Ne mananca carii!

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • creivean ana
    Incepator
    • 23.aug.2006
    • 3

    Ne mananca carii!

    Sunt total disperata si va rog sa-mi dati un sfat.Acoperisul meu nou de200mp e plin de carii.Sunt niste viermi mari si lacomi si cred ca o sa-mi dea gata acoperisul cat de curand.Se aud ca si soarecii si fiecare asteriala are vreo 5-6 buc.
    Casa am terminat-o acumin vara si urma sa o si mansardam.Am si izolat vreo 20mp cand am inceput sa ascultam la acest rontait constant...al cariilor.Am dat cu o solutie ce am cumparat-o de la Penchim,dar am aflat acum ca era doar contra focului nu si contra cariilor.Ce sane facem???Nu am specificat ca in nestiinta am pus asteriale si cateva grinzi cu coaja.Acum am curatat coaja am daot-o cu solutie contra cariilor dar ce se va intampla cu partea la care nu amputut ajunge sa o curatam???adica sub tigla metalica(folia anticondens)Chiar si streasina am inchis-odeja si poate e plin si pe acolo??
    Cineva a sugerat sa desfacem tot acoperisul dar ar costa o avere.Chiar asta e plata nestiintei noastre????VA ROG SA-MIDATI UN SFAT ....VA ROG MULT.
  • danhome_52
    Membru Marcant
    • 26.dec.2005
    • 750

    #2
    Buna!
    O idee ar fi sa ucideti ganganiile cu o otrava si apoi sa aplicati tratamentul specific.Puteti sa intrebati la un magazin de specialitate cam ce le-ar putea starpi.
    Poate stie cineva mai multe!

    Comentariu

    • creivean ana
      Incepator
      • 23.aug.2006
      • 3

      #3
      CARII

      Le-am otravit pe cele din interior dar ce sa facem cu cele de sub folie ca daca nu desfac coaja nu mor cu nici o otrava sau se refac cand nu mai are putere otrava.

      Comentariu

      • iapost
        Incepator
        • 31.aug.2006
        • 44

        #4
        intrebati-i si pe cei de la Institutul pt cercetarea lemnului, Bucuresti, Pipera.
        .
        nu vreau sa va descurajez, dar cariile o data intrate in lemn nu mai pot fi scoase de acolo; povestea cu lemnul de rasinoase in care nu intra cariile se pare ca a ramas un mit.
        succes

        Comentariu

        • iapost
          Incepator
          • 31.aug.2006
          • 44

          #5
          intrebati-i si pe cei de la Institutul pt cercetarea lemnului, Bucuresti, Pipera.
          .
          nu vreau sa va descurajez, dar cariile o data intrate in lemn nu mai pot fi scoase de acolo; povestea cu lemnul de rasinoase in care nu intra cariile se pare ca a ramas un mit.
          succes

          Comentariu

          • iapost
            Incepator
            • 31.aug.2006
            • 44

            #6
            intrebati-i si pe cei de la Institutul pt cercetarea lemnului, Bucuresti, Pipera.
            .
            nu vreau sa va descurajez, dar cariile o data intrate in lemn nu mai pot fi scoase de acolo; povestea cu lemnul de rasinoase in care nu intra cariile se pare ca a ramas un mit.
            succes

            Comentariu

            • Ghitaoprea
              Membru
              • 24.mai.2006
              • 132

              #7
              Gresala mare care ati facut-o ,nu ati curatat coaja de pe lemnul de brad.Un lemn din brad , molid , brad alb sau pin este atacat de cari cu mult mai repede daca nu este decojit.Pentru a avea efect tratamentul ar trebui eliminata coaja in primul rind.

              Comentariu

              • karsai ecaterina
                Incepator
                • 27.oct.2005
                • 13

                #8
                carii in mansarda

                totusi trebuie desfacut tot acoperisul????????????Ne-ar costa injur de 100 milioane....Cred ca e mult mai bine sa-i otravimpe cat se poatesi savedem ce se mai intampla.E tare descurajant sa ai pierderi atat de mari de la inceput.Pe parcurs poate vor muri o parte din ei.Oricumsunt doar in asteriale.Ma gandesc ca macar 5 ani au ce manca daca nu mor.Apoi vom desface si inlocui tot.Eu totusi sper sa moara ca am vorbit cu silvicultori si m-au asigurat ca existasanse mari sa scapam.Noi amcuratat coaja si vom da cu otrava din 2 in2 saptamani.Daca aveti alte ideiva rog sa mi le scrieti.Apreciez fiecare mesaj si tincont de el.Sa auzimdoar de bine...

                Comentariu

                • Marlboro
                  Incepator
                  • 16.aug.2006
                  • 10

                  #9
                  O solutie cred eu ca ar fi sa otraviti cariile si sa treceti apoi la un tratament anti-carii, anti pete albastre, ciuperci, etc. cu un grund special. Eu am o casa complet din lemn si am tratat-o cu Villa Prima de la Policolor.
                  Mi-a fost recomandat ca fiind foarte bun. Eu nu am avut carii, si sper ca nu o sa am, mai ales ca in ceea ce priveste casa mea, ar avea ce manca...
                  Intotdeauna judeca la rece !

                  Comentariu

                  • SorinS
                    Incepator
                    • 14.aug.2006
                    • 19

                    #10
                    Merge sa dai doar grund pe lemn?
                    Din ce am citit pe cutiile de grund (Dufa, Bori, etc.), grundul nu se da de unul singur, adica se aplica peste el bait, lac sau vopsea. Sau asta e o cerinta doar pentru exterior?

                    Comentariu

                    • Maestrul Max
                      Living Legend
                      • 28.iul.2006
                      • 6889

                      #11
                      Postat în original de SorinS
                      Merge sa dai doar grund pe lemn?
                      Din ce am citit pe cutiile de grund (Dufa, Bori, etc.), grundul nu se da de unul singur, adica se aplica peste el bait, lac sau vopsea. Sau asta e o cerinta doar pentru exterior?
                      Nu, se foloseste ca un strat preliminar.
                      Un grund se aplica pentru a proteja si a inchide pori suprafetei pe care se aplica. Deasemeni reduce gradul de absorbtie a acelei suprafete reducand consumul de vopsea (lac).
                      Cu stima.

                      Comentariu

                      • SorinS
                        Incepator
                        • 14.aug.2006
                        • 19

                        #12
                        Si totusi, atunci ce facem in cazurile ca cel cu astereala (care nu sunt direct expuse la apa/mucegai spre exemplu), trebuie sa si lacuim astereala doar fiindca am dat cu grund?
                        Multumesc,
                        Sorin

                        Comentariu

                        • Maestrul Max
                          Living Legend
                          • 28.iul.2006
                          • 6889

                          #13
                          Postat în original de SorinS
                          Si totusi, atunci ce facem in cazurile ca cel cu astereala (care nu sunt direct expuse la apa/mucegai spre exemplu), trebuie sa si lacuim astereala doar fiindca am dat cu grund?
                          Multumesc,
                          Sorin
                          grundul amorsa este una iar grundul incolor protector a lemnului anticarie este altceva.

                          Este o greseala de exprimare la domnul Marlboro.
                          Cu stima.

                          Comentariu

                          • Marlboro
                            Incepator
                            • 16.aug.2006
                            • 10

                            #14
                            Da, intr-adevar, eu ma refeream la grundul pentru protectia lemnului, cel incolor, si nicidecum la grundul amorsa. M-am exprimat putin neclar )
                            Intotdeauna judeca la rece !

                            Comentariu

                            • flo8200
                              Membru
                              • 01.nov.2005
                              • 253

                              #15
                              Am avut si eu probleme cu cariile. Se auzeau precum soarecii, faceau un praf foarte fin din lemn si erau sub coaja care nu a fost indepartata de pe lemne. Am inteles ca nu pot afecta rezistenta acoperisului semnificativ.
                              Am cumparat o solutie de la www.inl.ro speciala pentru carii si a venit cineva cu o pompa foarte puternica si a pulverizat in toata mansarda de nu mai vedeai nimic, era ceata. Acum nu mai am pic de carii.
                              Noroc ca mansarda nu este locuita, pentru ca mirosul a ramas inca vreo 2 ani.

                              Comentariu

                              Procesare...