infiltratie printre membrane bituminoase etaj IV

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • Poly
    Incepator
    • 04.sep.2006
    • 4

    infiltratie printre membrane bituminoase etaj IV

    M-am mutat intr-un apartament la etajul IV de circa 4 ani; hidroizolatia cu membrane bituminoase era atunci noua circa 1 an.
    Totusi dupa multe zile cu ploaie apare o pata pe tavan. Frecventza era foarte rara dar incepe sa crasca. In primul an a aparut o data, in al treilea an o data si vara aceasta de trei ori.
    Sus pe bloc am gasit cauza: o crapatura abia vizibila de vreo 30 cm in smoala ce lipeste doua membrane intre ele.
    Cineva mi-a recomandat ceara de epilat turnata foarte fierbinte in fisura. Ce parere aveti?
    Multumesc !
  • i96nds
    Membru marcant
    • 03.ian.2006
    • 427

    #2
    Gasesti de cumparat Tixoplast, parca. Cred ca e produs de De..... E la tub, exact ca siliconul sanitar. Doar ca in loc sa fie alba, e de culoare neagra. E chiar smoala "la rece" sau bitum la rece. Cu acest tub umpli bine crapatura aia de pe bloc. Si gata !

    Eu cred ca am luat asa ceva de la Praktiker Militari. Vezi ca sunt 2 raioane cu silicoane dintr-astea. Gasesti doar la unul din ele, cel cu constructii. Pretul e pe la 15 lei un tub de 280 ml.
    Stefan

    Comentariu

    • Poly
      Incepator
      • 04.sep.2006
      • 4

      #3
      Merci fain pentru raspuns !
      Sunt din Timisoara, si o sa caut la Praktiker-ul de aici.
      O sa incerc si o sa va spun si cum a mers.
      un fel de feed-back.

      Comentariu

      • i96nds
        Membru marcant
        • 03.ian.2006
        • 427

        #4
        Merge mai greu link-ul....



        Din cauza apostroafelor alea trebuie sa copiezi linkul la adresa din browser.
        Stefan

        Comentariu

        • Poly
          Incepator
          • 04.sep.2006
          • 4

          #5
          OK !
          Am gasit Tixoplast la Praktiker la raionul cu acoperisuri, e produs de De... in Ungaria.
          Am amplicat pe crapatura si pe alte cateva mici inceputuri de crapaturi; e o pasta foarte lipicioasa, usor de aplicat cu miros de bitum. Uscarea completa in 1-2 saptamani. Dupa intarire rezista de la -20°C pana la +70°C.
          O sa mai pun un "post" dupa cateva ploi, sa vedem cum tine.
          Merci inca o data !

          Comentariu

          • Muresan Adrian
            Incepator
            • 04.sep.2006
            • 7

            #6
            Solutie la hidroizolatii

            Exista un nou sistem pentru hidroizolatii. Se numeste Sistemul XXXXXX). Este mult mai eficient decat hidroizolatiile cu membranele bituminoase. S-au executat deja lucrari cu acest sistem si dupa 2 ani nu prezinta nici o urma de infiltratii.


            Pentru detalii.....va asigur ca acesta este ultimul avertisment, urmatorul pas depinde numai de dumneavoastra [Gemini]

            Comentariu

            • Poly
              Incepator
              • 04.sep.2006
              • 4

              #7
              Pai prima ploaie a trecut si e OK; desi a fos destul de insemnata cantitativ si a tinut 2 zile vremea urata.
              O sa mai urc sus pe bloc sa vad daca se mai aude apa pe sub membrane cand le apas.

              Comentariu

              Procesare...