Mutarea contorului electric pe scara

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • xelanoimis
    Membru
    • 19.iul.2006
    • 141

    Mutarea contorului electric pe scara

    Doresc sa scot contoarul electric pe scara (casa veche 2 etaje), dar asta doar daca nu costa prea mult. Doresc sa evit specula "meseriasilor", cum au mai patit-o altii.

    Am vorbit la Electrica sector 1 si mi s-a dat un nr de telefon de la un "meserias" autorizat.
    L-am sunat si a inceput cu abureli si nu am reusit sa obtin un pret pentru lucrare, ramanand sa vorbim peste vre-o saptamana, cand se "intoarce". Oare asta o fi singura persoana autorizata de Electrica sa mute contuare pe scara in intreg secorul 1 ?!
    Stiu ca in trecut asta era un fel de lux si fiecare "meserias" cerea cat vroia el. Dar mai nou am inteles ca Electrica doreste aceasta operatie facand-o chiar gratis prin unele blocuri.

    Doresc sa-mi spuna cineva, daca stie, cat ar trebui sa ma coste aceasta operatie. E practic vorba de mutare contorului din hol pe scara, sigilarea fiind facuta de Electrica.
    De asemenea daca stie cineva o persoana autorizata care imi poate face lucrarea, sau daca cineva a facut asta de curand, cum a procedat?

    Multumesc!
    Alex
  • TDJ
    Living Legend
    • 10.apr.2006
    • 2348

    #2
    Unii vor sa aiba contorul de energie electrica in casa, lesne de inteles de ce, iar dvs. doriti sa-l scoateti afara? Care ar fi motivele?

    Comentariu

    • xelanoimis
      Membru
      • 19.iul.2006
      • 141

      #3
      Pentru ca e un obiect "urat" care nu imi fososeste la nimic in hol
      Contuorul de gaz nu e in apartament nu? Si nici nu doresc sa trebuiasca sa fiu acasa cand vine sa-l citesteasca. Nici sa-l citesc eu si sa duc la electrica indexul. In fond este contuorul lor, ei il citesc, eu platesc.

      In afara de frica sa nu se lege altcineva la el nu vad de ce l-ar dorii unii oameni in casa. Ce e drept mai stiu pe cineva caruia chiar ii trebuia in casa... avea un fir cu curent "gratis".

      Oricum daca e foarte scump... nu ma deranjeaza chiar atat de tare
      Idee e sa aflu pretul operatiei.

      Comentariu

      • rodian
        Incepator
        • 20.mar.2006
        • 7

        #4
        Buna ziua,
        De o problema asemanatoare m-am lovit si eu dar in sectorul 2.Am vrut sa mut contorul cu 40cm mai la stanga fata de pozitia initiala, pe acelasi perete in acelasi hol ... Am sunat la Electrica si mi-au spus ca trebuie facuta cerere de modificare a instalatie ... deci mai intai debransare si apoi rebransare .... soooo ... eu unul am renuntat pt. ca, dupa ce am calculat, costurile erau nejustificat de mari ...

        Comentariu

        • IONUTZ_CJV5
          Incepator
          • 10.mai.2006
          • 75

          #5
          intr-adevar trebuie aviz de modificare a instalatiei, la electrica platesti cam 85,4 ron receptia lucrarii si 41 ron cererea

          iti trebuie o cutie BMP care o monteaza o firma autorizata anree (partea cu firma difera de la cateva milioane 7-8 la 12-136 sau mai mult, cum prinde fraierul )

          oricum costa destul de mult si dureaza de asemenea cateva saptamani (daca vrei se poate si de pe o zi pe alta dar depinde cu cine faci si cu "cat" faci...
          made in romania

          Comentariu

          • xelanoimis
            Membru
            • 19.iul.2006
            • 141

            #6
            7-8 mil minim ! Pragul meu era de 2-3.
            Mda, cred ca nu e chiar atat de urat contuarul asta...
            Ba e chiar frumos
            Cred ca o sa-l pastrez inauntru. Afara vine iarna si e frig.

            Comentariu

            Procesare...