boiler electric fara impamintare

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • aliy
    Incepator
    • 12.aug.2006
    • 98

    boiler electric fara impamintare

    am un boiler electric,nu am impamantare la casa cum pot face ca acea priza [a boilerului]sa aibe impamintare[mai detaliat daca se poate].Va multumesc
  • TDJ
    Living Legend
    • 10.apr.2006
    • 2398

    #2
    Sa inteleg ca locuiti la casa, nu la bloc? Daca locuiti la casa puteti construi dvs. o masa. Asteptam detalii.

    Comentariu

    • Maestrul Max
      Living Legend
      • 28.iul.2006
      • 6886

      #3
      Sfatul meu e sa contactezi un electrician autorizat pentru realizarea instalatiei de pamintare. Daca diametrul tuburilor de PVC (in cazul in care inst. electrica e realizata prin tub) permite montarea inca a unui conductor, electricianul poate stabili un traseu cat mai scurt spre exteriorul casei.
      Folosirea boilerulu electric fara legatura la pamintare este interzisa.i
      Cu stima.

      Comentariu

      • Seni
        Living Legend
        • 05.mar.2006
        • 3526

        #4
        au mai fost intrebari de acest gen, cea mai simpla impamantare este folosirea nulului pe un circuit separat.

        Comentariu

        • Consultant electrice
          Moderator
          • 08.nov.2005
          • 3240

          #5
          Este un topic detaliat despre paratraznet si impamantare. Daca nu se respecta ce scrie acolo se vor face numai improvizatii!
          In alta ordine de idei daca in casa exista un circuit de impamantare problema consta in tragerea unui conductor catre priza boilerului si schimbarea acesteia cu una cu circuit de impamantare!
          Curentul nu iarta!

          Comentariu

          • Codex
            Membru
            • 12.mai.2006
            • 253

            #6
            ... daca aveti circuit de pamantare adus la circuitul tabloului si implicit distribuit de acolo in locuinta ... atunci problema se rezolva ceva mai usor prin aducerea unui fir de impamantare pana la priza in care alimentati boilerul electric.
            ... daca nu aveti circuit de pamantare DELOC atunci problema se rezolva prin crearea unei prize de pamant in jurul casei pe care o puteti folosi ca pamantare. Singura problema in acest caz ar fi ca acea priza trebuie proiectata pentru o anumita valoare si deci o cheltuiala atat cu proiectarea cat si cu materialele pe care va trebui sa le suportati

            Cu respect
            Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

            Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

            Electrician autorizat IIA + IIB

            Comentariu

            • aliy
              Incepator
              • 12.aug.2006
              • 98

              #7
              priza are tras fir de impamintare catre exterior[din priza prin zid afara],dar nu stiu cum sa fac impamintarea.Am auzit ca se bat 3 tevi galvanizate in pamint si se leaga de ele priza.NU am impamintare la casa.A-SI DORI doar la acea priza sa ii fac o impamintare,dar nu stiu prea bine cum.Daca se poate sa imi explice si mie cineva

              Comentariu

              • TDJ
                Living Legend
                • 10.apr.2006
                • 2398

                #8
                In cazul acesta este cel mai bine sa-ti construiesti o impamantare.
                Am citit undeva demult ca se realizeaza dintr-o tabla de cupru cu suprafata de aprox. 1m^2 ingropata la o adancime de 1.5m. De ea se prinde cu suruburi un cablu din Cu care va ajunge la suprafata si se va fixa de marginea casei. Prin intermediul unei prinderi demontabile se va cupla firul care ajunge la priza pe post de masa. O alta varianta pe care am auzit-o este cu 4 tevi galvanizate ingropate vertical la adancimea de 1.5m, sudate intr-un cadru. De cadru se prinde firul care iese la suprafata. In ambele cazuri recomand ca firul sa iasa la suprafata prin interiorul unei tevi metalice postata vertical pentru a-l proteja contra deteriorarilor mecanice.
                Dintre cele doua variante as alege-o pe prima. Sper sa gasesc acasa cartea unde era descrisa acesta metoda, caz in care voi reveni cu detalii.

                Comentariu

                • Codex
                  Membru
                  • 12.mai.2006
                  • 253

                  #9
                  Deci dvs aveti circuit de pamantare in casa dar nu aveti racord fizic la o priza de pamant.
                  In acest caz priza de pamant se realizeaza prin ingroparea in pamant a unui material metalic, material ce va realiza priza cu pamantul ca protectie a scurgerilor de curenti de defect.
                  E simplu sa spun ca ingropati un numar de n tevi de metal sau ingropati o placa metaliza ol-zn cupru etc. Schepsisul intervine tocmai la dimensionarea acelei prize de pamant la o rezistenta ohmica mai mica decat rezistenta corpului omenesc luata in calcul in cazul dvs in momentul in care sunteti in cada sau sub dus si udat din cap pana in picioare sa fiti protejat impotriva electrocutarii.
                  In fine, valoarea prizei de pamant variaza functie de rezistivitatea pamantului, dimensiunea prizei etc.
                  Pentru a avea o siguranta marita impotriva electrocutarii cel mai bine estesa vb cu cineva din apropiere care sa va realizeze acea priza de pamant.
                  A bate 2 tevi in pamant sau a ingropa o placa metalica in pamant nu iti poate garanta nimeni ca va avea o rezistenta de protectie buna daca NU VA FI MASURATA
                  Asa ca eu am expus situatia dvs veti face alegerea potrivita

                  Cu respect
                  Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

                  Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

                  Electrician autorizat IIA + IIB

                  Comentariu

                  Procesare...