Hidro si termoizolatie demisol

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi
  • tzutzu
    Incepator
    • 11.iun.2006
    • 2

    Hidro si termoizolatie demisol

    Spuneti-mi, va rog, care este ordinea materialelor (membrana bituminoasa, membrana cu crampoane, polistiren extrudat) plecand de la beton in exterior?
  • Gemini
    Moderator
    • 06.iun.2006
    • 15141

    #2
    Sunt suficiente: membrana bituminoasa si polistirenul extrudat.

    Membrana cu crampoane este alternativa, ea avand un rol de protectie a hidroizolatiei, imbunatatirea drenajului, etc.

    De regula, ca si in cazul sistemului de termohidroizolant Ceresit pentru pereti exteriori de subsol, daca se termoizoleaza peretele de fundatie(subsol) cu polistiren extrudat nu este necesara o protectie suplimentara cu membrane cu crampoane.

    Comentariu

    • mihai799
      Incepator
      • 30.aug.2004
      • 54

      #3
      buna ziua,
      referitor la acest subiect , la o casa la tara vreau sa torn ciment pe lanaga casa..
      as vrea totusi sa izolez hidro in vreun fel temelia . Daca dau pamantul de lanaga temelie pe o adancime sa zicem de 30-40 cm si pun polistiren extrudat (cu adeziv CT85) in loc de pamantul scos pun in loc pietris si apoi torn cimentul e suficient ?
      sau inainte sa pun polistirenul trebuie sa mai pun si ceva membrana ?
      multumesc.
      "Ochii care nu se vad te vede..."

      Comentariu

      • Maestrul Max
        Living Legend
        • 28.iul.2006
        • 6920

        #4
        Daca tot inlaturati pamintul de linga fundatie v-asi sugera sa faceti si un sistem de drenare a apelor cu tub PVC de drenaj+georete de drenaj.
        Avantajele sunt nete deoarece se elimina apa din apropierea fundatiei.
        Cu stima.

        Comentariu

        • mihai799
          Incepator
          • 30.aug.2004
          • 54

          #5
          Postat în original de MaistrulMax
          Daca tot inlaturati pamintul de linga fundatie v-asi sugera sa faceti si un sistem de drenare a apelor cu tub PVC de drenaj+georete de drenaj.
          Avantajele sunt nete deoarece se elimina apa din apropierea fundatiei.
          va multumesc pt raspuns.
          nu stiu daca sa optez pt acest sistem mai ales ca nu cunosc procesul in amanunt.. daca torn ciment , (bineinteles ii dau un unghi astfel incat sa se scurga apa spre exterior) nu stiu daca se va infiltra asa multa apa..zic si eu..
          am gandeam doar la izolarea cu polistiren si vroiam sa stiu daca sa mai folosesc si altceva pe sub polistiren..
          asta nu inseamna ca nu as fi deschis si la sistemul indicat de dvs.. dar v-as ruga sa imi dati mai multe detalii daca se poate , despre etape.
          multumesc anticipat.
          "Ochii care nu se vad te vede..."

          Comentariu

          • Maestrul Max
            Living Legend
            • 28.iul.2006
            • 6920

            #6
            Am vazut ca pe multi intereseaza sistemul de drenaj de acea o sa revin cu schite si detaliile necesare.
            Cu stima.

            Comentariu

            • Gemini
              Moderator
              • 06.iun.2006
              • 15141

              #7
              In primul rand trebui sa cunoasteti situatia hidroizolarii fundatiei existente.

              Pentru hidroizolarea soclului este necesara decopertarea unei zone care sa permita imbinarea hidroizolatiei existente a fundatiei cu cea din zona noua care va fi hidroizolata.

              Polistirenul asa cum doriti dvs. sa-l montati nu asigura o hidroizolare si o termoizolare.

              Hidroizolatia presupune utilizarea unor materiale bituminoase (membrane bituminoase autoadezive, neadezive - lipite la cald sau rece etc.). Peste aceasta hidroizolare se poate aplica si polistiren extrudat pentru o termoizolare a soclului.


              Banuiesc ca doriti sa turnati un trotuar in jurul casei!

              Dupa realizarea hidroizolatiei, se pregateste patul de pietris peste care se va realiza trotuarul.
              Este necesara asigurarea unei pante a trotuarului astfel incat apa sa fie directionata spre exteriorul cladirii.

              Etansarea trotuarului fata de perete se face cu un "dop de bitum".

              Comentariu

              • mihai799
                Incepator
                • 30.aug.2004
                • 54

                #8
                asa voi incerca sa fac.
                membrana bituminoasa este aceeasi cu cea care se foloseste pentru blocuri ?
                imi puteti indica o marca, ceva..
                o zi buna.
                "Ochii care nu se vad te vede..."

                Comentariu

                • Maestrul Max
                  Living Legend
                  • 28.iul.2006
                  • 6920

                  #9
                  Domule mihai799!
                  Puteti gasi detalii despre trotuar si sistemul de drenaj la : http://www.misiuneacasa.ro/forum/viewtopic.php?t=5157
                  Cu stima.

                  Comentariu

                  • Gemini
                    Moderator
                    • 06.iun.2006
                    • 15141

                    #10
                    Postat în original de mihai799
                    asa voi incerca sa fac.
                    membrana bituminoasa este aceeasi cu cea care se foloseste pentru blocuri ?
                    imi puteti indica o marca, ceva..
                    o zi buna.
                    Da, membranele bituminoase sunt cele care se utilizeaza si la hidroizolarea teraselor blocurilor. Se pot aplica la cald (cu arzatorul cu gaz) sau la rece (utilizand masticurile).

                    Daca nu doriti utilizarea acestor membrane cu montare la la cald/rece se pot utiliza si membrane autoadezive, astfel aveti la dispozitie Membrana de etansare/izolare autoadeziva - BT 21 produsa de Ceresit.

                    Comentariu

                    • Cryss_Alexu
                      Incepator
                      • 18.oct.2006
                      • 10

                      #11
                      Izolatie

                      Am si eu o mare intrebare, stau la un demisol,si am foarte mari probleme cu apa din pereti,apa care creeaza igrasie,mucegai,etc.
                      Vreau sa curat pereti pana la caramida si nu stiu cum sa fac mai bine sa izolez in asa fel incat sa nu mai apara igrasia.
                      Am auzit tot felul de raspunsuri, polistiren expandat,extrudat, vata de sticla, zmoala...etc
                      CARE MATERIALE SUNT MAI BUNE, SI IN CARE ORDINE TREBUIESC PUSE?


                      Va Multumesc Din Suflet .....
                      Alex

                      Comentariu

                      • Gemini
                        Moderator
                        • 06.iun.2006
                        • 15141

                        #12
                        Re: Izolatie

                        Postat în original de Cryss_Alexu
                        Am si eu o mare intrebare, stau la un demisol,si am foarte mari probleme cu apa din pereti,apa care creeaza igrasie,mucegai,etc.
                        Vreau sa curat pereti pana la caramida si nu stiu cum sa fac mai bine sa izolez in asa fel incat sa nu mai apara igrasia.
                        Am auzit tot felul de raspunsuri, polistiren expandat,extrudat, vata de sticla, zmoala...etc
                        CARE MATERIALE SUNT MAI BUNE, SI IN CARE ORDINE TREBUIESC PUSE?
                        Sa inteleg ca nu discutam de o locuinta la bloc ci la casa!

                        In principiu trebuie sunt necesare lucrari de hidroizolare si termoizolare exterioara.
                        Pentru hidroizolare se folosesc materiale bituminoase iar pentru termoizolarea exterioara polistiren extrudat pentru partea inferioara pana la nivelul soclului, inclusiv iar pentru fatada polistiren expandat.

                        In functie de tipul si vechimea constructiei se aleg solutiile potrivite.
                        Pe interior se poate realiza termoizolatie in sistemul vata minerala+gipscarton.
                        Trebuie sa va asigurati ca nu aveti probleme de hidroizolare, pentru ca in acest caz orice sistem de izolare termica este compromis.

                        Comentariu

                        • Cryss_Alexu
                          Incepator
                          • 18.oct.2006
                          • 10

                          #13
                          Va multumesc pentru raspunsul acordat intr-un timp atat de scurt!
                          Da intradevar este vorba de o casa.
                          Si din cate stiu cam sunt probleme si de hidroizolare.Dar pana la vara nu imi pemit sa fac izolarea exterioara.
                          Si de aceea ma intereseaza care este cel mai bun mod de a izola pereti pe interior fff bine,am inteles k mi-ar trebui materiale k pentru o baie!
                          Si este de ajuns doar vata de sticla? membrana bituminoasa nu imi este de folos?
                          Va Multumesc Anticipat

                          Comentariu

                          • Gemini
                            Moderator
                            • 06.iun.2006
                            • 15141

                            #14
                            Primul pas este rezolvarea problemelor de hidroizolatie.

                            Membrana bituminoasa se foloseste la exterior si nu la interior.

                            Comentariu

                            • WLEZEK CAMIL
                              Incepator
                              • 11.sep.2006
                              • 4

                              #15
                              hidroizolare demisol

                              La demisolul locuit al unei cladirii vechi , peretii sunt umezi, fara a fi uzi si cu infiltratii. Se simte umiditatea in aer. Nu am posibilitatea tehnica sa sap pe exterior si sa pun hidroizolatie cinstita. Ce posibiltati am de a face o hidroizolatie dinspre interior ? Fundatia si Peretii sunt de caramida si nu au nici o izolatie hidro. Ma poate ajuta cineva sa rezolv tehnic dar si economic aceasta problema ? Multumesc .

                              Camil

                              Comentariu

                              Procesare...