Impamantarea prin tevile de apa

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • xelanoimis
    Membru
    • 19.iul.2006
    • 141

    Impamantarea prin tevile de apa

    Buna ziua.

    Urmeaza sa fac impamantarea la noul apartament. E vorba de o casa veche cu 2 etaje (6 apartamente) care nu are deloc impamantere. Am refacut instalatia electrica si urmeaza sa fac si impamantarea pentru a o lega.

    Problema este ca unele familii din bloc, neavand impamantare, s-au legat la tevile de apa!
    Si nici nu par prea interesate sa participe financiar la constructia unei impamantari normale.
    Eu oricum o voi face cel putin pentru mine.

    As dori sa stiu ce grad de pericol prezinta pentru mine existenta acestor impamantari la tevile de apa, in caz ca raman apartamente care nu doresc sa plateasca un fir de la priza de pamant pana la ei in casa.

    1. Exista posibilitatea sa fiu curentat prin reteaua de apa in cazul unor probleme la aparatele lor? Sau doar in rarele situatii cand se intrerupe teava de apa, ca de ex. montarea unui nou robinet, etc

    2. Eu sunt la etajul 1. Ma afecteaza in aceeasi masura o astfel de legatura a vecinului de de-asupra fata de una la vecinul de sub mine? Dar de pe cealalta coloana de apa?

    3. Trebuie neaparat sa-i conving pe toti sa-si faca impamantarea calumea pentru a putea face baie in siguranta? Asta ar putea insemna sa cam platesc eu tot si tot nu am convingerea 100% ca vor renunta sa mai se lege la tevile de apa.

    4. S-ar rezolva problema daca impamantez corect teava mea de apa ?

    Multumesc!
    Alex
  • TDJ
    Living Legend
    • 10.apr.2006
    • 2397

    #2
    Mare imprudenta prin legarea masei de la priza la coloana de apa calda.
    1. Da, exista riscul de a va electrocuta in cazul in care folositi apa calda si sunteti descult pe gresie sau ciment.
    2. Va afecteaza in mod egal scurgerea de curent prin corpul dvs. si podea.
    3. Puteti face dvs. investitia si va luati banii de de asociatia de proprietari care o trece pe reparatii in calculul facturii, deoarece este o investitie de care se bucura toti vecinii. Dar mai bine ar fi sa discutati in prealabil pentru strangerea banilor in rate.
    4. Ar fi tot o improvizatie care poate genera accidente.

    Comentariu

    • xelanoimis
      Membru
      • 19.iul.2006
      • 141

      #3
      Merci de lamuriri, acum trebuie sa-i lamuresc si eu pe ei

      Comentariu

      • Consultant electrice
        Moderator
        • 08.nov.2005
        • 3240

        #4
        Curentul merge pe calea rezistentei cat mai mica si exista riscul ca traseul urmat de curent sa treaca si prin corpul unei persoane la un anumit moment....deci este o improvizatie riscanta!
        Curentul nu iarta!

        Comentariu

        • bigjoe
          Membru Marcant
          • 19.mai.2006
          • 481

          #5
          Re: Imamantarea prin tevile de apa

          Postat în original de xelanoimis
          Buna ziua.

          Urmeaza sa fac impamantarea la noul apartament. E vorba de o casa veche cu 2 etaje (6 apartamente) care nu are deloc impamantere. Am refacut instalatia electrica si urmeaza sa fac si impamantarea pentru a o lega.

          Problema este ca unele familii din bloc, neavand impamantare, s-au legat la tevile de apa!
          Si nici nu par prea interesate sa participe financiar la constructia unei impamantari normale.
          Eu oricum o voi face cel putin pentru mine.

          As dori sa stiu ce grad de pericol prezinta pentru mine existenta acestor impamantari la tevile de apa, in caz ca raman apartamente care nu doresc sa plateasca un fir de la priza de pamant pana la ei in casa.

          1. Exista posibilitatea sa fiu curentat prin reteaua de apa in cazul unor probleme la aparatele lor? Sau doar in rarele situatii cand se intrerupe teava de apa, ca de ex. montarea unui nou robinet, etc

          2. Eu sunt la etajul 1. Ma afecteaza in aceeasi masura o astfel de legatura a vecinului de de-asupra fata de una la vecinul de sub mine? Dar de pe cealalta coloana de apa?

          3. Trebuie neaparat sa-i conving pe toti sa-si faca impamantarea calumea pentru a putea face baie in siguranta? Asta ar putea insemna sa cam platesc eu tot si tot nu am convingerea 100% ca vor renunta sa mai se lege la tevile de apa.

          4. S-ar rezolva problema daca impamantez corect teava mea de apa ?

          Multumesc!
          Alex

          DA se rezzolva daca impamintati teava dumneavoastra de apa, iar acuma chiar asa trebuie facut!!
          Ca daca faceti altfel veti fi singurul care se va curenta!!

          Totusi ar trebui desfacuta impamintarea cat mai repede de pe prize pt ca cineva va muri!!!

          dar la TOTI deodata! adica opriti curentul si desfaceti legatura asta de 2 bani la toti!!

          Doamne traim in ROmania si ne ia toto timpul111
          ai grija ..

          Comentariu

          • Codex
            Membru
            • 12.mai.2006
            • 253

            #6
            Parerea mea e sa realizati cat mai repede o pamantare la locuinta dvs.
            si legati la aceasta toti locuitorii care improvizat scurg curentii de defect pe tevile de apa.

            Daca vor fi reticienti realizati o priza de pamant de max 1 ohm (va fi ceva mai scumpa decat prizele clasice de 4 ohm dar mai sigura) si legati la ea prin legatura electrica tevile de apa. In felul acesta veti fi protejat. Totusi facend astfel veti realiza o pamantare si pentru ceilalti locuitori prin tevile de apa insa NELEGALA.
            Discutiile pe care le ve-ti duce cu ei la plata cheltuielilor va pi partea a doua, pe primul loc fiind siguranta dvs.
            Legarea la tevile de apa este o metoda improvizata care daca e folosita este neaparat pe termen foarte scurt, periclitandu-se altfel vietile locatarilor ceilalti.

            Faceti-va priza de pamant de 1ohm legati-va circuitul electric al casei la ea si tevile metalice (cazul expus de dvs si cada si dusul legatile tot la aceasta pamantare) si sunteti protejat impotriva electrocutarii.

            Cu respect
            Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

            Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

            Electrician autorizat IIA + IIB

            Comentariu

            • aliy
              Incepator
              • 12.aug.2006
              • 98

              #7
              Postat în original de Codex
              Parerea mea e sa realizati cat mai repede o pamantare la locuinta dvs.
              si legati la aceasta toti locuitorii care improvizat scurg curentii de defect pe tevile de apa.

              Daca vor fi reticienti realizati o priza de pamant de max 1 ohm (va fi ceva mai scumpa decat prizele clasice de 4 ohm dar mai sigura) si legati la ea prin legatura electrica tevile de apa. In felul acesta veti fi protejat. Totusi facend astfel veti realiza o pamantare si pentru ceilalti locuitori prin tevile de apa insa NELEGALA.
              Discutiile pe care le ve-ti duce cu ei la plata cheltuielilor va pi partea a doua, pe primul loc fiind siguranta dvs.
              Legarea la tevile de apa este o metoda improvizata care daca e folosita este neaparat pe termen foarte scurt, periclitandu-se altfel vietile locatarilor ceilalti.

              Faceti-va priza de pamant de 1ohm legati-va circuitul electric al casei la ea si tevile metalice (cazul expus de dvs si cada si dusul legatile tot la aceasta pamantare) si sunteti protejat impotriva electrocutarii.


              Cu respect
              -cum se realizeaza o priza de pamant?(daca sa poate detaliat)MULTUMESC

              Comentariu

              • Codex
                Membru
                • 12.mai.2006
                • 253

                #8
                in subiectul "informatii detaliate despre paratrasnet" cred ca veti afla tot ce va intereseaza!

                Cu respect
                Curentul nu iarta, gresesti o singura data! Dezolant !!!

                Deci daca nu stii intreaba! Daca stii ... mai intreaba sa fii sigur ca stii bine ce stii!

                Electrician autorizat IIA + IIB

                Comentariu

                Procesare...