Trotuar

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • suomi
    Incepator
    • 29.nov.2005
    • 54

    Trotuar

    Sunt in stadiul execuþiei trotuarului ce inconjoatã casa (ce se va etanºa cu bitum). În proiect, sub acest trotuar, existã un strat de pietriº de grosime nespecificatã (aproximativ conform desenului atasat). Întrebare: Este acel strat absolut necesar ? Se poate înlocui pietriºul respectiv cu moluz ? Terenul pe care am construit casa este in pantã uºoarã ºi nu reþine apa. Mulþumesc.
    Fișiere Atașate
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    #2
    Va recomand sa folositi pietris. Trebuie executata si o compactare inainte de turnarea betonului.

    Comentariu

    • suomi
      Incepator
      • 29.nov.2005
      • 54

      #3
      Multumesc. Intre timp m-am conformat. Acum urmeazã sã torn bitumul. Întrebare: Existã vreun produs anume pe bazã de bitum care se poate turna la rece sau trebuie sã apelez la clasica smoalã ?

      Comentariu

      • Maestrul Max
        Living Legend
        • 28.iul.2006
        • 6920

        #4
        Se poate folosi si emulsie bituminoasa Apla HydroRepairs, insa este foarte scumpa 20 Kg=161 Ron. Complectati rostul cu nisip pe 3/4 si turnati deasupra
        Eu am folosit bitumul (smoala) pe care l-am diluat cu putina motorina pentru a fi mai elastica si sa nu se crape.
        Cu stima.

        Comentariu

        • suomi
          Incepator
          • 29.nov.2005
          • 54

          #5
          Ar fi tentanta emulsia bituminoasa insa, la cantitatea care imi trebuie, o sa dau faliment. Cred ca voi folosi totusi smoala. Costa 2 RON/kg. O voi dilua si cu motorina, cum spuneti dvs, pentru a-i asigura o oarecare elasticitate. Multumesc pentru sugestie !

          Comentariu

          • Maestrul Max
            Living Legend
            • 28.iul.2006
            • 6920

            #6
            Daca diluati bitumul (smoala) cu motorina aveti grija ca bitumul sa nu fie prea fierbinte, pentru a nu lua foc vapori de motorina. Diluarea bitumului sa nu o executati linga o sursa de foc.
            Cu stima.

            Comentariu

            • suomi
              Incepator
              • 29.nov.2005
              • 54

              #7
              Voi tine cont. Sper sa nu fac vreo prostie
              Multumesc inca o data !

              Comentariu

              Procesare...