Hidroizolare sub parchet

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • i96nds
    Membru marcant
    • 03.ian.2006
    • 427

    Hidroizolare sub parchet

    Ma intereseaza daca exista vreo metoda de a face hidroizolatie sub parchet. Adica in caz de nenorocire - adica inundatie - macar sa ai de suferit doar tu (ca se umfla parchetul, evident) dar sa nu se duca apa si la vecinul de dedesupt. Evident, e vorba de o inundatie mica, nu de una mare

    Placile astea de beton mai au fisuri si apa se infiltreaza repede de la un etaj la altul. De aceea as vrea o hidroizolatie - de exemplu in bucatarie.
    Sub gresie mi-e clar cum fac. Insa sub parchet ce e de facut?

    Se poate folosi o amorsa bituminoasa gen Hydrostop (Atlas dar nu numai ei au asa ceva) ?
    Stefan
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    #2
    Nu cred ca se merita realizarea unei anumite hidroizolatii a pardoselii din camere pentru situatia prezentata de dvs., situatie cu care multi nu se confrunta niciodata.
    De fapt nu cred ca cineva a realizat o hidroizolatie a camerelor.

    O solutie ar fi utilizarea produselor de hidroizolare din gama Ceresit (CL50, CR65, CR66).

    Comentariu

    • TDJ
      Living Legend
      • 10.apr.2006
      • 2348

      #3
      Si eu m-am gandit la problema postata. Daca un eveniment nefast (accident) nu a avut loc niciodata, nu inseamna ca acel eveniment nu ar putea avea loc si ca masurile de precautie nu s-ar justifica. Oare cati dintre vecini au montat la calorifere robineti pe tur si pe retur, sau in caz de avarie stiu de unde sa opreasca apa din subsol? Acum raspunzand topicului deschis ma gandesc ca folia de polietilena expandata care se pune sub parchet ar constitui o hidroizolatie daca pe zonele de suprapunere ar fi folosit un adeziv care nu ar permite infiltrarea apei, iar pe perimetrul incaperii folia s-ar prelungi pana sub plinta. Sau daca folia nu ar permite retinerea apei, sub folia respectiva s-ar pune o folie de polietilena care s-ar prelungi pana sub plinta.

      Comentariu

      • Gemini
        Moderator
        • 06.iun.2006
        • 15141

        #4
        Asta ar fi o metoda autohtona de a impiedica apa sa nu se infiltreze si pe care nu o pot numi solutie hidroizolatoare.

        Sa presupunem ca montam o folie polietilena sub plinta, in dreptul tocului de usa nu va fi inaltata si deci libera circulatie a apei exista. Aceasta folie nu ar mai permite respiratia placii de beton si ar putea duce la aparitia condensului, umezelii si poate si a mucegaiului.

        In privinta robinetilor de calorifer tur-retur, este adevarat ca sunt destul de rari mai ales la instalatiile vechi dar asta nu inseamna sa ducem discutia in extrema. Va inteleg dorinta de a realiza sisteme perfecte din toate punctele de vedere insa realitatea ne invata ca nu se justifica intotdeauna o maximizare a elementelor de siguranta.

        Raman la ideea ca daca trebuie facut ceva in acest sens atunci trebuie facut cu materiale adecvate.
        Pentru linistea dvs. pot sa va spun ca in 10 ani de cand locuiesc la apartament nu am facut nici o inundatie si nu am avut nici o situatie de avarie in instalatiile apartamentului (caldura, apa calda-rece etc). Daca cineva doreste sa fie sigur ca nu are probleme atunci trebuie sa mentina instalatiile respective in stare buna de functionare si atunci dispare efectul inundatiei.
        Deci, tratarea problemei la sursa si nu la efect.

        Comentariu

        • i96nds
          Membru marcant
          • 03.ian.2006
          • 427

          #5
          Acum conteaza mai putin motivul DE CE vreau sa fac asta.
          De exemplu in bucatarie cred ca se justifica. Acolo poti sa mai scapi apa pe jos.

          Deci pana la urma amorsa aia bituminoasa credeti ca ar fi buna? Pretul ei nu e mare si in cateva ore operatiunea e gata. Se dau doua straturi peste sapa si ai scapat. Ce parere aveti?
          Stefan

          Comentariu

          Procesare...