schema electrica garsoniera

Adună
X
 
  • Ora
  • Arată
Curăță Tot
postări noi
  • briobit
    Membru
    • 01.iun.2006
    • 209

    schema electrica garsoniera

    poate cineva sa ma ajute cu desenarea unei scheme pentru o garsoniera... ma refer exact toate firele care pleca din tablou prin doze pana la prize becuri intrerupatoare etc. .... daca va ajuta o sa fac si o schita a garsonierei ca sa va orientati un pic .....
    Va multumesc anticipat.
    Atentie atentie atentie ... curentul nu iarta!
  • Maestrul Max
    Living Legend
    • 28.iul.2006
    • 6880

    #2
    De ajutat o sa ajuti sigur daca trimiti si o schita cu garsoniera care sa cuprinda : dimensiunile, amplasarea prizelor si a intrerupatoarelor, amplasarea corpurilor de iluminat (nr. becuri, putere), amplasarea aparatelor electrice (puterea lor), amplasarea tabloului electric.
    Cu stima.

    Comentariu

    • TDJ
      Living Legend
      • 10.apr.2006
      • 2397

      #3
      Este mult prea generala intrebarea dvs. Exista o varietate de garsoniere. De ce doriti sa cunoasteti circuitul complet, exista vreo priza nealimentata? In plus fata de cerinta userului MaistrulMax ar fi bine sa precizati si pozitionarea dozelor. Presupun ca tabloul electric are 4 sigurante.
      In concluzie va asteptam cu o schita care sa prezinte pozitionarea tabloului electric, a dozelor, a prizelor, a luminilor si a intrerupatoarelor.

      Comentariu

      • Baboo
        Living Legend
        • 09.iul.2006
        • 1678

        #4
        Doriþi o instalaþie nouã sau sã vã desenãm noi instalaþia pe care o aveþi?
        Sal'tare!
        E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

        Comentariu

        • briobit
          Membru
          • 01.iun.2006
          • 209

          #5
          doresc sa fac o instalatie noua dar sa pastrez pozitia prizelor intrerupatoarelor etc. voi posta cat mai repede si schita garsonierei ... multumesc
          Atentie atentie atentie ... curentul nu iarta!

          Comentariu

          • Baboo
            Living Legend
            • 09.iul.2006
            • 1678

            #6
            Instalaþia veche, este executatã în conductor de aluminiu(INTENC) direct îngropat în tencuialã? Sau conductoarele sunt trase prin tuburi de PVC?

            Sal'tare!
            E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

            Comentariu

            • TDJ
              Living Legend
              • 10.apr.2006
              • 2397

              #7
              briobit, abia acum am vazut ca tu ai deschis postul, cum sa nu te ajutam noi pe tine?
              Posteaza schita garsonierei fara a uita vreo doza si toate prizele si intrerupatoarele. Doze sa cumperi din cele produse de Geweiss patrate cu prinderea capacului in 4 suruburi. Legaturile din doze pentru circuitul de iluminare sa le faci cu riglete dimensionate la 10A. Legaturile pentru prize sa le faci prin rasucirea firelor. Conductorii sa fie din Cu rigizi, nu multifilari, pentru iluminat cu sectiunea de 1 cel mult 1.5mm^2, iar pentru prize de 2.5mm^2. Detalii iti oferim dupa ce revii cu schema.

              Comentariu

              • briobit
                Membru
                • 01.iun.2006
                • 209

                #8
                sper ca se intelege ceva din schema.... pentru masina as vrea un circuit separat, sigurante separate pe proize si pe lumina .... daca mai trebuie ceva ...
                Atentie atentie atentie ... curentul nu iarta!

                Comentariu

                • Maestrul Max
                  Living Legend
                  • 28.iul.2006
                  • 6880

                  #9
                  briobit ai uitat sa pui si dozele
                  Cu stima.

                  Comentariu

                  • Baboo
                    Living Legend
                    • 09.iul.2006
                    • 1678

                    #10
                    Cum alimentezi cu apã maºina de spãlat? Cum evacuezi apa de la maºina de spãlat? Unde sunt dozele ? Sau nu conteazã? Le punem noi? Figureazã-le, dacã trebuie, cu un punct mai mare ºi înnegrit!
                    Ferestre n-ai, înafarã de cea de la balcon? Cum se deschid uºile?
                    Sal'tare!
                    E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                    Comentariu

                    • faraonu
                      Membru
                      • 23.oct.2005
                      • 207

                      #11
                      prietene....eu am o ala idee....(fiind mai idiot din fire)... deseneaza mai bine casa aia...eventual pe hartie cu lux de detalii apoi scaneaz-o...

                      apoi posteaza rezultatul
                      si iti voi face eu o schema frumusica a apartamentului...ok? eventual, daca faci ce te-am rugat, da-mi un mesaj personal ca sa ma faci atent

                      Comentariu

                      • Baboo
                        Living Legend
                        • 09.iul.2006
                        • 1678

                        #12
                        Propunerea mea. Sper sã se vadã schiþa, cã am mai pus-o o datã ºi a cãzut net-ul!
                        Sal'tare
                        Fișiere Atașate
                        E bine sa faci ceea ce stii si sa stii bine ceea ce faci!

                        Comentariu

                        • briobit
                          Membru
                          • 01.iun.2006
                          • 209

                          #13
                          schema de sus arata 99 la suta cu originalul( inclusiv modul de deschidere a usilor) ... dozele nu conteaza unde sunt puse le puneti dvs. unde credeti ca trebuie puse, masina are alimentare cu apa si scurgere din constructia blocului singura problema e ca sunt in ceta la schema (eu sunt electronist de meserie)... eu daca nu plec de la + si nu ajung la - sunt pierdut .... va multumesc tuturor pentru efortul depus (o sa caut niste carti de elctrotehnica sa descifrez schema sa vad daca ma prind)
                          Atentie atentie atentie ... curentul nu iarta!

                          Comentariu

                          • briobit
                            Membru
                            • 01.iun.2006
                            • 209

                            #14
                            as fi dorit sa ma duc cu un circuit cu fire direct la masina de spalat cu sigurante separate numai pentru masina poate un diferential (parca asa ii zice)
                            Atentie atentie atentie ... curentul nu iarta!

                            Comentariu

                            • xor
                              Incepator
                              • 26.aug.2006
                              • 9

                              #15
                              Postat în original de briobit
                              (eu sunt electronist de meserie)... eu daca nu plec de la + si nu ajung la - sunt pierdut
                              si eu lucrez in calculatoare si partial in electronica (proiectare)
                              Pina nu am lucrat efectiv nu am inteles cum sta treba cu instalatiile electrice de forta.
                              Trebuie sa respecti citeva lucruri simple si sa le intelegi totodata:

                              - Coloanele de alimentare
                              1.- pentru iluminat sunt 2 fire (nul de lucru si faza)
                              2.- pentru prize sunt 3 fire (nul de lucru, faza si nul de protectie)

                              - Dozele de iluminat sunt separate de cele de pentru prize

                              - Pentru iluminat trebuie sa marchezi intotdeanuna firul pentru faza (acesta constituie comunul pentru intrerupatoare - in nici un caz firul de nul !!!)

                              - Toate punctele de consum sunt legate in paralel (prize si fasunguri) fiecare pe coloana lui de alimentare

                              - Sigurantele sunt bipolare, pe fiecare coloana in parte, respectiv prize si iluminat dar ambele circuite se alimenteaza dintr-o singura siguranta generala - cea de dupa contor

                              Acestea sunt citeva reguli sumare despre cum poti proiecta traseele de cabluri printr-o locuinta sau spatiu comercial.
                              Evident circuitele se dimensioneaza (sectiunea cablului, sigurantele) in functie de consumatorii pe care vrei sa-i alimentezi.
                              Traseele de cabluri poti sa le montezi asa cum iti convine - evident cu costuri de manopera si materiale cit mai mici

                              Eu personal le-am trecut pe sub pardoseala (parchet). Am evitat pe cit posibil peretii de tip diafragma de rezistenta pentru circuitele de iluminat.
                              Prizele le-am montat pe plinta special facuta pentru circuite electrice in suporti speciali (deci nu ingropate in perete).
                              In doze dupa conectarea firelor prin rasucire am montat conectori terminali cu surub - moarte n-are conexiunea facuta in acest fel
                              Tot pe sub parchet si prin plinta trec si cablurile de TV si Internet in toate camerele (3)
                              Pentru ca prizele sunt la nivelul parchetului am montat sigurante homopolare de protectie (protectia la 30 mA) in caz ca se inunda incaperea
                              Cam asta-i...sper ca am putut sa te ajut un pic

                              XOR

                              Comentariu

                              Procesare...