibil sa-i stricati filetul. Poate ar fi mai bine sa nu schimbati si reductiile.
    La prinderea holenderelor in reductii folositi cate o garnitura de 3/4" din cauciuc, fara sa strangeti prea tare piulita.

    Comentariu

    • napalmique
      Incepator
      • 24.iul.2006
      • 3

      #3
      Postat în original de dtdajma
      Un mic sfat, daca vreti sa schimbati si reductiile de la 1/2" la 3/8" care intra in holenderele bateriei (piulitele care prind bateria), uitati-va daca cumva in timp s-a schimbat teava din PVC pentru apa rece. Daca nu, aveti grija ca mufa de pe teava de apa rece este din PVC, si este posibil sa-i stricati filetul. Poate ar fi mai bine sa nu schimbati si reductiile.
      La prinderea holenderelor in reductii folositi cate o garnitura de 3/4" din cauciuc, fara sa strangeti prea tare piulita.
      holeandrele sunt 'niplurile' alea cu filet in ambele capete, cu un capat mai gros, altul mai subtire si in forma de z?

      inca ceva, ce-i mai bun, caltz-ul, sau pvc pt pus pe filete ?

      Comentariu

      • TDJ
        Living Legend
        • 10.apr.2006
        • 2348

        #4
        Niplurile au intradevar filete exterioare la ambele capete, dar ceea ce descrii tu acolo se numeste reductie sau niplu reducator de la 3/4" la 1/2".
        Holenderul este piesa de la baterie care se infileteaza pe reductia pe care ai descris-o. Holender sau piulita olandeza.
        Personal folosesc banda de teflon pentru etansarea imbinarii filetate si n-am avut niciodata vreo problema. Caltiul etanseaza poate mai bine decat banda de teflon, dar nu-mi place estetic.

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15141

          #5
          Personal, atunci cand am ocazia sa schimb cate ceva pe acasa, folosesc calt+banda de teflon.

          Comentariu

          • TDJ
            Living Legend
            • 10.apr.2006
            • 2348

            #6
            Postat în original de Gemini
            Personal, atunci cand am ocazia sa schimb cate ceva pe acasa, folosesc calt+banda de teflon.
            Am mai auzit de aceasta metoda care este foarte buna. Se pune calti pe filetul exterior si peste calti se pune banda de teflon. Nu am incercat niciodata, rezumandu-ma la teflon iar peste teflon vaselina astfel incat in momentul infiletarii banda de teflon sa nu fie trasa de pe filetul exterior. Filetul exterior trebuie sa fie aderent pentru a pastra banda sau caltiul pe el, iar filetul interior sa fie lubrifiat pentru pastrarea izolatiei in pozitia aplicata.
            De fapt orice metoda folositi, daca este bine aplicata nu va creea probleme. Ca o ultima indicatie din partea mea as zice ca este bine sa asperizati filetul interior, puneti calti, teflon, vaselina si infiletati. Grosimea stratului de calti+teflon il alegeti in functie de jocul initial al imbinarii filetate.
            Mult succes!

            Comentariu

            Procesare...