Diverse lucrari in apartament

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • catap
    Incepator
    • 29.aug.2006
    • 8

    Diverse lucrari in apartament

    Buna ziua!
    Am si eu doua intrebari mari referitoare la modernizarea unui ap.
    1. Dormitor - Ce materiale sunt necesare pentru finisarea peretilor? Acestia au fost curatati initial pina la placa apoi s-a aplicat fibra de sticla si s-a gletuit cu Euro Glet. Dupa jmirgheruirea peretilor am aplicat vopsea lavabila. Problema este ca gletuirea nu a fost data tocmai de un profesionist si se vad foarte multe umbre, zgarieturi.
    Cum mai pot repara acum? Se poate da un strat subtire de glet peste lavabil si astfel sa se acopere porii de la primul strat?

    2. Balcon - Doresc izolarea balconului acesta fiind inchis in termopan. Zidurile exterioare sunt din placa BCA armata cu o grosime de 8cm.
    Eu m-am gandit la 2 variante. a)un strat subtire de adeziv pt faianta pe zidul din interior apoi poliester de 6cm, fibra de sticla si rigips.
    b) vata minerala cu foita de aluminiu, partea de AL pusa spre zid si apoi rigips.
    Pe tavan poliester si glet iar pe podea poliester si gresie
    Cum este mai bine?

    Va multumesc

    Daca se poate astept un email si pe mihai_lincu@yahoo.com
  • mx81
    Membru Marcant
    • 21.ian.2006
    • 322

    #2
    1. De ce ai pus fibra de sticla ? Se regletuieste peste cel vechi si se vopseste .
    2. Versiunea a. modificata ; foloseste adeziv pentru poliester , apoi plasa de fibra de sticla si tenchiala , vopsea .

    Comentariu

    • i96nds
      Membru marcant
      • 03.ian.2006
      • 427

      #3
      Aveti grija ca e polistiren si nu poliester.

      Vata minerala se pune cu folia de aluminiu catre partea calda - adica spre interiorul ap.

      Daca pui polistiren... nu prea pricep la ce mai e buna placa de rigips.

      Mai bine pui vata minerala ca sa ai si bariera de vapori. Cu polistirenul nu poti face bariera de vapori.
      Stefan

      Comentariu

      • Seni
        Living Legend
        • 05.mar.2006
        • 3481

        #4
        la dormitor poti aplica un glet si vopsea lavabila, dar nu inainte de o amorsa.....
        balconul il poti izola foarte bine cu vata minerala si rigips, mare grija la bariera vapori!!!
        jos polistiren extrudat pe care trebuie sa-l armezi si......, gresie!!!

        Comentariu

        • Gemini
          Moderator
          • 06.iun.2006
          • 15119

          #5
          In mare colegii au mentionat ceea ce este de facut.

          La dormitor, slefuiti in prealabil peretii, desprafuiti, aplicati o amorsa, remediati peretele cu un strat de glet dupa care finisati cu lavabila.

          Pentru balcon, dl.Seni a fost scurt si concis.

          A nu se face o mixtura intre izolarea cu polistiren si cea cu vata minerala si aici ma refer la faptul ca bariera de vapori este utilizata in cadul izolarilor interioare cu vata minerala+gipscarton (pe peretii exteriori si tavan).

          Oricum, o izolare interioara cu polistiren nu va recomand.

          Ca o regula generala, polisitrenul nu se aplica pe perete cu adeziv de gresie si faianta (CM9; CM11 etc. ) ci cu unul pentru polistiren (ex. ex. CT85) .

          Gasiti in mesajele existente pe forum situatii similare si de aceea va invit sa le studiati cu atentie.

          P.S. Nu cred ca este cineva dispus sa va acorde consultanta pe mail

          Comentariu

          • Seni
            Living Legend
            • 05.mar.2006
            • 3481

            #6
            consultanta este binevenita aici, pe forum, tocmai pentru a veni cat mai multi forumisti cu idei si........ a se alege varianta optima!!!!

            Comentariu

            • catap
              Incepator
              • 29.aug.2006
              • 8

              #7
              Va multumesc tuturor pt raspunsurile date.
              M-am lamurit ceea ce este de facut, vata minerala cu folie de AL + rigisp la balcon. Problema ar fi ca rigipsul este necesar sa-l prind la o distanta de cca 10 cm de placa de beton deoarece sunt bare de otel pe care trebuie sa le acopar intr-un fel. Este vreo problema daca ramane spatiu intre vata minerala si rigips? sau pun doua randuri de vata minerala pentru a ocupa tot spatiul gol?
              Cu ce se prinde vata de zid?

              "jos polistiren extrudat pe care trebuie sa-l armezi si......, gresie!!!"
              Seni ce intelegi prin a arma polistiren extrudat?
              Aplic jos pe pardoseala adeziv pt polistiren, il prind in dibluri apoi adeziv pt gresie si gresia.

              Comentariu

              • IONUTZ_CJV5
                Incepator
                • 10.mai.2006
                • 75

                #8
                prin armarea polistirenului cred ca s-a referit la plasa de fibra de sticla si sapa peste (sau asa ceva)
                vezi pe jos sa pui polistiren extrudat, e mai dens si suporta greutate mai mare

                Comentariu

                • catap
                  Incepator
                  • 29.aug.2006
                  • 8

                  #9
                  [quote="mx81"]1. De ce ai pus fibra de sticla ?

                  am pus fibra de sticla deoarece zidul care desparte sufrageria de dormitor este din placi de BCA care erau despartite intre ele pe toata inaltimea zidului din metru in metru. Prima incercare a fost cu banda din fibra de sticla si s-a crapat pe langa apoi am pus pe tot zidul de BCA.
                  Aceeai operatiune am facut si pe zidul din sufagerie si am scapat de de probleme.

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15119

                    #10
                    Va multumesc tuturor pt raspunsurile date.
                    M-am lamurit ceea ce este de facut, vata minerala cu folie de AL + rigisp la balcon. Problema ar fi ca rigipsul este necesar sa-l prind la o distanta de cca 10 cm de placa de beton deoarece sunt bare de otel pe care trebuie sa le acopar intr-un fel. Este vreo problema daca ramane spatiu intre vata minerala si rigips? sau pun doua randuri de vata minerala pentru a ocupa tot spatiul gol?
                    Cu ce se prinde vata de zid?

                    "jos polistiren extrudat pe care trebuie sa-l armezi si......, gresie!!!"
                    Seni ce intelegi prin a arma polistiren extrudat?
                    Aplic jos pe pardoseala adeziv pt polistiren, il prind in dibluri apoi adeziv pt gresie si gresia.
                    Pe pardoseala nu este necesara o prindere suplimentara cu dibluri.
                    Armarea polistirenului se executa prin aplicarea unui strat de adeziv de polistiren pe suprafata polistirenului si inglobarea unei plase de fibra de sticla in acest strat. Dupa spacluirea polistirenului este recomandata si o sapa autonivelanta subtire, inainte de placarea cu gresie sau montarea parchetului.

                    Pentru izolarea cu vata + gipscarton va trebui sa executati o structura de metal/lemn si aceasta va acoperii cu siguranta acele bare de otel. Nu stiu ce rol au aceste bare metalice dar este bine sa aveti in vedere ca ele pot constitui punti termice.

                    Spatiul dintre perete si gipscarton se va umple cu vata minerala. Nu este necesar un spatiu de aer, neaparat. Vata se va autosustine intre profilele structurii sau daca este chiar nevoie se poate prinde de profile cu agrafe, cleme sau se pot monta piese de fixare vata pe care le puteti gasi la distribuitorii de gipscarton.

                    Comentariu

                    • Seni
                      Living Legend
                      • 05.mar.2006
                      • 3481

                      #11
                      catap, presupun ca au fost atinse toate nelamuririle care le aveai, eu personal am optat pentru parchet pe balcon, dar nu stiu ce utilizare vrei sa-i dai.....
                      spor la treaba!!!

                      Comentariu

                      • catap
                        Incepator
                        • 29.aug.2006
                        • 8

                        #12
                        Revin cu poze si intrebari in urma vizualizarii tuturor emisiunilor "Misiunea casa"
                        1. Balcon - dupa degresare zidurilor aplic cu bidineaua Grundul CT16, apoi pasta hidroizolanta CL50 in doua straturi. Dupa uscare pun vata minerala cu folie de aluminiu apoi rigips.
                        Grundul si pasta hidroizolanta este necesara atat pe zidurile dinspre exterior cat si tavan + pardoseala? Pe placa de rigips mai este necesara gletuirea sau se aplica direct lavabil?
                        Parodeala: grund+pasta hidroizolanta+CT85+polistiren extrudat+CT85 cu plasa din fibra de sticla apoi gresie.

                        2. Dormitor - slefuire + degresare apoi Grund CT16 + CT126 + CT127 cu slefuire intre cele doua gleturi + amorsa acrilica "ROST" si la final lavabil.
                        Daca am gresit undeva va rog sa ma corectati. Am atasat si poze cu balconul si cu zidul de la dormitor cum arata acum.

                        Scuze pt postul lung

                        Multumesc
                        Fișiere Atașate

                        Comentariu

                        • elena48
                          Incepator
                          • 17.iul.2006
                          • 1

                          #13
                          vreau sa stiu cum trebuie montat corect cosul de evacuare pt hota la bucatarie.Multumesc!

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15119

                            #14
                            Revin cu poze si intrebari in urma vizualizarii tuturor emisiunilor "Misiunea casa" .................................................. ....................

                            Dormitor
                            Daca am inteles bine este cazul sa refaceti doar ultimul strat de glet (datorita imperfectiunilor). Pentru aceasta este nevoie de smirgheluirea stratului de lavabila, aplicarea unui strat subtire de glet (CT127), amorsa pentru lavabila si lavabila. CT 16 nu este necesar. Pentru amorsaj inainte de aplicarea gletului este indicat grundul de profunzime CT17.

                            Balcon.

                            Nu este necesara o hidroizolare a peretilor cu CL 50. Paate ar fi mai indicat un tratament antimucegai, avand in vedere ceea ce se vede in poza.

                            Tamplaria este montata pe acea zona metalica? Zona de metal este in spatele peretelui de BCA sau are contact cu exteriorul? Va intreb asta pentru ca aceasta poate fi o punte termica si poate produce condens.

                            Pe pardoseala nu cred ca este necesara o hidroizolare atat timp cat nu aveti o sursa de apa in balcon. Pe tava, pentru asigurarea eliminarii oricaror infiltratii se poate hidroizola cu pasta CR65.
                            Placa de gipscarton, dupa finisarea rosturilor necesita doar amorsare si lavabila.
                            Pardoseala este OK dar fara hidroizolatie si fara grund (daca este o suprafata pe baza de ciment). Ar fi indicata si o sapa autonivelanta subtire inainte de montarea gresiei. In cazul unei schimbari viitoare a gresiei va elimina pericolul distrugerii stratului de armare a polistirenului, in afara de faptul ca va asigura un suport adecvat pentru placare.

                            P.S. Poza de la dormitor nu am gasit-o!

                            Comentariu

                            • Gemini
                              Moderator
                              • 06.iun.2006
                              • 15119

                              #15
                              vreau sa stiu cum trebuie montat corect cosul de evacuare pt hota la bucatarie.Multumesc!

                              Daca sunteti mai concreta incercam sa va ajutam!

                              Comentariu

                              Procesare...