Intrerupator automat cu protectie diferentiala

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Karpi
    Incepator
    • 28.aug.2006
    • 7

    Intrerupator automat cu protectie diferentiala

    Buna!

    Am cumparat o casa recent, care avea reteaua electrica veche (reteaua de iluminat si prize comun). Am facut un circuit nou de prize, am prevazut si nul de protectie, pentru ca inainte nu avea, dar inca nu am ajuns la realizarea unei prize de pamant. Am auzit ca ar fi necesar montarea unei protectii diferentiale pe circuitele de prize care protejeaza importiva atingerilor directe si indirecte. Intrebarea mea este, unde anume se monteaza aceste intr. aut. cu prot. dif.? Dupa siguranta automata existenta din tablou principal a sigurantelor automate (am folosit siguranta aut. de 20mA) sau inlocuiesc aceasta siguranta cu intr. aut. cu prot. dif?
  • Consultant electrice
    Moderator
    • 08.nov.2005
    • 3240

    #2
    Spuneti ca ati folosit siguranta automata de 20mA...cred ca va referiti la 20A! La prizele prevazute cu impamantare in loc de siguranta normala puteti folosi siguranta cu protectie diferentiala. Acest tip modern de sigurante va ofera protectie la suprasarcina(protectie termica), la scurtcircuit(protectie electromagnetica) si ofera si protectia diferentiala la curent rezidual despre care ati amintit. Sigurantele automate va protejeaza tinand cont doar de primele doua cazuri: suprasarcina si scurtcircuit!

    Mai multe lucruri despre acelasi subiect se discuta si aici:
    Curentul nu iarta!

    Comentariu

    • Karpi
      Incepator
      • 28.aug.2006
      • 7

      #3
      Asa este, am folosit pentru circ. de prize sigurante aut. de 20A, pentru iluminat de 16A si pentru centrala de 10A.
      Multumesc pentru raspuns!

      Comentariu

      Procesare...