Detalii despre hidroizolatie

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • bogdan.sb
    Membru Marcant
    • 23.aug.2006
    • 548

    Detalii despre hidroizolatie

    Buna ziua,
    va rog sa ma scuzati daca repet unele intrebari.
    Locuiesc intr-o casa mai veche (aprox. 70 ani) cu pivnite de 70 mp in proportie de 70% betonate. In pivnita, dupa ce sunt mai multe zile ploioase nivelul panzei freatice se ridica la 10-15 cm sub nivelul pardoselii. Nivelul pardoselii in pivnita este la aproximativ 70 cm sub nivelul curtii, iar fundatia ajunge la inca 40-50 cm sub nivelul pardoselii din pivnita. In unele zone, pe pereti a inceput sa "se urce" umezeala, iar in partea unde nu este sapa pe pardoseala este de-a dreptul noroi. Toate acestea se intampla de 2 ani incoace, de cand cantitatea de apa pluviala este mai mare. Totodata la 10 m de casa curge un parau.
    Pentru a scapa de aceasta problema mi-am propus urmatoarele:
    1. sa sap in jurul casei, pe exterior, se aplic mempbrana pentru hidroizolatie (din aceea cu crampoane) fara sa o lipesc, dupa care sa astup santurile cu pamintul scos.
    2. In pivnite, de jur imprejurul peretilor sa fac un sistem de drenaj: sap, tub pentru drenaj si sa astup santurile cu sort, fara sa mai folosesc si membrana. Tubul pentru drenaj sa se verse intr-o fantana oarba de unde cu o pompa submersibila sa scot apa afara.

    Va rog sa-mi spuneti daca este corect. Daca da, la ce adancime trebuie sa sap in exrterior, cum trebuie asezata membrana corect, cat trebuie sa sap in interior, ce panta trebuie sa dau la tubul pentru drenaj, ce dimensiuni trebuie sa aiba fantana oarba si sortul.

    Va multumesc,
    cu respect
    Bogdan.
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15133

    #2
    O astfel de lucrare este foarte complexa si nu cred ca se poate realiza decat de firme autorizate. Interventia la fundatii poate crea neplaceri.

    Avand in vedere vechimea constructiei, probabil este necesara realizarea unei hidroizolatii exterioare. Acest lucru se face prin desfacerea totala fundatiei si aplicarea membranelor pe intreg perimetrul fundatiei.

    Va sfatuiesc sa contactati o firma specializata si sa purtati o discutie in acest sens.

    Aceasta va poate prezenta si un sistem de drenaje care sa fie eficient si adaptat la situatia efectiva a constructiei.

    Sistemele de drenaj sunt constituite dintr-o retea de tevi, special perforate si invelite in geotextil pentru a capta, retine si conduce apa in exces catre un rezervor central sau catre sistemul de canalizare.

    Comentariu

    • bogdan.sb
      Membru Marcant
      • 23.aug.2006
      • 548

      #3
      Problema este ca in Sibiu (eu locuiesc in Sibiu) nu prea sunt nu stiu ce firma de specialitate ...
      Oricum lucrarea o sa o realizez cu o firma de constructii, dar vreau sa stiu parerea d-vs pentru ca sa pot sa verific ceea ce o sa-mi spuna ca terbuie facut cei pe care o sa-i angajez.
      Asa ca, insist, daca se poate, sa-mi dati detalile cerute.

      Va multumesc.

      Comentariu

      Procesare...