Podea cu jumatate gresie si jumatate parchet. Cum?

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • xelanoimis
    Membru
    • 19.iul.2006
    • 141

    Podea cu jumatate gresie si jumatate parchet. Cum?

    Buna ziua,

    As dori si eu cateva sugestii pentru montarea de parchet si gresie in aceeasi incapere (living&bucatarie). Momentan se afla doar planseul de beton. Ideea este sa nu ingreunez planseul destul de batran.
    Pe planseu pe langa pereti trec si tevile de la incalzire, spre calorifere.

    Am inteles ca pot opta pentru
    1. partea de parchet: riglete de lemn cu izolator (polistiren?) intre ele, pe care se monteaza OSB si apoi parchetul laminat.
    2. partea de gresie: polistiren gros, sapa usoara si subtire (cat de subtire?) peste care vin cu gresia.


    Este corect? Ceva detalii de care trebuie sa tin cont?
    Exista alte solutii mai bune?

    Va multumesc!
    Alex
  • danhome_52
    Membru Marcant
    • 26.dec.2005
    • 749

    #2
    Salut!
    Parerea mea e ca poti trata toata suprafata planseului la fel,executand o termoizolatie cu polistiren extrudat de 3 cm,armat cu plasa fibra sticla,peste care,pentru realizarea suportului,in vederea placarii,se va turna o sapa autonivelanta 2-10 mm.
    Astfel vei putea monta parchetul si placa cu gresie fara a fi nevoie sa separi suprafetele suport,acest lucru realizandu-se doar la finisaj prin profilul de imbinare.Probabil ca tevile de incalzire nu vor trebui mutate mai sus.
    Bafta!

    Comentariu

    • xelanoimis
      Membru
      • 19.iul.2006
      • 141

      #3
      Ar fi o idee, faza este ca trebuie sa ma inalt cam 15 cm in total (atat de groasa era si vechea podea). E aceasta grosime o problema pentru polistiren? Caci el va trebui sa fie mai gros.

      Ma gandesc ca, polistirenul fiind un material mai moale, sapa va fi cea care confera rigiditate si poate o sapa autonivelanta e prea subtire pentru asa ceva (peste ea vine parchet laminat subtire).
      Ar merge si o sapa usoara (cea combinata cu bobite de polistiren) dar mai groasa decat una autonivelata?

      Pentru o astfel de grosime, care din variante (polistiren+sapa usoara vs. scandura+OSB) este mai ieftina? Inclin sa cred ca cea cu polistiren.

      Si inca o intrebare: este necesar polistiren extrudat sau merge si normal ?

      Comentariu

      • xelanoimis
        Membru
        • 19.iul.2006
        • 141

        #4
        M-am mai interesat despre problema, si iata ce am aflat:

        Polistiren extrudat 5-10 cm
        Plasa Buzau de 6
        Folie sub sapa (banuiesc ca asemanatoare cu cea izolatoare ca la parchet)
        Sapa de minim 5 cm

        Cum pare?
        Plasa de buzau se punde direct peste polistiren si apoi folia izolatoare si apoi torn sapa direct?
        Merge sapa usoara, cu bobite de polistiren? In ce proportii ciment-polistiren?

        Aveti idee daca las liber in jurul sapei, pe langa pereti, cam 3-5cm, pentru ulterioare cablari (tv,telefon,retea,etc), este vre-o problema pentru rezistenta sapei? Sau trebuie neaparat sa atinga peretele (cu o izolatie de burete) ?

        Multumesc.

        Comentariu

        • cuciuch daniel
          Membru Marcant
          • 31.oct.2005
          • 358

          #5
          daca ai spus ca e batran planseul de ce vrei sa il ingreunezi cu sapa de 5 cm. ori cobori nivelul, si faci cum a zis danhome, ori te inalti cu o dusumea oarba si faci peste ea tot cum a zis danhome
          va multumesc de raspunsuri.

          Comentariu

          • xelanoimis
            Membru
            • 19.iul.2006
            • 141

            #6
            Planseul, desi batran a avut pe el 15 cm de riglete cu moloz intre ele, dusumea de scanduri, si pachet masiv. Ma gandeam ca 8-10 cm de polistiren si cam 5 de sapa usoara nu este mult peste vechea greutate.
            Apoi, mi s-a spus ca o sapa autonivenanta f. subtire nu merge pe polistiren (fie el si extrudat) pentru ca o sa crape cu parchetul laminat (si el foarte elastic). De asemenea chiar si sapa necesita armatura.
            Camerele au aprox 5x5m

            Intrebarile anterioare raman.

            Comentariu

            Procesare...