Perete cu igrasie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • kandrei2
    Incepator
    • 02.aug.2006
    • 18

    Perete cu igrasie

    Stau intr-o casa mai veche (50-60 ani).Am o camera unde un perete spre vecinu e cu igrasie. Cind m-am apucat s-al renovez am observat ca pardosela din camera e mai jos decit curtea vecinului (peretele cu igrasie e cu vreo 30 cm sub pamint ) .In interior vreau sa izolez cu poliester. Cum as putea sa izolez din exterior ?
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    #2
    NU am inteles cum este cu peretele dinspre vecin?
    Este comun cu vecinul sau nu este accesibil din exterior.

    O izolatie interioara cu polistiren cred ca va accentua problemele cu igrasia.

    Ideea este sa se incerce o eliminare sau diminuare a infiltratiilor exterioare de umezeala.

    Comentariu

    • kandrei2
      Incepator
      • 02.aug.2006
      • 18

      #3
      In zona respectiva peretele este liber, de aia as vrea sa-l izolez, sa nu mai patrunda umezeala din exterior in perete,mai ales portiunea de sub pamint (peretele este si in partea nordica).
      In interior ce s-ar putea face (izolatie termica)

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15141

        #4
        Cred ca izolatia interioara este ultimul lucru care trebuie facut.

        Ceea ce ar trebui sa faceti, cred ca este o hidroizolare a peretelui exterior in care se infiltreaza umezeala din sol. Pentru aceasta se executa o sapatura si se aplica o solutie hiroizolatoare adecvata. Mentionez ca aceasta lucrare se face de catre o firma specializata si trebuie tinut cont de specificul casei (fundatiei) pentru evitarea afectarii acesteia.

        Comentariu

        • nicolae_marius
          Incepator
          • 07.aug.2006
          • 1

          #5
          Perete exterior cu igrasie probabil de la termopan


          Locuiesc intr-un apartament la etj1 unde acum 3 ani am montat tamplarie de aluminiu cu geam termopan. De atunci a aparut igrasie pe peretii exteriori cu ferestrele . Am consultat o serie de meseriasi si toti mi-au recomandat sa hidroizolez pe interior toti peretii (exteriori), dar fiecare in felul lui. Am aflat si va rog sa ma corectati daca gresesc ca in primul rand trebuie placat cu polistiren de 3 cm peretele si peste pentru a nu ocupa spatiu meseriasul ne-a recomandat placarea cu rigips prin lipire cu un adeziv special (fara a realiza structura metalica ). Credeti ca este bine sa se renunte la structura metalica ? Sigur nu ma trezesc cu placa de rigips cazuta? De la alt meserias am aflat ca daca folosim structur metalica intre polistiren si rigips trebuie bagata si vata minerala. Daca puteti dati-mi o solutie cum ati rezolva aceasta problema dumneavoastra, adica cum ati hidroizola peretii pt a scapa de igrasie si daca se poate etapele de realizare a lucrarii. Va multumesc .

          Comentariu

          • Gemini
            Moderator
            • 06.iun.2006
            • 15141

            #6
            Acest efect este intalnit cel mai des la apartamentele din beton.

            Cred totusi ca nu este vorba de igrasie ci doar de condens si eventual mucegai.
            Explicati este ca vaporii de apa din aer (si cred ca in apartamentul dvs. umezeala este mai accentuata), condenseaza pe suprafetele mai reci. Acest efect este accentuat datorita etansarii superioare a noii tamplarii fata de cea veche.

            Prima masura este aerisirea normala, prin deschiderea cat mai deasa a geamului.
            Alta masura de luat in calcul este climatizarea spatiului prin utilizarea unui dezumidificator.

            Solutia cu hidroizolarea peretelui nu este adecvata pentru ca in acest caz nu aveam o problema datorata infiltratiilor de apa.

            In coloborare cu masurile de mai sus se poate face si o termizolare interioara a peretelui in sistemul rigips+vata minerala, asa cum probabil o sa gasiti in numeroasele discutii pe forum.

            Comentariu

            Procesare...