iluminare incapere

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • dalmy
    Incepator
    • 04.aug.2006
    • 22

    iluminare incapere

    As dori sa stiu si eu daca exista o metoda de calcul al necesarului de iluminare intr-o camera.

    Am un hol mai lung si doresc sa pun mai multe aplice care sa fie aprinse si stinse de la 2-3 butoane.

    Problema mea este cum calculez necesarul de lucsi pentru o incapere, avand deja o experienta neplacuta cu aplice mici care nu accepta becuri mai mult de 40W.

    Multumesc
  • Codex
    Membru
    • 12.mai.2006
    • 253

    #2
    Postati va rog dimensiunile holului H/L/l (m). De asemeni specificati existenta tavanelor false sau nu, culoarea peretilor, nivelul de mobilare al peretilor pe hol.

    Voi incerca eu sa va dau un necesar calculat pentru aceasta incapere
    Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

    Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

    Electrician autorizat IIA + IIB

    Comentariu

    • dalmy
      Incepator
      • 04.aug.2006
      • 22

      #3
      Este un hol de circa 7 pe 1.800...

      pe o parte va fi un mobilier de pal (mare parte din hol va fi lat doar de 1.100), nu f. deschi iar pe celalalt perete va fi un galben/portocaliu deschis.

      Inaltimea este cea a unui apartament normal.


      O zi buna
      Fișiere Atașate

      Comentariu

      • TDJ
        Living Legend
        • 10.apr.2006
        • 2398

        #4
        Postat în original de Codex
        Pstati va rog dimensiunile holului H/L/l (m). De asemeni specificati existenta tavanelor false sau nu, culoarea peretilor, nivelul de mobilare al peretilor pe hol.

        Voi incerca eu sa va dau un necesar calculat pentru aceasta incapere
        Daca ati avea amabilitatea de a ne impartasi si noua calculul de proiectare, sigur veti multumi mai multi membrii.

        Comentariu

        • Codex
          Membru
          • 12.mai.2006
          • 253

          #5
          Postat în original de dalmy
          Este un hol de circa 7 pe 1.800...

          pe o parte va fi un mobilier de pal (mare parte din hol va fi lat doar de 1.100), nu f. deschi iar pe celalalt perete va fi un galben/portocaliu deschis.

          Inaltimea este cea a unui apartament normal.


          O zi buna
          La dimensiunile holului pe care le aveti nevoie de un flux total necesar de 7461 [lm] pentru a obtine o intensitate luminoasa echivalenta de 100 [lx]

          Rezolvarea in cazul dvs, dupa parerea mea este:

          1. fie alegeti amplasarea in lungimea plafonului a 5 becuri economice de 20W pe axa plafonului la distanta de 0.7m fata de perete si 1.4m intre becuri (puterea instalata totala a becurilor este de 100W echivalentul unui bec incandescent de 100W) (asigura o dispersie uniforma a fluxului luminos dar este o posibilitate oarecum inestetica)

          2. fie puneti pe peretele lateral 2 aplice a cate 2 becuri economice de 20W la inaltimea de 2m (varianta si mai economica si mai estetica)

          3. fie pe axa plafon instalati 3 corpuri de iluminat flourescent a cate 2 tuburi de 18W distanta fata de perete 1.17m iar intre corpuri 2.33m (metoda mai costisitoare dar asigura o dispersie uniforma a fluxului luminos si este o metoda oarecum insetetica)

          4. fie amplasati pe plafon 2 corpuri de iluminat tip FIRA 418 pe axa plafonului (metoda relativ scumpa, dar ceva mai estetica, oarecum costisitoare)

          Acestea ar fi propunerile mele, dvs va alegeti optiunea dorita.

          Cu respect
          Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

          Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

          Electrician autorizat IIA + IIB

          Comentariu

          • Codex
            Membru
            • 12.mai.2006
            • 253

            #6
            Postat în original de dtdajma
            Postat în original de Codex
            Pstati va rog dimensiunile holului H/L/l (m). De asemeni specificati existenta tavanelor false sau nu, culoarea peretilor, nivelul de mobilare al peretilor pe hol.

            Voi incerca eu sa va dau un necesar calculat pentru aceasta incapere
            Daca ati avea amabilitatea de a ne impartasi si noua calculul de proiectare, sigur veti multumi mai multi membrii.
            Cu respect nu as putea face asa ceva din multiple motive, unul dintre ele este faptul ca documentatia este destul de elaborioasa si nu as avea cum sa o postez pe forum in cateva randuri

            Cu respect
            Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

            Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

            Electrician autorizat IIA + IIB

            Comentariu

            • TDJ
              Living Legend
              • 10.apr.2006
              • 2398

              #7
              Daca cineva a cerut calculul spre a fi prezentat in cateva randuri sigur s-a inselat, o arhiva ar constitui o metoda mai accesibila chiar si pentru un fisier mai amplu.

              Comentariu

              • Codex
                Membru
                • 12.mai.2006
                • 253

                #8
                Postat în original de dtdajma
                Daca cineva a cerut calculul spre a fi prezentat in cateva randuri sigur s-a inselat, o arhiva ar constitui o metoda mai accesibila chiar si pentru un fisier mai amplu.
                Stimate domn incerc sa ajut atat cat stiu lumea care cere sfatul aici pe post, nu sa dau lectii. Imi cer scuze pentru raspunsul un pic sarcastic dar daca aveam o informatie electronica ar fi fost usor. Dinpacate ca sa transpun electronic o informatie care dupa cum v-am spus nu e putina nu cred ca e acelasi lucru

                Cu respect
                Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

                Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

                Electrician autorizat IIA + IIB

                Comentariu

                • dalmy
                  Incepator
                  • 04.aug.2006
                  • 22

                  #9
                  Multumesc pentru raspuns! Cred ca o sa aleg varianta 2.


                  Sincer am cautat pe net softuri pentru a genera astfel de calcule insa am gasit unele greoaie cu care nu am reusit sa fac nimic. Nici documentatie tehnica pentru asa ceva.

                  Apreciez informatia primita si multumesc inca odata.

                  Comentariu

                  • danhome_52
                    Membru Marcant
                    • 26.dec.2005
                    • 750

                    #10
                    Salut!
                    Este ceva,care sper sa fie de folos!
                    Bafta!

                    Comentariu

                    • TDJ
                      Living Legend
                      • 10.apr.2006
                      • 2398

                      #11
                      danhome_52
                      Apreciez dechiderea de care dai dovada motiv pentru care meriti multumirile noastre!
                      Sunt convins ca si "Codex" ne-ar fi oferit lectura de specialitate daca ar fi avut posibilitatea.

                      Comentariu

                      Procesare...